Maso bez násílí?

Maso.jpg

*Na začátku článku bych rád uvedl fakta, pro ty co o této problematice ještě nic neslyšeli a na konci by mě zajímal hlavně Váš názor, co se týče etiky, zdraví a důvěry v umělou výrobu masa. *

Několik světových firem se již delší dobu pokouší vypěstovat maso v laboratoři. Nejblíže jsou zatím asi 2 firmy a to izraelská firma SuperMeat a Maastrichtská univerzita pod záštitou prof. Marka Posta.

Kuřecí
Oba projekty už v podstatě maso uměle vyrobily. Jedná se o proces odebrání kmenových buněk a jejich následnému rozmnožování.
SuperMeat se pokouší o vytvoření kuřecího masa, je to jednodušší proces, než hovězí a k dostání mezi širokou veřejnost jsou blíže, než Mark Post, který se snaží vytvořit hovězí maso. Aktuální predikce vstupu na trh je někde mezi 2-3 roky. Zatím největší problém je v ceně. Umělým vytvořením se izraelský start-up nedokáže přiblížit ceně jako u klasického průmyslového chovu.

Hovězí
Druhý projekt už také vytvořil umělé hovězí. Hlavním problémem tady ale zůstává cena a chuť. První porce umělého hovězího totiž vyšla na cca 250 000 Kč. Se současnou technologií a rozšířenou výrobou by se ale cena mohla dostat někam ke 2000 za kilo masa, což už je lepší, ale pořád si to asi koupí málokdo, obzvlášť, když v aktuální verzi je maso bez tuku, tudíž skoro bez chuti (ale na tom už se také pracuje).

Proč tedy maso vůbec pěstovat?

Asi hlavním důvodem je etika. Při umělé výrobě se zvířata nezabíjejí. Je jim pouze odebrán vzorek tkáně, což odborníci přirovnávají k odběru krve, navíc z jednoho vzorku, podle prof. Posta, jde vyrobit až 10 tun masa. Etický háček je v tom, že se maso zatím vyrábí hormonálně (tedy přirozeně) a to tak, že se vloží do roztoku krve z kravských plodů. Takže v tomhle ohledu, je to určitě pro vegetariány a vegany, pořád nepřijatelná forma. Už se ale pracuje na řešení, do budoucna by jím mohl být třeba 3D tisk.

Další důvod je ekologie. Dnes už není tajemstvím, že jen chov skotu, pro konzumní spotřebu, vytvoří více skleníkových plynů, než celosvětová automobilová doprava. Plyny od zvířat je jedna z největších ekologických zátěží pro lidstvo a při tom předpoklad zvýšení spotřeby masa do roku 2050 je o 180%. A to hlavně díky Indii a jiným rozvojovým zemím, kde se do teď lidé stravovali především vegetariánsky. Díky umělé vyrobě by se skleníkové plyny mohli snížit až o 96% a spotřeba vody a půdy až o 98%.

Dalším důležitým faktorem je přístup k chovu zvířat. Při umělé výrobě sice pořád budou potřeba průmyslové chovy, ale už ne zdaleka v takovém počtu. Navíc aby buňky pro maso byli co nejkvalitnější a výroba co nejlevnější, budou hospodáři nuceni dobytek chovat venku, v přirozeném prostředí a udržovat jim co nejlepší kondici a co nejdelší dožití, což je určitě pozitivní zpráva.

Tato výroba masa má před sebou ještě hodně překážek a výzev, ale vědci a výrobci věří, že do 20-30 let by takto vyrobené maso mohlo prakticky nahradit maso jateční, už jen z důvodu nasycení rozrůstající se populace a následnému přežití lidstva je toto nutnost.

Jaký máte názor vy?
Hlavně mě zajímá Váš názor, případně nové informace na toto téma. Myslíte si že takto vytvořené maso bude pro lidské tělo přirozené? Kupovali byste ho místo normálního masa, kdyby bylo chuťově, nutričně a cenově stejné jako aktuální jateční maso? Pokud jste vegani či vegetariáni jedli byste ho, kdyby se vyřešily veškeré etické problémy při jeho výrobě?

Já osobně ano. Aspoň občas. Sice absolutně nemám problém s veganskou stravou, nemám pocit, že bych strádal chuťově, výživově, ani nemám zdravotní problémy (spíše naopak), ale občas je obtížné (na cestách, při práci mimo civilizaci), jako vegan, ohlídat si všechny složky makro a mikro živin, aby tělu nic nechybělo a dále v restauracích a u rodiny, kde nechci aby se kvůli nám zbytečně vyvařovalo něco navíc, tak si zajistit stravu tímto způsobem, by bylo ideálním řešením.

Jestli jste takto dlouhý článek dočetli do konce, máte můj velký obdiv a upřímně se těším na vaše odpovědi :).

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center