Docela dobrý příběh Nepálského horolezce, který se rozhodl obětovat vše co měl, aby si splnil sen a šokoval horolezeckou scénu. Rozhodl se, během 7měsíců zdolat 14 vrcholů osmitisícovek. Možná Vám utekl jeho dokument 14 Peaks: nothing is impossible.
Vypráví o tom, že nestačí mít dobré předpoklady a odedřít si několikaletou poctivou přípravu, aby člověk dokázal něco výjimečného. Vypráví i o tom... že kdo neriskuje, sere v síni.
Ta matematika je jednoduchá. 14 vrcholů, 7 měsíců... tzn na jeden v průměru 15dní. Včetně přeletů, zajištění víz a povolení, revize vybavení, doplnění zásob a odpočinku. Všechno něco stojí. Nimsdai Purja si na to vsadil barák...
Občas si během zimy jeho příběh zrekapituluji. Ale zajímám se primárně o vrcholy jiné. Konkrétně ty, které momentálně formuje tisk covidových peněz, inflace a další faktory.
Takhle bych mohl pokračovat, jelikož je věcí v peaku celá řada. Asi bych jich našel více, než 14. Mezi ty zajímavější ještě zmíním index S&P500, zadlužení amerických domácností, studentské půjčky v USA, dluhy Američanů na kreditních kartách a v posledních měsících se jim tam zvedá i nezaměstnanost. Zajímavá konstalace, což? Mezitím u nás inflace dle ČSU necelá 4%, pohoda jazz.