SERIA TOP 10 NIEZBĘDNIKÓW KAŻDEJ WYPRAWY

Serwus Przyjaciele,

Przed Wami mój pierwszy artykuł /poradnik dla wszystkich tych, którzy chcieliby zacząć podróżować na serio.
Seria ta, będzie przedstawiać zestawienie najważniejszych i niezbędnych elementów dla każdej z Twoich wypraw oraz pozwoli na jej bezpieczny i sprawny obrót.

Screenshot_20180807-230517_Instagram.jpg

  1. Nawigacja
  2. Izolacja termiczna
  3. Sprzęt biwakowy
  4. Apteczka pierwszej pomocy
  5. Ciepło /ogień
  6. Narzędzia do naprawy i sprzęt survival'owy
  7. Woda
  8. Żywność
  9. Widoczność
  10. Ochrona przed słońcem

Dzisiejsza podróż po serii niezbędników odbędzie się w rejonie punktu pierwszego którym jest "nawigacja".

  1. Nawigacja

Upewnij się, że w swą podróż w szczególności tą dłuższą jak i tą krótszą zabierzesz urządzenie, które posiada GPS i aktualne mapy kraju lub całego kontynentu na który się udajesz. Najbardziej funkcjonalnym i dostępnym dla wszystkich urządzeniem okazję się być:

TELEFON KOMÓRKOWY (SMARTPHONE)
Posiada w sobie również wiele innych funkcji, waży stosunkowo mało i nie zajmuję przestrzeni w Twym bagażu, gdyż masz go ciągle przy sobie.
Ja osobiście posługuje się dwoma aplikacjami dostępnymi na każdy system operacyjny, które działają offline jak i online:

-MAPS.ME
Najpopolarniejsza aplikacja z mapami dla każdego rejonu na świecie. Po ówczesniejszym ściągnięciu mapy, kraju lub grupy krajów, która Cię interesuje jesteś w stanie korzystać z nawigacji offline. Mapy zawierają wszystko co potrzebne dla doskonałej orientacji w mieście (sklepy, centra handlowe, szpitale, miejsca kultów religijnych, stacje benzynowe, apteki, budynki rządowe i konsularne, restauracje, bary, zabytki, parki, przystanki autobusowe, dworce itd itd.), na drodze (mapy drogowe, ścieżki piesze, ścieżki rowerowe, transport publiczny i prywatny oraz taxi) oraz w terenie (dobrze funkcjonujące ścieżki dla pieszych, szlaki turystyczne i górskie, a nawet trasy żeglugi rzecznej).
Mapsme posiada także funkcję zaznaczanie każdego miejsca pinezką, którą można edytować, skategoryzować, nadać jej kolor oraz symbol.
Aplikacja posiada różniez funkcję archiwizacji tychże pinesek i zapisanie ich w "chmurze".
Działanie online jest również możliwe i działa równie sprawnie jak offline. Najnowsza funkcja tej apki jest kompatybilność z WhatsApp'em (funkcja pojawiła się mniej więcej w okolicach 15.07.2018), a więc jeśli chcesz podzielić się z kimś Twoja aktualną lokalizacją poprzez WhatsApp'a możesz do tego użyć Mapsme, a nie jak wcześniej tylko Google Maps.

Screenshot_20180807-223051_MAPSME.jpg

-GOOGLE MAPS
Działanie tej aplikacji myślę, że zna każdy z Was.
Ściąganie map offline jest również możliwe, natomiast nie jest pogrupowane według krajów, a rejonów sprecyzowanych i wyznaczonych precyzyjnie przez użytkownika. Według mnie przydaje się to najbardziej na krótkie wędrówki po górach lub parkach narodowych.
Jeżeli dysponujesz mobilnym internetem w większości czasu swojej wyprawy/podróży, apka ta jest fenomenalna.

Screenshot_20180807-223158_Maps.jpg

Kolejnym bardzo funkcjonalnym urządzeniem jest:

TELEFON SATELITARNY.
Działanie tego urządzenia jest najbezpieczniejszym sposobem komunikacji z każdego, nawet tego najmniej dostępnego dla człowieka miejsca na globie. Jeżeli Twoja wyprawa odbywać będzie się w miejsca ciężkie do dotarcia, długotrwałe i żmudne, wtedy takie urządzenie ratuje życie Tobie i innym.
Telefony satelitarne działają z wielką prezyzja i podają Twoja lakalizacje niesłychanie precyzyjnie posługując się głównie danymi współrzędnymi. Z takiego telefonu jesteś w stanie wykonać połączenie telefoniczne nawet z najwyższych szczytów świata czy najbardziej niedostępnej dżungli lub pustyni. Niestety połączenia są horyzontalnie drogie. Telefony te są nieco większe od standardowych smartphone'ów oraz więcej ważą, a to za sprawą dłuższej żywotności i rozmiaru baterii.
(Na zdjęciu pierwszy telefon sateitarny z systemem Andriod)

images.jpeg

KOMPAS.
To niezastąpione urządzenie, które służy i pomoga ludziom od wieków. Proste, lekkie,nie koniecznie łatwe w obsłudze (mam tu na myśli posługiwanie się nim wraz z mapa topograficzna, nie jedynie aby wskazać północ magnetyczna), nie wymaga energii elektrycznej, precyzyjne, trwałe na uszkodzenia, a przede wszystkim nieomylne.
Oczywiscie posiadam go w moim ekwipunku, chodź nie używam go zbyt często. Jest on dla mnie zabezpieczeniem na wypadek, gdy bateria i power bank wyczerpują się i zostanę odcięty od technologii elektrycznej.
Warto aby Twój kompas był nieco lepszej jakości wraz z dodatkowymi praktycznymi funkcjami jakimi są wydrukowane na nim skalę, kąty oraz wbudowane lusterko do łatwiejsze nawigacji. (Na zdjęciu kompas używany przeze mnie).

20180807_213344.jpg

Ciąg dalszy serii już wkrótce.
Zapraszam z serdecznością.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now