Hive FAQ: Ile w zasadzie zarabiam na Hive?

Monetyzacja to jedna z mocniejszych stron Hive. Publikujemy różne treści i możemy otrzymywać za nie nagrody. Każdy "lajk" przekazuje jakąś część ogólnej puli tokenów. Jaką? To już zależy od HP (Hive Power) klikającego. I tak oto pod każdym postem pojawia się nie tylko ilość polubień, ale również wartość nagrody.

Jedne z częściej pojawiających się pytań dotyczą tej właśnie wartości...

Ile w zasadzie zarabiam na Hive?
Czy faktycznie tyle dolarów ile jest pod postem?

Poniżej wkleiłem zrzut ekranu pokazujący jak prezentowana jest nagroda na trzech różnych interfejsach. Hive.blog i Ecency.com przedstawiają ją w dolarach ($), Peakd zamiast symbolu USD stosuje ikonkę Hive.

obraz.png

Dlaczego tak?

Wynika to z faktu, że blockchain Hive ma dwa tokeny. Pierwszy to HIVE, który możemy zamienić na wspomniany już Hive Power. Możemy go również przesłać na giełdę i sprzedać. Przy czym nie ma żadnych założeń co do jego ceny, w rożnych okresach było to więc od $0.086 aż do $1.06.

Drugim tokenem jest HBD, czyli Hive Dollar. Z założenia powinien być tzw. stablecoinem i mieć wartość 1 dolara amerykańskiego. I cóż, zwykle faktycznie oscyluje wokół tej ceny. Zdarzało się jednak, że można go było kupić za $0.42 lub nawet za $3.97.

Do tego należy dodać, że pisząc wpis mamy do wyboru dwie opcje wypłaty: 1) połowę w HP, połowę w HBD (domyślna) lub 2) 100% w HP.

Jeśli mamy ustawione 100% HP to wartość pod postem odpowiada równowartości tokenów (w postaci Hive Power), które otrzymamy. Jeśli natomiast nagrodę mamy dzieloną na HP i HBD to, zależy ona od kursu HBD. Jeśli kurs jest powyżej 1$ to faktycznie wypłata będzie wyższa, a jeśli poniżej 1$ to niższa od wartości podanej pod postem. Należy jednak pamiętać, że połowa nagrody z postów wraca do tych, którzy na niego głosowali.

Gdyby w tym momencie cena HIVE wynosiła 0.5 USD, a HBD 1.15 USD, to, post o wartości 10 otrzymałby realnie 5.38 USD.

Najpierw zostałby podzielony na pół: połowa wróciłaby do głosujących, połowa poszłaby do autora. Jeśli autor ustalił nagrodę 50%HP/50%HBD to otrzymałby: 5 HP o wartości 2.5 USD oraz 2.50 HBD o wartości 2.88 USD. Łącznie: 5.38 USD, czyli jakieś 20 PLN. W tym momencie.

Oczywiście wszystko zależy od kursu. Jeśli ktoś chciałby sobie zrobić symulacje różnych sytuacji to może to zrobić na stronie hive.supply/rewards. Warto przy okazji dodać, że wartości wyświetlane przy postach również zależą od kursu. Kilka razy otrzymywałem więc pytanie: Dlaczego ubyło mi dolarów pod postem? Było to najczęściej w sytuacjach, w których kurs HIVE leciał mocno w dół.

Oczywiście obliczenie wartości tokenów w tym momencie nie stanowi odpowiedzi na pytanie ile zarabia się na Hive. To zależy w dużej mierze od nas samych i od tego co zrobimy z tokenami. A tu pole manewru jest dość duże. Możemy je od razu sprzedać, możemy trzymać HBD (w oszczędnościach), możemy zamienić HBD na HIVE, HIVE możemy zamienić na HP (większy głos = większe nagrody za głosowanie na posty innych), możemy też trzymać HIVE jako płynne tokeny, czekać na jakąś pompę i sprzedać po satysfakcjonującej cenie. Opcji jest wiele. Ale o tym, to może napiszę kiedy indziej (jeśli ktoś o to w ogóle zapyta)...


Poprzednie wpisy z serii FAQ:
Monomad
Trail, czyli skąd naraz tyle głosów?

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
8 Comments