Possible to get token by playing game with Bombcrypto

[EN]

Hi, I want to tell you about a game I just started. I remembers my peers, Atari de Bomberman played a game called Bomberman, we used to overcome the walls and kill the monsters by leaving the bombs with our character. This game is also very similar to the logic and interface that is inspired by Bomberman. Bombcrypto; A NFT-based game project, BombCrypto Token (BCOIN) are on the map with the heroes you purchased with the Hero, you are collecting the BCOINs in the map. Unlike Bomberman, the game is automatically played in Bomcrypto, you are just running them again when your characters are tired.

To buy the character you need to register firstly to the game, the recording is taking place over the BSC chain with the metamask wallet. After connecting your metamask wallet to the game, your current BCOIs are automatically available to the game. If you don't have BCOIN, you can easily exchange with PancakesWap. Without forgetting, it is useful to have a small amount of BEP20 in your wallet for signing processes in the game.

image.png

After your BCOIN's appear in the game you can buy a hero now. When I wrote this post, 1 hero is charged as 10 BCOIDs. (Soon the future is spoken to the price change together with the in-game marketplace.) You are craim and putting on the game by clicking on the one on the top of the screen on the right of the screen. Each hero's major features are present, the most common and rare among their types. Common heroes can be more common, while the rare is a bit harder, Srare and Legend can be achieved very hard. A situation that is completely up to your chances is how high the hero is the higher the characteristics of the properties and the properties are able to clear the map so fast, you are able to clean the BCOIN.

I leave the odds down the odds:
2222.png

According to the sensations I received, the rare ratio is higher when the bulk hero is turned on, it is still up to you. I've only gained 4 characters so far and all Common. Some players can also open up to 10 of 10 characters, while some are able to obtain 4 of 10 characters as rare. Like I said, totally luck.

When your heroes start playing the game on the map and starting to leave the bombs next to the chests. As the bombs explode, the HP score of the chests is reduced and disappear. Thus, the BCOINs from the inside are added to your inventory. 40 BCOIN When you win 3% with FEE, you can pull it on your metamask wallet and transfer it to a DEX that you wish. The average of 1 BCOIN is obtained from a map, how high your characters and characteristics are the more you can finish the next map. In addition, I can also add 15 heroes on a map. As your heroes are tired, you can be activated again when they are resting, you can be activated again or put the spare heroes into the game.

444.png

I have my 3 common hero and I can finish the 1 map in 2 days, which means 0.50 BCoIn for me daily. I'll have to deal for 2 months for the mean ROI. If you were rare and higher heroes, this time could have fallen up to 15 days. I hope you are fortunate :)

I'm underlined that there is no investment advice, wish good games. If there are other issues I forgot or wonder you can leave a comment. Thanks for taking time and reading.
[TR]

Merhaba, sizlere yeni başladığım bir oyundan bahsetmek istiyorum. Akranlarım hatırlar, Atari de Bomberman adında bir oyun oynardık, karakterimiz ile yollara bomba bırakarak duvarları aşmaya ve canavarları öldürmeye çalışırdık. Bu oyun da sanırım Bomberman den esinlenmiş ki oynayış mantığı ve arayüzü çok benzer. Bombcrypto; NFT bazlı bir oyun projesi, Bombcrypto Token (BCOIN) ile satın aldığınız kahramanlarla haritada ki sandıkları kırıp içerisinde ki BCOIN'leri topluyorsunuz. Bomberman'in aksine, Bomcrypto'da oyun otomatik oynanıyor, siz sadece karakterleriniz yoruldukça onları yeniden çalıştırıyorsunuz.

Karakter satın almak için öncelikle oyuna kayıt olmak gerekiyor, kayıt Metamask cüzdanı ile BSC zinciri üzerinden gerçekleşiyor. Metamask cüzdanınızı oyuna bağladıktan sonra mevcut BCOIN'leriniz oyuna otomatik olarak kullanılabilir duruma geliyor. Eğer BCOIN'iniz yoksa, PancakeSwap ile kolayca takas yapabilirsiniz. Unutmadan, oyunda ki imzalama işlemleri için cüzdanınızda az bir miktar BEP20 türünde BNB bulunmasında fayda var.

image.png

BCOIN'leriniz oyunda göründükten sonra artık bir kahraman satın alabilirsiniz. Bu yazıyı yazdığım esnada 1 kahraman, 10 BCOIN olarak ücretlendiriliyor. (Yakında gelecek oyun içi pazaryeri ile birlikte fiyat değişikliği yapılacağı konuşuluyor.) Satın aldığınız karakteri ekranın sağ üstünde bulunan sandığa tıklayarak Claim ediyor ve oyuna sokuyorsunuz. Her kahramanın belli başlı özellikleri mevcut, tipleri arasında en yaygınları Common ve Rare. Common kahramanlar daha sık rastlanabilirken, Rare biraz daha zor, Srare ve Legend ise çok çok zor elde edilebiliyor. Tamamen sizin şansınıza kalmış bir durum, kahraman tipi ne kadar yüksek ise özellikleri de ona oranla değişkenlik gösteriyor ve haritayı o kadar hızlı temizleyebiliyor, BCOIN biriktiriyorsunuz.

Şans oranlarını aşağıya bırakıyorum:
2222.png

Aldığım duyumlara göre toplu kahraman açıldığında Rare oranı daha yüksek oluyormuş, yine de karar size kalmış. Ben şimdiye kadar yalnızca 4 karakter edindim ve hepsi Common. Bazı oyuncular 10 karakterden 10 tanesini de Common açabilirken, bazıları ise 10 karakterden 4 tanesini Rare olarak elde edebiliyor. Dediğim gibi, tamamen şans.

Kahramanlarınız oyunu oynamaya başladığında haritada dolaşmaya ve sandıkların yanına birer bomba bırakmaya başlıyor. Bombalar patladıkça, sandıkların HP puanı azalıyor ve yok oluyorlar. Böylelikle içerisinden çıkan BCOIN'ler envanterinize ekleniyor. 40 BCOIN kazandığınızda %3 Fee ile Metamask cüzdanınıza çekebiliyor ve dilediğiniz bir DEX'e aktararak nakite çevirebiliyorsunuz. Bir haritadan ortalama 1 BCOIN elde ediliyor, karakterlerinizin tipi ve özellikleri ne kadar yüksek ise o kadar hızlı bitirip, bir sonraki haritaya geçebiliyorsunuz. Ayrıca bir haritada toplamda 15 kahraman çalıştırabildiğinizi de ekleyeyim. Kahramanlarınız yoruldukça uyku moduna geçiyor, dinlendiklerinde tekrar aktif edebilir veya yedek kahramanları oyuna sokabilirsiniz.

444.png

Benim 3 Common kahramanım var ve 1 haritayı 2 günde bitirebiliyorum, bu da benim için günlük 0.50 BCOIN demek. Ortalama ROI için 2 ay uğraşmam gerekecek. Eğer Rare ve daha yüksek kahramanlar gelseydi bu süre 15 güne kadar düşebilirdi. Umarım siz daha şanslı olursunuz :)

Yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizere, iyi oyunlar dilerim. Unuttuğum veya merak ettiğiniz başka konular var ise yorum bırakabilirsiniz. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
3 Comments