Hive FAQ: Jakich tagów używać?

Tagowanie na Hive jest ważne. Bardzo ważne. To dzięki tagom możemy dotrzeć z naszymi wpisami do ludzi, których nie znamy (a oni nie znają nas). Istotne jest to szczególnie na samym początku, kiedy nie mamy jeszcze żadnych followersów i efektem opublikowania artykułu bez "magicznych" (czyli przeglądanych) tagów będzie utopienie go w morzu innych wpisów. Po prostu bez odpowiedniego "oznaczenia" nikt go nie dostrzeże.

Jakich więc tagów używać?

Jeśli publikujemy po polsku to przede wszystkim "jedynego tagu", czyli #polish. Tak jak Pan Tolkien powiedział.

Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć,
Jeden, by wszystkie zgromadzić i na Hive związać
W Krainie #polish, gdzie zaległy cienie.

Tag #polish jest kluczowy i podstawowy. Wszystkie inne są mało znaczącym dodatkiem. A przynajmniej jest tak w chwili pisania obecnego artykułu.

Co zatem z tagami "pl-coś"?

Oprócz #polish polska społeczność Hive używa też innych tagów. Najczęściej z prefiksem PL-. Jest to relikt dawnych czasów i dziś nie mają one takiej mocy jak kiedyś.

Skąd się wzięły? Otóż dawno, dawno temu polska społeczność była tak duża, że przeglądanie wszystkich postów po polsku zaczęło sprawiać niemałe trudności. Dlatego też wprowadzono tagi tematyczne, które miały swoich opiekunów. Prefiks pl- jako pierwszy zastosował @noisy (pl-tutorial) znacznie wcześniej, bo w lipcu 2016 roku. System ten został implementowany przez społeczność. Tak powstały tagi: pl-artykuly (dla artykułów powyżej 200 słów), pl-blog (dla wszystkich blogowych wpisów), pl-kuchnia (dla wpisów kulinarnych), pl-fotografia (dla fotografii), pl-tradycja (dla wpisów o tradycji i historii), pl-muzyka (dla wpisów o muzyce), pl-filmy (...o filmach), pl-sztuka (...o sztuce) itd. Wyjątki stanowiły dwa tagi: reakcja i sp-group. Ten pierwszy został stworzony do dyskusji politycznych, drugi był używany przez grupę kuratorską SP Group. Wiele z tych tagów jest używanych dziś siłą przyzwyczajenia mimo iż projekty kuratorskie, na bazie których powstały dawno już upadły.

Czy tagi tagi pl-coś mają sens?

Tak. Użycie prefiksu pl- ma sens, bo pozwala na łatwe wyszukanie polskich tagów, które są w użyciu. Przykład na obrazku poniżej.

screenshot_2022_01_20_at_15_02_39_peakd.png

A zatem jeśli piszemy regularnie na jakiś temat to warto używać dedykowanego mu tagu. Np. jeśli postujemy o wędkowaniu to pl-wedkarstwo. Możliwie bowiem, że kiedyś pojawi się jakiś inny wędkarz, a potem kolejny i tak powstanie cała społeczność.

Używanie tagów na chybił trafił nie ma większego sensu. Oczywiście można, ale skutek będzie zerowy, bo Hive to nie Instagram i szansa, że ktoś wejdzie na przypadkowy tag jest zerowa.

Jakich tagów warto używać?

Przede wszystkim tych, które mają opiekę kuratorską. Niestety większość tagów kuratorskich jest dedykowana postom anglojęzycznym, ale są wyjątki.

#pl-travelfeed - posty podróżnicze po polsku (zasady)
#aroundtheworld - posty z fotografiami podróżniczymi (zasady)
#photography - posty z fotografiami (nie ma zasad)

Oczywiście można też używać tagów przypisanych do plemion takich jak #proofofbrain, #palnet, #creativecoin, #leofinance, #neoxian. Ich użycie może skutkować otrzymaniem dodatkowych tokenów, ale żadnej gwarancji na to nie ma.

Reasumując: jeśli piszesz po polsku podstawą jest używanie tagu #polish. Bez tego ani rusz. Reszta to dodatek. Jeśli jednak decydujesz się na "tworzenie" tagów (czyli używanie tagów, których nikt jeszcze nie używa), to używaj prefiksu pl-, co pozwoli go uwzględnić choćby w statystykach przygotowywanych przez @jacekw.


Poprzednie wpisy z serii FAQ:
Monomad
Trail, czyli skąd naraz tyle głosów?
Ile w zasadzie zarabiam na Hive?
Co robić z tokenami i skąd bierze się ich wartość?
Jak zamienić HIVE na obiad?
Dlaczego nagroda maleje?
BlockTrades czy giełdy?
Czy HIVE to dobra inwestycja?
Tribes? A komu to potrzebne?
Co zrobić z tokenami z Hive Engine?
Dlaczego warto korzystać z SAVINGS?
Hive FAQ: Czy HBD to stablecoin?

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
5 Comments
Ecency