The Tale of the Finance Minister Who Started Deflation

Do you know any minsitr of finance that would be depicted on a coin? And also on a banknote. I only know one. And he's the subject of my article today. It won't be about precious metals. Although, in a way, it is.

Each coin is actually a story. And the stories are often more interesting than the coins.

My country has gone through quite a complicated history. But what country has had a simple history?

In 1914, the Kingdom of Bohemia was part of the Habsburg Confederation. Together with the German Empire, the Ottoman Empire and Bulgaria, we went to war with Serbia, Russia, France, Britain, Italy and the USA. Gradually, in fact, with the whole world.

But a significant part of the Czech political representation did not identify with the Habsburg Empire. As the war progressed, the conviction grew that we were fighting on the wrong side. An exiled government was formed in exile, which raised an army of hundreds of thousands, mostly from prisoners of war, to fight for the independence of our state.

The first two gentlemen on the coins are representatives of this government in exile. T.G.Masaryk later became our first President and M.R.Štefánik was the Minister of War (National Defence).

By the way. The first heads of neighboring states were marshals (Germany, Poland) and admiral (Hungary). Our president was originally a professor of philosophy and sociology. Our state also suffered from many problems, but we were an island of democracy among authoritarians.

The third gentleman stayed at home. And he was sentenced to death for anti-Habsburg activities. But Austria was a decent country compared to, say, later Nazi Germany. A.Rašín was pardoned even though he didn't ask for it. He would later become the first finance minister of the new state.

Hyperinflation broke out in neighbouring countries. But Minister Rašín managed to tame it. A little violently. For the entire twenty years of the Czechoslovak state's existence, we were experiencing deflation. Wages and prices fell, the purchasing power of the currency rose. About 40% in twenty years. Then World War II broke out.

But Minister Rašín did not live to see the beginning of the war. In 1923 he was murdered by a slightly deranged anarcho-communist. (The murderer was not yet of age. He was sentenced to 18 years in prison.) Mr. Rašín died for five weeks with a bullet in his spine and a damaged spinal cord.

A dead minister became a martyr who died for our hard currency. He got on the banknote in 1926.

M.R.Štefánik was depicted on the other side of the banknote. He killed himself in the fog while piloting a plane in 1919.

But the story is not yet complete. From 1948 to 1989, communists ruled my country. They were overthrown by the so-called Velvet Revolution (without blood). New coins were minted and new banknotes were printed. On the metal ten-crown coins, the images of the statesmen who had contributed to the establishment of the republic in 1918 were to alternate.

However, my former state, the Czech and Slovak Federative Republic, ceased to exist on 31.12.1992. With the new year, two new states were created - the Slovak Republic and the Czech Republic. And so only the three ten-crown pieces I wrote about today remain from that time. They are made of base metals.

The story of the finance minister who started deflation and of course had a balanced budget. Sounds like a fairy tale today. Not everything was perfect in the past, but we can still learn from it.

Příběh ministra financí, který odstartoval deflaci
Znáte nějakého ministra financí, který by byl vyobrazen na minci? A také na bankovce... Znám jen jednoho. A ten je předmětem mého dnešního článku. Článeček nebude o drahých kovech. I když svým způsobem...

Každá mince je vlastně příběh. A příběhy jsou často zajímavější než mince.

Moje země prošla poměrně složitou historií. Ale která země má jednoduchou historii?

V roce 1914 bylo České království součástí Habsburského soustátí. Společně s Německou říší, Osmanskou říší a Bulharskem jsme zahájili válku se Srbskem, Ruskem, Francií, Británií, Itálií, USA. Postupně vlastně s celým světem.

Podstatná část české politické reprezentace se ale s Habsburskou říší neidentifikovala. S postupující válkou narůstalo přesvědčení, že bojujeme na nesprávné straně. V emigraci vznikla exilovalá vláda, která postavila stotisícovou armádu převážně z válečných zajatců, aby bojovala za samostatnost našeho státu.

První dva pánové na mincích jsou představiteli této exilové vlády. T.G.Masaryk se později stal naším prvním prezidentem a M.R.Štefánik byl ministrem války (národní obrany).

Mimochodem. Prvními představiteli našich sousedních států se stali maršálové (Německo, Polsko) a admirál (Maďarsko). Náš prezident byl původním povoláním profesorem filosofie a sociologie. I náš stát trpěl četnými problémy, ale byli jsme ostrůvkem demokracie mezi autoritáři.

Třetí pán zůstal doma. A byl odsouzen k trestu smrti za protihabsburskou činnost. Ale Rakousko bylo ve srovnání třeba s pozdějším nacistickým Německem slušnou zemí. A. Rašín dostal milost, i když o ni nežádal. Později se stal prvním ministrem financí nového státu.

V sousedních zemích vypukla hyperinflace. Ministr Rašín ji však dokázal zkrotit. Trochu násilně. Celých dvacet let existence československého státu jsme zažívali deflaci. Mzdy a ceny klesaly, kupní síla měny rostla. Za dvacet let asi o 40 %. Pak vypukla druhá světová válka.

Ministr Rašín se však začátku války nedožil. V roce 1923 byl zavražděn lehce vyšinutým anarchokomunistou. (Vrah ještě nebyl plnoletý, byl odsouzen k 18 letům vězení.) Pan Rašín umíral pět týdnů s prostřelenou páteří a poškozenou míchou.

Mrtvý ministr se stal mučedníkem, který zemřel za naši tvrdou měnu. Na bankovku se dostal už v roce 1926. Na druhé straně bankovky byl vyobrazen M.R.Štefánik. Ten se v roce 1919 zabil v mlze při pilotování letadla.

říběh však ještě není kompletní. Od roku 1948 do roku 1989 vládli v mé zemi komunisté. Svrhla je takzvaná sametová revoluce (bez krve). Byly raženy nové mince a tištěny nové bankovky. Na kovových desetikorunových mincích se měly střídat podoby státníků, kteří se zasloužili o vznik republiky v roce 1918.

Můj bývalý stát, Česká a Slovenská Federativní Republika, však zanikl 31. 12. 1992. S novým rokem vznikly dva nové státy - Slovenská republika a Česká republika. A tak z té doby zůstaly jen ty tři desetikoruny, o kterých jsem dnes psal. Jsou vyrobeny z obecných kovů.

Příběh ministra financí, který zahájil deflaci a samozřejmě měl vyrovnaný rozpočet. Dnes to zní jako pohádka. Ne všechno bylo v minulosti dokonalé, ale stále se z ní můžeme poučit.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now