Toulky Českem - Karlovy Vary

Vítejte u dnešního toulání se Českem, v němž se dnes podíváme do Karlových Varů, které leží již podle názvu v Karlovarském kraji. Jsou nejnavštěvovanějším českým lázeňským městem, ve kterém se také koná nejznámější český mezinárodní filmový festival.

  • Pokud se Vám tento příspěvek bude líbit, koukněte se také na můj osobní blog @cathlen


Zdroj: Wikimedia commons

Historie

Historie města začala roku 1350, kdy císař Karel IV. uspořádal výpravu do Loketských lesů. Zřejmě se mu zde líbilo natolik, aby zde nechal založit na údajném prameni lázně, které nazval Horké Lázně u Lokte. Ty se až později přejmenovaly na Karlovy Vary. Bohužel, roku 1582 zasáhla město povodeň, a aby toho nebylo málo, o několik let také požár, který zdevastoval město. Požár se také vypukl i o několik století později.


Zdroj: de.wikipedia.org

Kdo má rád Becherovku, tak toho nadchnu, jelikož se zde právě poprvé začala r. 1807 vyrábět.


Zdroj: Becherovka.com

Karlovy Vary se v průběhu dějin také velmi proměňovaly po architektonické stránce. Prosazovaly se zejména historické styly: neoklasicismus, neobaroko a neorenesance. Současné město však neleží přesně na místě, kde bylo prvně založeno. A to proto, že eroze postupně odsouvá podloží proti proudu řeky a to v závislosti na to, jak se objevují nové prameny.

Nyní vám povím o Císařských lázních. Jedná se o novorenezanční lázeňskou budovu. Původně se jednalo v té době o nefunkční budovu pivovaru, která byla pro účely rakousko-uherské monarchie přestavěna na lázeňskou budovu. Tato budova byla navržena rakouským ateliérem Fellner a Helmer. Původně stanovená částka na tuto přestavbu činila 500 000 zlatých. Avšak tento rozpočet byl značně překročen, jelikož výstavba nakonec stála 985 000 zlatých. Stavba se začala využívat 5. května 1895, a to i přesto, že některé části nebyly zcela dokončeny.


Zdroj: Wikimedia commons

Popis

Karlovy Vary jsou nyní obývány více než 53 tisíci lidmi. Což z nich činí 18 největší město České republiky. Pokud však budeme mluvit o jejich rozloze, která činí zhruba 59 km čtverečních, tak se neumístí ani mezi padesátkou největších českých měst.


Zdroj: Wikimedia commons

Budova Císařských lázní se nachází téměř na samém okraji Karlových Varů. Budova je postavena v novorenezančním stylu a já sama bych ji popsala jako prostě velký dům, který je až nemístně veliký. Ačkoliv budova zvnějšku není obrazem mého ideálního domu, tak sama musím přiznat, že interiér Císařských lázní je překrásný (mám fakt ráda ty krásné lustry!)


Zdroj: Wikimedia commons

Vlastní postřehy

Ačkoliv jsem ještě nikdy nebyla v Karlových Varech, ba ani v Karlovarském kraji, jsem si zcela jistá, že se do tohoto nádherného českého lázeňského města jednoho dne chci podívat. Ideálně za účelem relaxačního pobytu na dobu neurčitou!

Připojte se k nám také příště, kdy se podíváme na, pro většinu z vás jistě zajímavý, Plzeňský prazdroj.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now