Hive FAQ: Co robić z tokenami i skąd bierze się ich wartość?

Dla wielu osób, które wchodzą na Hive jest to czysta abstrakcja: piszą wpis, ktoś daje lajka i ten lajk raz ma wartość 0.001$ a innym razem 1$ (lub nawet większą). Mija tydzień i w portfelu pojawia się nagroda - domyślnie w postaci HP i HBD. Wiele osób nic z nią nie robi, jakby nie mając świadomości, że tokeny, które otrzymali mają realną wartość.

Skąd bierze się wartość tokenu HIVE?

Załóżmy, że Facebook działa jak Hive. Codziennie miliony osób wrzucają wpisy, za które otrzymują tokeny, które mogą sprzedać. Jeśli ktoś spędził nad swoim wpisem kilka godzin, to zapewne będzie oczekiwał, że otrzyma za niego godziwą zapłatę. Nie sprzedaje więc po niskiej cenie, tylko ustawia taką, która go satysfakcjonuje. Z drugiej strony mamy osoby, które niekoniecznie chcą pisać, ale za to chcą mieć wpływ na to co jest publikowane na stronie. Aby mieć ten wpływ muszą posiadać tokeny (które zamieniają na Facebook Power). Kupują je więc od tych, którzy piszą. A tu już wchodzą w grę podstawowe pojęcia: popyt, podaż. Jeśli mamy duży popyt to i cena rośnie...

Trzeba tu jednak dodać, że Hive to nie tylko blogi. To blockchain, który "gości" wiele innych projektów - np. cyfrową grę karcianą (Splinterlands) lub platformę do publikacji NFT (NFT Showroom). Prowadzi to do tego, że chcąc kupić karty do gry lub zmintować NFT potrzebuję tokenów HIVE. Jeśli ich nie mam - muszę je kupić. Jeśli takich osób jest dużo, to cena rośnie.

Co można zrobić z tokenami HIVE/HBD?

Skoro więc tokeny mają wartość, to automatycznie pojawia się pytanie: co można z nimi zrobić? Wachlarz możliwości jest całkiem szeroki.

1. Zamiana HBD na Hive Power. Jeśli publikujemy na Hive, głosujemy na innych i podoba nam się koncepcja zdecentralizowanej platformy, to jedną z najlepszych opcji jest zamiana otrzymanych tokenów HBD na HIVE, a HIVE na Hive Power. Aby to zrobić musimy wejść w swój portfel i kliknąć na MARKET.

obraz.png

Po zalogowaniu musimy wypełnić rubryki pod KUP HIVE. Możemy przyspieszyć ten proces klikając w "dostępne" i "najniższa oferta sprzedaży (ASK)" (wyświetlone na czerwono).

obraz.png

Po zamianie HBD na HIVE, wracamy do naszego portfela i tam (obok DELEGATE) klikamy na Power Up. Po tej operacji nasz HP powiększy się o zadeklarowaną kwotę.

Korzyści z posiadania HivePower są następujące: 1) nagroda kuratorska (połowa oddanego przez nas głosu wraca do nas), która w skali roku może być całkiem duża. A to tylko tokeny za głosowanie; 2) mechanizm antyinflacyjny, który sprawia, że nawet nie głosując nasz HP rośnie (w tym momencie 3,18% w skali roku). Oczywiście do tego dochodzi fakt, że mając wysokie HP 3) przekazujemy większe głosy na posty, które nam się podobają.

Odnośnie wymiany HBD na HIVE, to każdy sam musi ocenić, który moment jest dobry na wymianę. Powyższe zrzuty ekranu robiłem końcem czerwca 2021. Wówczas za niecałe 0,2 HBD mogłem kupić 1 HIVE. Obecnie 1 HIVE można kupić za 0.7 HBD. Różnica dość duża. Oczywiście można czekać na lepszą cenę. A skoro tak... to tu pojawia się kolejna możliwość...

2. Trzymanie HBD w Savings. HBD (Hive Dollar) to token niskiego ryzyka. Teoretycznie powinien być warty 1$. W praktyce jednak czasem jest warty więcej lub mniej. Pisałem to już w poprzednim poście: HBD nigdy jeszcze nie spadło poniżej $0.42. HIVE natomiast można było kupić nawet za $0.08. Jeśli więc ktoś chce trzymać tokeny i nic z nimi nie robić, to zdecydowanie bezpieczniejszy jest Hive Dollar. Zwłaszcza, że jeśli klikniemy na TRANSFER TO SAVINGS to nasze HBD będzie oprocentowane (10% w skali roku). Jedyny minus jest taki, że aby wyciągnąć środki z Savings musimy czekać 3 dni. Z drugiej strony jest to o wiele krótszy czas niż 13 tygodni w przypadku Hive Power.

3. Zamiana na inne kryptowaluty. HBD ma podstawy, aby w przyszłości stać się tokenem szeroko wykorzystywanym do płatności za różne towary i usługi. Ma szybkie i darmowe przelewy, co sprawia, że nadaje się do tego idealne. Przeszkodą jest wciąż niestabilny kurs, ale i to pewno uda się z czasem "wyprostować". Z czasem... bo na ten moment niewiele jest miejsc, gdzie możemy dostać coś bezpośrednio za HBD. Zawsze jednak możemy zamienić HBD (lub HIVE) na inną kryptowalutę i wtedy okazuje się, że opcji mamy bardzo dużo.

3.1. Giełdy. Jest całkiem sporo giełd, na których możemy wymienić HIVE na inne kryptowaluty (głównie na BTC). Są to Upbit, Binance, Bithumb, Bittrex, Hotbit, Huobi. Hive Dollara z kolei możemy wymienić na Bittrex i Upbit. Jeśli ktoś ma dużo czasu i stalowe nerwy to jedną z dróg, którymi może iść to wymienić HIVE/HBD na inne kryptowaluty i grać na giełdzie. Może również wymienić HIVE/HBD na inną kryptowalutę, przelać ją na polską giełdę (zarejestrowaną w Estonii) BitBay, zamienić na złotówki i wypłacić na swoje konto bankowe lub w bankomacie. Minusem giełd jest fakt, że trzeba przechodzić proces weryfikacji przesłać kopię dokumentu tożsamości. Plusem giełd jest to, że zwykle oferują one najlepszy kurs wymiany.

3.2. Blocktrades. Prostszym sposobem zamiany HIVE na inne kryptowaluty jest założenie konta na Blocktrades. Wówczas wystarczy kliknąć w portfelu na wallet.hive.blog SPRZEDAJ lub wejść bezpośrednio na stronę i wybrać HIVE oraz interesującą nas kryptowalutę (m.in. BTC, BCH, LTC, ETH, DASH). Blocktrades zamieni HIVE na kryptowalutę i prześle na podany adres. Transakcję potwierdzimy HiveSignerem.

obraz.png

4. Zamiana na gotówkę. Jeśli potrafimy zamienić HIVE na BTC to stąd już krótka droga do zamiany na złotówki. Umożliwiają to bitomaty. W tych, które należą do Shitcoins Clubu procedura wygląda następująco: najpierw należy założyć konto na stronie shitcoins.club (nie ma żadnej poważniejszej weryfikacji, należy podać tylko maila). Po zalogowaniu pobieramy adres BTC. Przelewamy na niego tokeny. Idziemy do bitomatu. Skanujemy kod ze Shitcoinsa i wybieramy złotówki.

5. Zamiana na złoto. Z kolei strona flyingatom.gold umożliwia zakup złota lub srebra (w formie monet lub sztabek) za kryptowaluty za pośrednictwem BitPay. Niestety jeśli ktoś nie posiada konta na BitPay, to będzie musiał je założyć i zweryfikować swoją tożsamość. Nie trwa to jednak zbyt długo. Gorzej z samą transakcją, bo należy ją wykonać w ciągu 15 minut. Blocktrades powinien jednak dać radę. Czyli: kupujemy złoto na stronie, płacimy za pomocą BitPay, następnie na Blocktrades zamieniamy HIVE na BCH, które przelewamy na adres z BitPay. Złoto przychodzi przesyłką kurierską lub możemy je odebrać osobiście. Oprócz flyingatom.gold jest jeszcze jedna firma oferujące takie same usługi: bullion79.com.

6. Zamiana na prawie wszystko. Na koniec opcja, która jest najbardziej "życiowa", czyli bitrefill.com. Jest to strona, która pozwala zamieniać kryptowaluty na karty podarunkowe. Te z kolei możemy wykorzystać do zapłacenia np. za zakupy na Allegro, jedzenie na Pyszne, Netflixa, Spotify, ubrania na Zalando i wiele, wiele innych. Wszystko przebiega bardzo szybko. Wybieramy np. kupon na 500 zł na Allegro, ustawiamy jako płatność DASH, pobieramy adres, następnie za pomocą Blocktrades zamieniamy HIVE na DASH i wklejamy podany przez Bitrefill adres. Cały proces można jeszcze bardziej usprawnić instalując sobie na telefonie aplikację Bitrefill i portfel DASH. Plusy tego rozwiązania: brak weryfikacji, spory wybór kuponów (na samym Allegro możemy kupić prawie wszystko). Jeśli zatem ktoś chciałby "żyć za krypto" to Bitrefill jest najprostszym narzędziem, które to umożliwia.


Poprzednie wpisy z serii FAQ:
Monomad
Trail, czyli skąd naraz tyle głosów?
Ile w zasadzie zarabiam na Hive?

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
38 Comments