Чудото на природата: БЕЛОГРАДЧИШКИ СКАЛИ, БЪЛГАРИЯ

БЕЛОГРАДЧИШКИ СКАЛИ

Едно от най - красивите и мистични български природни забележителности

img_0576.png

Ако обичате пътешествията със сигурност сте усещали определени места като много по - специални от други. Сякаш сте герой в красива приказка и всичко, от което имате нужда е около вас. Такъв пример са Белоградчишките скали. Спокойно мога да изживея живота си около и върху тях.

_mes0080.png

КАКВО СЪЩНОСТ ПРЕДСТАВЛЯВАТ БЕЛОГРАДЧИШКИТЕ СКАЛИ ?

_mes0091.png

Белоградчишките скали са скални скулптури, разположени западно от град Белоградчик, в предните ридове на Западна Стара планина. Те съдържат групи от скални фигури, наподобяващи хора, животни, крепости, пирамиди или различни предмети с внушителни размери – от няколко метра до няколко десетки метра.

_mes0131.jpg

От геоложка гледна точка Белоградчишките скали са явление със световно значение. Те са световен стандарт за изключително красив пейзаж, където природата е създала редица оригинални, уникални скални скулптури.

_mes0013.jpg

Белоградчишките скали бяха номинирани в световната кампания „Новите 7 чудеса на природата” през 2007 г. и дълго време бяха водещи в своята категория „Пещери, скални образувания и долини”.

Белоградчишките скали са изключително красив и изящен природен феномен, уникален за Балканите и важен елемент в Европа. Скалните фигури са изключително разнообразни и живописни с изключителна естетическа, образователна, научна, екологична и социална стойност. Белоградчишките скали са удивителни не само с възрастта си от над 230 милиона години, но и с десетките легенди за причудливите природни форми, кръстени на много от скалните образувания. Примерите включват: Мадоната, монасите, конникът; ученичката, дервишът, мечката, Адам и Ева, крепостта, кукувицата, Лъвът, камилата, Орфей и вкамененото сватбено шествие, както и много други.

_mes0105.jpg

В продължение на милиони години природата е формирала тези скални скулптури на митични същества, хора, животни и различни предмети. Преобладаващият червеникав цвят на скалите се дължи на железните оксиди и хидроксиди. В пясъчните и варовити скали са изградени над 100 пещери.

_mes0041.jpg

Скалните образувания създават естествена крепост с висок отбранителен потенциал, използвана от хората от векове. Заедно с природните ценности, имотът съдържа исторически съкровища. Между първи и трети век римляните построяват първата си крепост тук. Този обект е реконструиран и разширен през 1805-1837 г. за последен път и е запазен в този вид и до днес.

_mes0021.jpg

Специална историческа и образователна стойност има и прохладната минна галерия в имота, която е първата по рода си в България.

През 1843 г. френският пътешественик Бланки, удивен от красотата на скалите на Белоградчик, възкликва: „ Тесните клисури на Олиул в Прованс, проходът Панкорбо в Испания, Алпите, Пиренеите, най-удивителните планини на Тирол в Швейцария не притежават нещо, което да се сравни с това ."

От геоморфологична гледна точка скалните скулптури съдържат три основни геологични типа:

Масивни отвесни колони и блокове с прави, вертикални или почти вертикални стени, които се издигат до 20 м и повече.
Скалите са подобни на първата група като обща форма, но стените на големите блокове са грапави поради хоризонтални заливи. Колоните имат пръстени с тесни части и плътност, често свързващи близките вертикални стени.
Фигури, които се състоят от хоризонтални или леко наклонени плочи, разположени една върху друга и оформени в асиметрични вертикални колони.
Някои от фигурите включват само един от трите морфологични типа; други формации често са комбинации от тези типове.
Белоградчишките скали” се намират в западната част на Белоградчишкия антиклинориум на Предбалканската морфотектонична зона. Районът се състои от седиментни, интрузивни и метаморфни скали, разнообразни по възраст и петрографско съдържание и интегрирани в сложна структура на Белоградчишкия антиклинориум. Белоградчишкият антиклинориум отразява развитието на района от докамбрийския период, през палеозойската и мезозойската ера.

източник: UNESCO

_mes0015.png

Ако имате приятели чужденци, то задължително трябва да ги заведете на това приказно място. Има обаче нещо, което ме натъжава... Град Белоградчик, както и скалите изобщо не получават достатъчна държавна подкрепа в развиване на туризма. Честно, изобщо не разбирам как е възможно всички усилия да се концентрират само в София, Пловдив и Варна, а останалите населени и изключителни природни места да остават на заден план ?!

_mes0076.png

Нека завършим фотографската история положително. Обичам България, но не заради хората, а заради уникалната земя, която имаме. А ако не сте посетили все още град Белоградчик и скалите, то започнете веднага приготовления!

Благодаря, че ми отделихте от времето си ! Ще се радвам да споделите истории и мнения за Белоградчишките скали.

Още снимки от България може да видите в моето портфолио:

www.mestano.myportfolio.com

Instagram и фейсбук:
Mestano photography

Автор текст и снимки:
Костадин Петков
Mestano photography

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center