HIVE OPEN MIC WEEK 146 - Ah Bu Ben (Oh This is me) Cover by @rsntpl


Hello hive family and special people in the Hive Open Mic community. This week I will share with you one of my favorite Turkish music. The name of the song is Mazhar Alanson, the singer of "Ah Bu Ben".

The reason I chose this song is because I feel spiritually calm these days and also because I don't like this song. Sometimes there is a story where a person pauses in his life and the waves subside. I am peaceful and happy and I love to listen to emotional songs. When you listen to the original of the song, you will realize that it is played with guitar, arpeggios and piano accompaniment.

Ever since I met Hive Open Mic, I love playing bağlama and different types of music with my own feeling and style. I hope you have some fun listening to this work of mine.

I send greetings to all my friends who contribute to the community and wish you a nice weekend. I hope there will be peace and tranquility everywhere. see you later.

Lyrics of the song:

source

Even though it's hard, I think I'm coming back to you
Come now if you say
If you don't call
Somewhere between earth and sky
you don't know me
I do not tell my love
You think I'm far away
I know I don't listen
Oh this is me, wherever I run
If I hide somewhere and cry secretly
Oh this is me wherever I find myself
If I retreat to the beaches, should I dream


TURKISH

Mazhar Alanson- Oh This Is Me

HIVE OPEN MIC WEEK 146 - Ah Bu Ben (Oh This is me) Cover by @rsntpl

Merhaba kovan ailesi ve Hive Open Mic topluluğundaki özel insanlar. Sizlerle bu hafta çok sevdiğim bir Türk müziklerinden birini paylaşacağım .Şarkının adı : "Ah Bu Ben " şarkıcısı ise Mazhar Alanson.

Bu şarkıyı seçmemin sebebi bu günlerde kendimi ruhsal olarak dingin hissetmem ve ayrıca bu şarkıyı sevmem. Bzen insan hayatında duraksadığı , dalgalarının dindiği anlar olur. Huzurlu ve mutluyum ve duygusal şarkıları dinlemeyi seviyorum. Şarkının orjinalini dinlediğiniz zaman gitarla ve arpejlerle ve piayano eşliğinde çalındığını farkedeceksiniz.

Ben Hive Open Mic le tanıştığımdan beri bağlama ile farklı müzik türlerinide kendi duygu ve tarzımla bağlamada çalmayı çok seviyorum. Umarım sizde bir nebze bu çalışmamı dinlerken eğlenirsiniz.

Topluluğa katkıda olan her arkadaşıma selam gönderiyorum ve sizlere güzel bir hafta sonu diliyorum. Umarım heryerde barış ve huzur olur. görüşürüz.

Şarkının sözleri:

kaynak

Zor olsa da galiba dönüyorum sana
Gel dersen hemen
Çağırmazsan geçerken
Yerle gök arasında bir yerde
Sen beni tanımazsın
Severim de söylemem
Sen beni uzak sanırsın
Bilirim söz dinlemem
Ah bu ben kendimi, nerelere koşsam
Saklansam bir yerlerde gizlice ağlasam
Ah bu ben kendimi, nerelerde bulsam
Çekilsem sahillere, hayaller mi kursam

Mazhar Alanson- Ah Bu Ben


▶️ 3Speak

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
7 Comments
Ecency