Chojnicki Tur

Powszechnie uważa się Tura za gatunek wymarły, nic bardziej mylnego, ponieważ jeden z ostatnich osobników chroni średniowiecznych bram miasta Chojnice. Duże, majestatyczne zwierze, swoich naturalnych rozmiarów widnieje przed wejściem na rynek, na dawnym trakcie przy Bramie Człuchowskiej.

Tur(^1) - przodek współczesnego bydła, uchodził za największe zwierze Europy. Samiec osiągał 3 metry długości i ok. ·1,8 metrów wysokości, oraz osiągał wagę do jednej tony. Bardzo charakterystycznym symbolem tura były jego rogi w kolorze kości słoniowej, osiągały one długość do 80 cm. Występował on dość licznie ta terenach Borów Tucholskich, lecz wraz z ekspansją człowieka i osuszaniem podmokłych terenów na których bytował sprawiło że gatunek ten nie przetrwał (Chojnice w średniowieczu okalały trzy jeziora).

Rzeźba została stworzona przez artystę pochodzącego z Chojnic, Jarosława Urbańskiego. Cała postura Tura została stworzona z części samochodowych pochodzących z recyklingu, tylko rogi są innego obcego pochodzenia. Tur stanął na starówce, przy Bramie Człuchowskiej stając się jednocześnie jedną z głównych atrakcji turystycznych Chojnic.

Należy również wspomnieć o tym że tur jest również herbowym symbolem Chojnic. Widnieje już na nim od początku powstania miasta, posiadając niezmienione godło od XIVw. (^2)

Inspiracja: https://steemit.com/polish/@marszum/wroclawski-krasnal-na-dzisiaj-9-papa-krasnal
Zdjęcia: Własne
Źródła:
^1 https://pl.wikipedia.org/wiki/Tur
^2 https://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_Chojnic

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center