Money of the Occupied State


It should be about silver and gold. But sometimes I make an exception. I've seen that I'm not the only one who does that.

History is indirectly depicted on money. This is an example. The Czechoslovak Republic existed from 1918-1938/9. Then it was occupied by Hitler's Germany. Without a fight.

Czechoslovakia was 10 times weaker in population than Germany. Therefore, it relied on an alliance treaty with France. However, France and Britain signed a treaty with Germany in September 1938, which obliged Czechoslovakia to surrender about a third of its territory to Germany.

Germany agreed to respect the sovereignty of the rest of Czechoslovakia. But Hitler never honored any treaty. Czechoslovakia was occupied on March 15, 1939. And the occupation lasted until 1945.

End of historical introduction.

Before 1918 the Czech lands used to be the industrial heart of the Austro-Hungarian Empire. Czechoslovakia inherited industry.

Hitler seized a large number of weapons and a functioning arms industry in 1939.
He needed peace in the occupied country. That's why he established a semblance of normality. Living conditions here were not as harsh as in Poland or, for example, in the occupied parts of the Soviet Union. And I said I was done with histotry.

On banknotes from the occupation period you can see bilingual inscriptions in German and Czech. The official name of the occupied territory was the Protectorate of Bohemia and Moravia.

During the war, inflation rose. In 1944, the printing of five thousand crowns occurred. On the banknote you can see St. Wenceslas, a national saint who did good and strove for peace in the 10th century.

On the 1000 crown is the likeness of architect and builder Petr Parler. He designed and built many unique buildings in Bohemia in the 14th century. He was originally German

Some banknotes are perforated with the text SPECIMEN or NEPLATNÉ(NOT VALID). After 1945 they were withdrawn from circulation and sold to collectors for a few pennies.

The Czech 100 crowns always depict Hradčany (the seat of kings and presidents). To this day. The 50 CZK coin features a married woman in a Hanakian costume.

The banknotes are produced with professional care on bank paper, with a watermark.

In pre-war Czechoslovakia, twenty and ten crowns were minted from silver. There were also paper banknotes. The Germans printed only paper banknotes.

Today it is politically correct to call them Hitlerites or German Nazis. But my grandfathers used to call our enemies simply Germans.

These small denomination notes were printed from 1940. You can see female heads of the Aryan type without any symbolism.

Why did the banknotes look the way they did? They mimicked previous money.

In 1938, my country was preparing for war in every detail. Mobilization was underway. This money was printed for the soldiers. It was to be used to pay their wages.

In addition to the armaments of our then army, the Germans also seized this money. They stamped them and put them into circulation at a forced exchange rate against the German mark.

As I wrote at the beginning. Besides coins, I have a lot of other collectibles at home. Bank notes, stamps, medals... And many more. Does anyone mind if every fourth article I write isn't directly about silver and gold coins?

Thank you for reading and for your support. I also include my original text in Czech, for those who want to translate it with their own translator.

Bankovky okupované země
Mělo by se tu psát o stříbře a zlatě. Ale občas udělám výjimku. Viděl jsem, že nejsem jediný, kdo to dělá.

Na penězích se nepřímo zobrazují dějiny. Tohle je takový příklad. Československá republika existovala v letech 1918-1938/9. Pak byla okupována Hitlerovým Německem. Bez boje.

Československo bylo v počtu obyvatel 10x slabší než Německo. Proto spoléhalo na spojeneckou smlouvu s Francií. Francie a Británie ale podepsala s Německem smlouvu v září 1938, která zavazovala Československo vydat Německu asi třetinu svého území.

Německo se zavázalo respektovat suverenitu zbytkového Československa. Ale Hitler nikdy nedodržel žádnou smlouvu. Československo bylo okupováno 15.3.1939. A okupace trvala až do roku 1945.

Konec dějepisného úvodu.

Před rokem 1918 bývaly České země průmyslovým srdcem Rakouska-Uherska. Československo průmysl zdědilo.

Hitler se v roce 1939 zmocnil velkého počtu zbraní a fungujícího zbrojního průmyslu.
Potřeboval, aby byl v okupované zemi klid. Proto zde zavedl zdání jisté normálnosti. Podmínky k životu tu nebyly tak kruté jako v Polsku nebo třeba v okupovaných částech Sovětského svazu. A to jsem říkal, že jsem skončil s historií.

Na bankovkách z období okupace vidíte dvojjazyčné nápisy, v němčině a v češtině. Oficiální název okupovaného území byl Protektorát Čechy a Morava.

Během války stoupala inflace. V roce 1944 došlo na tisk pětitisícikorun. Na bankovce vidíte svatého Václava, národního světce, který v 10.století konal dobro a usiloval o mír.

Na tisícikoruně je podobizna architekta a stavitele Petra Parléře. Vyprojektoval a postavil ve 14.století po Čechách se svou stavebná hutí mnoho jedinečných staveb. Byl původem Němec.

Na některých bankovkách je perforován text SPECIMEN nebo NEPLATNÉ. Po roce 1945 byly staženy z oběhu a prodány sběratelům za pár haléřů.

Na českých stokorunách jsou vždy vyobrazeny Hradčany (sídlo králů a prezidentů). Dodnes. Na padesátikoruně je vyobrazena vdaná žena v hanáckém kroji.

Bankovky jsou vyrobeny s profesionální péčí na bankovním papíře s vodoznakem.

V předválečném Československu se razily dvacetikoruny a desetikoruny ze stříbra. Existovaly také papírové bankovky. Němci tiskli pouze papírové bankovky.

Dnes je politicky korektní nazývat je hitlerovci nebo německými nacisty. Ale moji dědečkové říkali našim nepřátelům prostě Němci.

Tyto bankovky malých nominálních hodnot se tiskly od roku 1940. Jsou na nich vidět ženské hlavy árijského typu bez jakékoli symboliky.

Proč bankovky vypadaly tak, jak vypadaly? Napodobovaly dřívější peníze.

V roce 1938 se moje země připravovala na válku do všech detailů. Mobilizace byla v plném proudu. Tyto peníze byly vytištěny pro vojáky. Měly být použity na výplatu jejich žoldu.

Kromě výzbroje naší tehdejší armády se Němci zmocnili i těchto peněz. Razítkovali je a dávali je do oběhu ve vynuceném kurzu vůči německé marce.

Jak jsem psal na začátku. Kromě mincí mám doma i noho dalších sběratelský předmětů. Bankovek, známek, vyznamenání... A mnoho dalšího. Bude někomu vadit, když každý můj čtvrtý článek nebude přímo o stříbrných a zlatých mincích?

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now