Czy Toruń jest wart zwiedzenia?

Toruń to jedno z najstarszych miast w Polsce, gdyż prawa miejskie uzyskał w 1232 roku. Jego głównym atutem są atrakcje turystyczne, a zwłaszcza zabytki skumulowane głównie w centrum, jako Zespół Staromiejski: kościoły, ruiny zamku krzyżackiego, bramy i baszty, mury obronne, kamienice. Jest ich ogrom. Nie licz na to, że w ciągu całego weekendu zwiedzisz choćby połowę z nich.

Na obrzeżach miasta znajduje się XIX-wieczna Twierdza Toruń, która składa się z ponad 150 obiektów, a wśród nich 15 dużych fortów. Te forty połączone są szlakiem pieszym w kolorze czarnym, o nazwie Szlak Forteczny, a jego łączna długość wynosi 44 km.

Stałym punktem turystów są także: Muzeum Toruńskiego Piernika, Żywe Muzeum Piernika, Muzeum Zabawek i Bajek oraz znajdujący się obok niego, Dom Kopernika.

W Toruniu znajduje się Krzywa Wieża (na zdjęciu z drzewem), drugi taki obiekt obok podobnej w Ząbkowicach Śląskich. Naocznie przekonałem się, że obie budowle mocno odstawają od pionu. Choć ta druga jakby bardziej. ;)

Jeśli planujesz przyjechać do Torunia pociągiem, to sprawdź czy możesz wysiąść na stacji Toruń Miasto, gdyż będziesz miał znacznie bliżej do Starówki. Dla osób wysiadających z pociągu na stacji Toruń Główny czeka przemarsz mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego o długości 900 m nad Wisłą. Warto się nim przejść.

Parkowanie: w centrum miasta obowiązuje płatna strefa parkowania. Na Starówkę jest zakaz wjazdu. Ze swej strony polecam darmowy parking przy cmentarzu na ul. Grudziądzkiej (na przeciwko Komendy Policji).


t8.jpg

t6.jpg

t10.jpg

t7.jpg

t4.jpg

t9.jpg

t5.jpg

t2.jpg

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center