Krótki spacer po Parku Tysiąclecia w Chojnicach

Chojnice położone są na zachodnim brzegu Borów Tucholskich. Położenie tego miasta jest interesujące: stoi centralnie (w dość podobnych odległościach, 70 - 120 km) do najbliższych miast, czyli Szczecinka, Starogardu Gdańskiego, Bydgoszczy, Słupska i Trójmiasta. Jako, że miasto ma bogatą historię, zatem obfituje w zabytki średniowieczne, znajdujące się głównie w centrum. Polecam przejść się na Stary Rynek oraz na ul. Podmurną przy Bramie Człuchowskiej. Chojnicka architektura jest szeroko opisywana, lecz znacznie mniej informacji znajdziemy o Parku Tysiąclecia, który leży nieopodal Rynku.

Można tu przejść się wzdłuż alejek (oświetlone po zachodzie słońca) z ławeczkami i altanami, mostów czy skrajem jednym z trzech zbiorników wodnych.

c1.JPG

Główny zbiornik, ten zaraz przy wejściu do parku (na powyższym zdjęciu), posiada instalację napowietrzania oraz rekultywacji wody, który jest podświetlany w różnych kolorach w porze nocnej. Daje to niesamowity urok, zwłaszcza na tle panoramy wznoszącej się wieży Bazyliki.

c3.JPG


Jedną z atrakcji jest zegar i kalendarz słoneczny (na poniższym zdjęciu, w oddali), tak zwany równikowy, ponieważ jego tarcza umieszczona na wewnętrznej powierzchni walcowej znajduje się w takim samym ustawieniu jak równik kuli ziemskiej.

c2.JPG

c4.JPG


W parku nie zabrakło specjalnych miejsc dla dzieci. Znajdują się w nim dwa place zabaw. Oprócz tego jest zestaw urządzeń do gry w tenisa stołowego oraz dwa stanowiska do gry w szachy, siłownia terenowa oraz bulodrom, czyli miejsca do gry w boule. Ten ostatni w okresie zimowym przekształcany jest w lodowisko.

Parkowanie
przy Parku Tysiąclecia, ul. Parkowa, od strony ul. Sukienników, jest duży (na kilkadziesiąt samochodów), bezpłatny parking. Można zaparkować również wzdłuż ulicy Parkowej, na wysokości Targowiska (uwaga, jest to ulica jednokierunkowa).


Photos: Panasonic Lumix DC-FZ82

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center