Ciechocinek - Miasto Zdrowia i Festiwali

Ciechocinek (woj. kujawsko-pomorskie) to chyba najbardziej znany kurort dla osób z długoletnim doświadczeniem życiowym. Ale z autopsji wiem, że i młodszych też tam można spotkać. ;)

Głównym celem przebywających tam kuracjuszy są tężnie z wodą leczniczą (próbowałem, bardzo słona o posmaku metalicznym), Park Zdrojowy, założony w latach 1875–1876 (z drewnianą muszlą koncertową - zdjęcie), oraz Ciechociński Deptak Sław z pięknymi dywanami kwitnących kwiatów. Tak naprawdę to całe miasto bogate jest w zieleń parków, skwerów, kwietników.

Bardzo charakterystyczną budowlą jest także fontanna „Grzybek”, zbudowana w 1925/26. Jest to nadbudowa źródła o głębokości 415 m, z którego solanka płynie dalej na pobliskie tęźnie i pełni ona funkcję naturalnego inhalatorium (spójrz na zdjęcie).

Bardziej wytrwałym polecam spacer nad Wisłę (ok. 3 km od "Grzybka"). Od tej fontanny trzeba iść ul. Kościuszki do końca Parku Sosnowego, dalej ul Wojska Polskiego (lewy brzeg Parku), a następnie skręcić w lewo w ul. Lipnowską i dojdzie się aż do samej rzeki.

Co roku kurort odwiedza prawie 100 tys. gości. Leczy się tutaj choroby układu oddechowego, nerwowego i krążenia, narządów ruchu, ortopedyczno-urazowe, reumatyczne. By sprostać popularności tego miejsca wybudowano liczne szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, ośrodki wypoczynkowe i infrastrukturę gastronomiczną. Uwaga, tam życie toczy się 3-krotnie wolniej. ;)

Do Ciechocinka najłatwiej dojechać autostradą A1 (zjazd na węźle drogowym „Ciechocinek”). W centrum miasta trudno o wolne miejsce parkingowe. Dlatego polecam duży i wygodny parking miejski przy ul. Kolejowej. Nieco bliżej tęźni jest parking przy ul. Wołuszewskiej (gdy ostatnio odwiedzałem to był on nieutwardzony).


C1.JPG

C3.JPG

C2.JPG

C8.JPG

C6.JPG

C5.JPG

C7.JPG

C4.JPG

C10.JPG

C9.JPG

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center