Hive FAQ: BlockTrades czy giełdy?

Pod moim wpisem pt. Co robić z tokenami i skąd bierze się ich wartość? @jozef230 zadał następujące pytanie:

Czy Blocktrades nie pobiera dużych fee?

Odpisałem na nie tak:

Jeśli ktoś ma konto na giełdzie to oczywiście taniej wyjdzie wymienić to na giełdzie, ale jeśli komuś zależy na braku weryfikacji i skróceniu drogi, to Blocktrades jest ok. Jakie jest fee nie wiem. Odkąd Bittrex zdelistował DASHa to używam Blocktrades.

Cóż, coś za coś. Za proste rozwiązania zwykle płaci się dodatkowo. Postanowiłem jednak sprawdzić ile dokładnie. W tym celu założyłem sobie konto na giełdzie Binance, które oczywiście musiałem zweryfikować. Jest to trzecia giełda, z której korzystam (po BitBay i Bittrex), ale jedyna, która obsługuje zarówno HIVE, jak i DASH.

screenshot_2021_10_03_at_23_25_57_blocktrades_cryptocurrency_exchange.png

W ramach eksperymentu postanowiłem wymienić 100 HIVE. Szybka wymiana na BlockTrades dała 0,36296383 DASH. Kilka kliknięć i gotowe.

Na Binance było to bardziej skomplikowane. Najpierw musiałem przelać HIVE na giełdę. Potem zamienić 100 HIVE na USDT. Dało to 66,5 USDT. Następnie 66,5 USDT zamieniłem na DASH. Otrzymałem 0,37765980 DASH. Czyli różnica wynosi 0,01469517. Moim zdaniem nie jest to zbyt duże fee (odpowiadając na pytanie @jozef230). Dodam, że wypłata z Binance kosztuje 0.004 DASH. Oczywiście przy większych kwotach różnica, którą oszczędzamy dzięki giełdzie może być już konkretną sumą.

A zatem odpowiadając na tytułowe pytanie, mogę tylko powtórzyć to, co pisałem w komentarzu: jeśli ktoś nie ma czasu/ochoty ogarniać rejestracji na giełdzie, to BlockTrades jest całkiem dobrą opcją pozwalającą wymienić HIVE na inną kryptowalutę, którą w dodatku od razu (podczas wymiany) możemy zapłacić np. za obiad. Jeśli natomiast ktoś dysponuje dużymi środkami, to trud ogarnięcia giełdy może się opłacić.

obraz.png

Przy okazji postanowiłem sprawdzić również sposób zaproponowany przez @sztorm w komentarzu do wpisu pt. Dlaczego nagroda maleje? Metoda ta zakłada wymianę HIVE na HIVE.SWAP za pomocą Hive Engine (logujemy się tam naszymi danymi konta Hive), a następnie na SWAP.DOGE, które możemy wypłacić na portfel DOGE (-1% fee).

Jak wypadł eksperyment? Otóż wymiana 100 HIVE za pomocą Hive Engine dała 275,5 SWAP.DOGE. Z kolei wymiana na Binance 100 HIVE na USDT, a następnie na DOGE dała 329 DOGE. Różnica moim zdaniem spora (prawie jak VAT): 53,5 DOGE. A ile otrzymalibyśmy na BlockTrades? Więcej niż na Hive Engine ale mniej niż na Binance: 288 DOGE.


Poprzednie wpisy z serii FAQ:
Monomad
Trail, czyli skąd naraz tyle głosów?
Ile w zasadzie zarabiam na Hive?
Co robić z tokenami i skąd bierze się ich wartość?
Jak zamienić HIVE na obiad?
Dlaczego nagroda maleje?

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
18 Comments