Nadciśnienie tętnicze - jak zapobiegać?

NT to skrót bardzo częsty pojawiający w dokumentacji medycznej pacjentów. Podpowiem, że jest to choroba. W zasadzie bardzo często występująca choroba. Wg serwisu mp.pl występuję u od 20% do 50% dorosłych w krajach rozwiniętych, zwłaszcza po 50r.ż. Jak sobie to zobrazujemy to nawet co druga osoba może chorować na NT. Warto zaznaczyć, że częściej dotyczy mężczyzn. Domyślasz się już co to jest? Jeśli nie to podpowiem jeszcze, że jest to najczęstsza choroba układu krążenia. Jak pewnie już wiesz chodzi oczywiście o nadciśnienie tętnicze, które jest rozpoznawane jeżeli nasze ciśnienie krwi wynosi ≥ 140/90.W przypadku ciśnienia skurczowego w granicach 130-139 i rozkurczowego 85-89 mówimy o wysokim prawidłowym ciśnieniu krwi, a za normę przyjmujemy wartości poniżej 120/85.

Nadciśnienie tętnicze dzielimy na pierwotne i wtórne. To pierwsze jest spowodowane czynnikami genetycznymi oraz środowiskowymi, które wpływają na układy regulujące ciśnienie krwi. Drugie natomiast wynika z występującej wcześniej choroby, która jest jego przyczyną. Dzisiaj zajmę się opisem nadciśnienia pierwotnego, które jest dużo częstsze i częściej też dotyczy populacji dorosłej.
Zajmijmy się czynnikami ryzyka NT. Do najważniejszych należą przede wszystkim:

  • otyłość,
  • stres,
  • nadmierne spożycie sodu,
  • brak sportu,
  • starszy wiek.

A jak rozpoznajemy nadciśnienie tętnicze? Oczywiście poprzez pomiar ciśnienia. W szpitalach używa się manualnych ciśnieniomierzy, które również wymagają użycia stetoskopu, ale na szczęście coraz częściej pojawiają się już automatyczne aparaty, którymi pacjenci mogą sobie sami zmierzyć ciśnienie w domu. Warto to robić przynajmniej raz w roku, nawet jeżeli do tej pory nasze wartości ciśnienia były prawidłowe, tak aby móc odpowiednio wcześnie zareagować, przed wystąpieniem powikłań.
hypertension-867855_1920.jpg
zdjęcie z serwisu pixabay

I teraz chciałabym się skupić na czymś bardzo istotnym a mianowicie na tym jak kontrolować nasze ciśnienie. Najważniejsze jest oczywiście leczenie farmakologiczne, odpowiednio dobrane przez lekarza, aczkolwiek sami możemy wprowadzić w naszym życiu pewne zmiany, które pomogą nam okiełznać nasze ciśnienie, a przez to znacząco zmniejszymy ryzyko następstw tej choroby ( a są one naprawdę poważne, jak np. zawał i niewydolność serca, udar mózgu, uszkodzenie nerek, oczu i wiele, wiele innych). Do najistotniejszych rzeczy, które sami możemy zmienić należą:

  • Zmniejszenie masy ciała.
  • Zmniejszenie spożycia soli (do jednej łyżeczki dziennie).
  • Rzucenie palenia papierosów.
  • Ograniczenie spożycia alkoholu.
  • Zwiększenie swojej aktywności fizycznej.
  • Zmiana diety - zmniejszenie spożycia tłuszczów zwierzęcych, zwiększenie ilości spożywanych warzyw i owoców.

Należy pamiętać, że skuteczność leczenie nadciśnienia zależy przede wszystkim od nas samych i jest możliwe uzyskanie trwałych niskich wartości ciśnienia tętniczego. Bardzo ważne jest regularne przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza, a nie tylko w przypadku wysokich pomiarów ciśnienia. Chodzi o to żeby ciśnienie było stale w normie, a nie miało "górki i dołki". Także zmiana stylu życia, regularne pomiary i leki są kluczem do sukcesu jakim jest brak powikłań nadciśnienia.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center