У мају, конгресмен Бред Шерман (демократа из Калифорније), отворени критичар биткоина, позвао је на доношење закона о забрани свих крипто валута, јер угрожавају америчку моћ засновану на долару као глобалној резервној валути. Али изгледа као да је истински хаос настао тек с најавом Фејсбукове „криптовалуте“ зване либра. Пре месец дана, први гласови панике чули су се са Капитол Хила, вриштећи у одбрану долара. Исти тај Бред Шерман упоређује либру са терористичким нападом на Светски трговински центар у Америци, 11. септембра 2001! (ен) Захваљујући централизованој фејсбуковој превари, у јулу је конгресна дебата о крипто валутама почела са само десет година закашњења…
Природно је очекивати да најважнији људи у влади имају нешто да кажу на ову тему… и да при томе покажу потпуни недостатак разумевања!
Доналд Трамп: Нисам љубитељ биткоина и других криптовалута, који нису новац, и чија је вредност веома нестабилна и заснована на магли. Нерегулисана крипто средства могу да олакшају незаконито понашање, укључујући трговину дрогом и друге нелегалне активности. Слично томе, фејсбукова „виртуелна валута“ либра неће имати чврстину ни поузданост. Ако Фејсбук и друге компаније желе да постану банке, онда морају захтевати нову Банкарску повељу и подврћи се свим банкарским прописима, баш као и друге банке, националне и међународне. Имамо само једну праву валуту у САД, и она је јача него икад, веродостојна и поуздана. То је далеко најдоминантнија валута било где у свету, и увек ће тако остати. Она се зове амерички долар!
Истини за вољу, не мора председник све да зна. Зато и има саветнике, банкаре који, на пример, воде одељење трезора САД…
Уколико можете да пратите причу на енглеском, можете видети каква је катастрофа била читава та конференција, овде:
Овај кловн, по имену Стивен Мнучин, секретар трезора Сједињених Америчких Држава, обећава да неће допустити незаконите активности у биткоину, док нарко-доларски криминалци, као што је ЏПМорган банка, шверцују кокаин на својим бродовима! (ен) Чак је и ЦНН известио о овом теретном броду са 20 тона кокаина! (ен) Само та једна испорука била је вредна 1,3 милијарде долара (да, плаћена у доларима, не у биткоину), док је Агенција за борбу против дроге (Drug Enforcement Agency — DЕА) идентификовала тек око 550 милиона долара у недозвољеним активностима у биткоину — испод 1% вредности биткоина током 10 година постојања. Упоредите то са 300 милијарди долара вредних папирних валута (претежно сам долар) које је Министарство за правосуђе (Departmet of Justice — DOJ) идентификовало као незаконите приходе од преваре, наркотика, злочина и осталог, само у 2018. години! Разлика је запањујућа. Ако тражите објашњење за такве изјаве, морате да разумете ко је Стивен Мнучин:
Изгледа да је једини из финансијског врха са извесним појмом о криптовалутама, председник Система федералних резерви (FED) Џером Пауел. Он се усудио да изговори како је „Биткоин чувар вредности, као злато“ (ен):
С друге стране, преваранти из конгреса имали су тешкоћа да слушају сведочанство конгресмена Патрика МекХенрија, републиканца из Северне Каролине и високог члана комисије за финансијске услуге, који очигледно има прилично добро знање о биткоину. На конгресном саслушању 17. јула 2019. године, он је дао следећу изјаву:
Штавише, изгледа да постоји скривена подршка за биткоин међу неким високо рангираним члановима Конгреса (ен), који праве јасну разлику између биткоина и либре, и они имплицитно одбацују Трампове захтеве за банкарску регулацију биткоина и фејсбукове либре (ен)
Либра се и од долара разликује на најмање два начина:
Такође, како је објаснио наш Бен Сван (овде као и
), биткоин ће на крају превладати, а милијарде људи изложених (токсичној) либри, биће ненамерно упознати с правим криптовалутама, које ће им омогућити да у потпуности одбаце пљачкашке банке:
То је оно што највише плаши бирократске гњиде угнеждене у институцијама власти. Изгубиће моћ стечену корупцијом и бесрамношћу, па ће морати да раде нешто корисно и креативно како би преживели. Можете ли да замислите њихов ужас?
: 1GZQG69sEKiMXKgGw9TcGcUCBoC4sC1ZYp