Problemy zdrowotne nauczycieli

nauczyciel Plus-Medic.png

 Zbliżające się Święto Edukacji Narodowej  to okazja do zastanowienia  się nad charakterem i zagrożeniami pracy nauczyciela w aspekcie  zdrowotnym. 

Edukacja  jest ważą częścią naszego życia. Wiedzą o tym dzieci  młodzież oraz kształcący się dorośli, że pozwala na poszerzenie  horyzontów myślowych  i  nauczenie się nowych umiejętności.  Dlatego  zawód nauczyciela, jako osoby przekazującej wiedzę jest tak ceniony.  Praca nauczyciela wiąże się z pewnymi problemami zdrowotnym , z których  najbardziej znane są problemy wynikające z częstej emisji głosu. Choć  praca nauczyciela nie jest pracą o charakterze fizycznym, może również  powodować problemy z narządem ruchu.  

Po pierwsze : długie stanie 

Trzeba pamiętać, że pozycje statyczne jak stanie i siedzenie, choć  pozornie  uznajemy je za mało męczące nie są korzystne  układu ruchu.  Nasze mięśnie i stawy „lubią” ruch, ponieważ dzięki naprzemiennie   kurczącym się i rozluźniającym mięśniom  umożliwia on sprawny przepływ  krwi  oraz odżywienie chrząstek stawowych poprzez zmiany ustawienia  stawów.  Statyczne pozycje upośledzają krążenie i mogą prowadzić do  niewydolności żylnej, ograniczać odżywienie tkanek.  Brak wyraźnych  odczuć zmęczenia pozwala na przebywanie przez dłuższy czas w jednej  pozycji. Trzeba pamiętać, że w każdej pozycji ,czy to siedzącej czy  stojącej, obciążeniu ulegają nasze stawy i więzadła w sposób, do którego  nie zostały stworzone. 

W przypadku nauczyciela długotrwałe stanie podczas zajęć prowadzić  może do bólu pleców i skurczów mięśni kończyn dolnych. Szczególnie u  kobiet noszących buty na wysokim obcasie mogą pojawić się bóle stóp,  zwłaszcza śródstopia mogące prowadzić  do  pojawienia się poważniejszych  problemów jak  paluch koślawy, czy zapalenie rozcięgna podeszwowego  (nazywane popularnie ostrogą piętową). Nawyk stania na jednej nodze w  pozycji na spocznij  może skutkować przeciążeniem kończyny i  dolegliwościami w obrębie kolana, pośladka oraz stawu  krzyżowo-biodrowego. Ponad to może przyczyniać się do deformacji całej  sylwetki, poprzez wpływ na kręgosłup. 

Dlatego w przypadku pracy stojącej ważne jest aby równomiernie  rozkładać ciężar ciała na obie stopy, pozwalać odpoczywać stopom i nogom  po przez częste przenoszenie ciężaru ciała z jednej kończyny  na druga   oraz przyjmować właściwą postawę ciała. Można również od czasu do czasu  postawić jedną z kończyn na niewielkim stopniu, co pozwala odciążyć  kręgosłup. 

Po drugie: pozycja siedząca 

Praca nauczyciela wymaga długie do siedzenia podczas sprawdzania  wypracowań, testów, pracy  przy komputerze podczas pisania artykułów i  przygotowywania się do zajęć. Podobnie jak podczas stania obciążeniu  ulegają mięśnie, które w trakcie wysiłku statycznego kurczą się i  pozostają w stanie długotrwałego napięcia, co prowadzi do  ich gorszego  odżywienia i dotlenienia.   Szczególnie tej pozycji nie lubi  kręgosłup w odcinku szyjnym i lędźwiowym oraz stawy biodrowe, które są  stale zgięte w tej pozycji. Aby ograniczyć niekorzystny wpływ siedzenia  można zalecić wiercenie się na krześle! Częsta zmiana pozycji będzie  dawać namiastkę ruchu i ograniczać obciążenie stale tych samych  struktur. Warto  dobrać dla siebie odpowiednie, wygodne krzesło  oraz  wysokość monitora tak aby nie przeciążać mięśni karku.  Częste robienie  przerw  i aktywne ich wykorzystanie pomoże skompensować niedostatek  ruchu naszym stawom i mięśniom. 

Po trzecie: stres 

Nauczyciel odpowiada za dużą grupę osób i stale rozwiązuje problemy  wychowawcze. Wiąże się to z poczuciem odpowiedzialności i wysokim  poziomem stresu. Również przebywanie w hałasie niekorzystnie zwiększa  napięcie psychiczne i prowadzi do szybszego zmęczenia. Stres negatywnie  odbija się na naszym zdrowiu. Między innymi powoduje stałe napięcie  mięśni prowadząc do sztywności i bólów karku, powodować może zaburzenia  snu, co z kolei upośledza regenerację organizmu. 

Aby ograniczyć niekorzystny wpływ pracy na narząd ruchu warto  zapewnić sobie odrobinę odprężenia dla ducha i  regeneracji dla ciała.  Korzyść zdrowotną w profilaktyce bólów pleców i karku przyniosą masaże  relaksacyjne i lecznicze a  w przypadku już istniejących problemów  również zabiegi fizjoterapeutyczne np. terapia manualna czy odpowiednio  dobrane ćwiczenia lecznicze. 


 Autor: Magdalena Zawadka
www.plusmedic.pl

Specjalistyczna Przychodnia Medyczna Plus-Medic
Wkładamy serce w opiekę nad Wami!
ul. Matki Teresy z Kalkuty 18
20-538 Lublin
tel. 737 474 311 

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center