Zamek krzyżacki w Gniewie

Zamek w Gniewie (woj. pomorskie) zaczęto budować na planie czworoboku pod koniec XIII wieku. Pominę opowieści o jego historii, a zachęcę do jego zwiedzania, w trakcie którego dowiemy się o jego dziejach w praktyczny i naoczny sposób. Można zwiedzać również z dziećmi. Warto się pośpieszyć, gdyż według słów tamtejszego przewodnika, obecnie znajdujący się w nim hotel będzie powiększany, czyli pomniejszony zostanie obszar dla turystów.

Jeśli chodzi o parkowanie samochodu to można na ulicy Plac Zamkowy (zaraz na początku są zatoczki po obu stronach ulicy - darmowe parkowanie) lub płatny parking hotelowy. Dodatkowy niewielki (na ok. 15 samochodów) i bezpłatny parking jest na zbiegu ulic Wąska i Zamkowa, który położony jest najbliżej kasy biletowej.

Kasa biletowa znajduje się w narożniku muru obronnego Zamku, od strony miasta i Placu Zamkowego (zdjęcie ze studnią, w jego w prawym dolnym narożniku).
Na dalszym zdjęciu widoczna jest też recepcja Hotelu. Tam biletu nie kupimy (kasa biletowa jest na prawo od niej).

Jako, że Zamek leży w uroczym zakątku na lewym brzegu Wisły warto pójść na krótki spacer na skarpę, która jest zarazem punktem widokowym na Wisłę. Wejście znajdziemy po lewej stronie od Pałacu Marysienki (taka mała furtka).

Polecam też spacer po miasteczku Gniew, by zobaczyć Stare Miasto o zachowanym średniowiecznym układzie przestrzennym oraz kamienice z XV–XIX w oraz Na przeciwległym narożniku Rynku (idąc od Zamku) znajduje się gotycki kościół parafialny pw. św. Mikołaja, zbudowany w XIV w.


Gniew 4.jpg

Gniew 3.jpg

Gniew 1.jpg

Gniew 2.jpg

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center