Jak rozpocząć karierę w Straży Miejskiej?

Witam na naszym kolejnym posiedzeniu online z cyklu „Straż gminna”.

Na początek chciałbym jeszcze nawiązać do poprzednich zajęć – krótki filmik z „żywym przykładem” na temat tego co może przy sobie nosić strażak miejski:

– nie jest długi, zrealizowany w przystępny sposób.

Dziś chciałbym poruszyć temat, który być może zainteresuje osoby, które konkretnie chciałyby rozpocząć karierę w straży miejskiej. Jak rozpocząć?

By zostać strażakiem miejskim zgodnie z ustawą należy:

  1. posiada obywatelstwo polskie;

  2. ukończyła 21 lat;

  3. korzysta z pełni praw publicznych;

  4. posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe;

  5. cieszy się nienaganną opinią;

  6. jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym;

  7. nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za ścigane z oskarżenia publicznego i umyślnie popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;

  8. ma uregulowany stosunek do służby wojskowej

Jak widzicie nie są tutaj opisane jakieś bardzo konkretne i rozbudowane umiejętności. Choć może być tak, że w konkretnych miastach i gminach są dopisane ze względu na charakter danej miejscowości umiejętności.

Dodatkowo należy pamiętać, że przechodzimy standardową procedurę – przed zatrudnieniem przejdziemy obowiązkowe badania lekarskie i psychologiczne.

Jeżeli przejdziemy badania zostajemy zatrudnieni na czas nie dłuższy niż 12 miesięcy. Jest to w ramach tzw. „szkolenia podstawowego”, które kończy się egzaminem. Po ukończeniu z wynikiem pozytywnym szkolenia podstawowego, strażnika można zatrudnić na czas określony nie dłuższy niż 3 lata albo na czas nieokreślony.

Co w sumie wchodzi w skład szkolenia podstawowego? Określił to minister w drodze rozporządzenia ( https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/szkolenie-podstawowe-straznikow-gminnych-miejskich-17585446) :

Szkolenie podstawowe strażników mogą prowadzić wyłącznie:

  1. jednostki organizacyjne Policji,
  1. jednostki straży gminnych (miejskich), zwane dalej "strażami",
  1. inne podmioty działające na podstawie przepisów o działalności gospodarczej albo przepisów o systemie oświaty

Kończy się ono egzaminem z zakresu wiedzy i umiejętności określonego w szczegółowym programie szkolenia

  1. Egzamin składa się z części pisemnej, ustnej i praktycznej.
  1. Część pisemna egzaminu polega na rozwiązaniu testu składającego się z 60 pytań zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Za każdą prawidłową odpowiedź strażnik uzyskuje 1 punkt. Czas przeznaczony na rozwiązanie testu wynosi 60 minut.
  1. Część ustna egzaminu polega na udzieleniu odpowiedzi na trzy tematy wylosowane przez strażnika z przygotowanego zestawu pytań.
  1. Część praktyczna egzaminu polega na zaprezentowaniu trzech praktycznych umiejętności nabytych w czasie trwania szkolenia, wylosowanych przez strażnika z przygotowanego zestawu praktycznych umiejętności.

Jeżeli go zdamy wówczas dostajemy świadectwo ukończenia przygotowania podstawowego.

Z danych z roku 2017 mamy w Polsce 490 straży, 10 352 strażników gminnych i miejskich, 578 734 wystawionych mandatów. Czy to dużo czy mało – trudno powiedzieć, wszystko zależy do jak widzimy zapotrzebowanie miast i gmin. Możliwe, że za małą mobilizacją chętnych przemawia nienajlepsza opinia (o tym innym razem) oraz zarobki.

Zobaczcie jak wyglądają początki w straży miejskiej okiem lokalnych mediów:

Jeleniej Górze: (brak chętnych)

Wrocław: (rekrutacja)

Koszalin: (szkolenie)

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now