Wojna flag na polskim Steemit

flaga-polski.png
Czy wiecie, że od jakiegoś miesiąca trwa wojna na flagi pomiędzy najbardziej wpływowymi użytkownikami polskiego Steemita? Od kilku tygodni obserwuję ten konflikt, który co i raz wybucha w komentarzach różnych wpisów. W końcu postanowiłem zrelacjonować tą sprawę szerszemu gronu nowych użytkowników, bo widzę, że sprawy nie mają się ku lepszemu, a wręcz następuje eskalacja i rozłam na dwa obozy.

Jednym z głównych zarzewii konfliktu była publikacja przez @mmmmkkkk311 artykułu Jest gorzej niż myślicie, w którym wyraził on krytyczną opinię o szczepieniach. Artykuł spotkał się nie tyle z krytyką, co został oflagowany, czyli w pewnym sensie ocenzurowany przez użytkowników z większym stażem @rafalski, @imperfect-one, @mokambo. Ich reakcja była spowodowana wcześniejszymi flagami, przydzielonymi przez @mmmmkkkk311 z niewiadomych przyczyn w stosunku do ich komentarzy oraz wpisami kilku innych użytkowników m.in. @lukmarcus, które nie zostały zdjęte(aktualizacja).

Do krytyki publikowania przez @mmmmkkkk311 podobnych artykułów przeciwnych szczepieniom i GMO dołączyli też inni użytkownicy, którzy uznali jego publikacje za szkodliwe społecznie, co objawiło się nastęującymi komentarzami:

Jest gorzej niż myślicie
@apismellifera: Czemu flagujecie ten post ? Może się podobać bądź nie, ale nie rozumiem czemu ma dostać flage..
@santarius: Z tego powodu, że promowanie treści antyszczepionkowych jest niebezpieczne.
Nie można tolerować szerzenia takiej dezinformacji..."

When Steemit is down...
@rafalski: (...) pomyśl sobie jeśli uważasz propagowanie pewnych treści jako niebezpieczne dla twoich dzieci to co robisz?

GMO ostatnia prosta
@nicniezgrublem: Poglądy nikogo zbytnio nie interesują. Ale interesują za to szkodliwe społecznie posty, takie jak ten. Człowiek ten nie ma zielonego pojęcia czym jest GMO i jaką szkodę może powodować taki wpis. Najlepszym przykładem szkodliwego działania jest fakt, że mniej inteligentna część społeczeństwa go popiera i liże tyłek byle tylko dostać upvote.
@nicniezgrublem: Antyszczepionkowców powinno się zamykać bo są niebezpieczeństwem dla całego społeczeństwa, wcale mnie nie dziwi, że dostał flagę.

Nie jest mi łatwo pozostać całkowicie neutralnym w tematach, które zostały poruszone, bo sam nie szczepię swoich dzieci (decyzję tą podjęliśmy z żoną po dokładnej analizie za i przeciw oraz alternatywnych sposobach poprawy odporności i po 4 latach widzimy, że była to dobra decyzja). Nie zamierzam jednak nikogo namawiać do rezygnacji ze szczepień, zawsze powinna to być osobista podjęta z pełną odpowiedzialnością, świadomością i samoedukacją.

Nikt nie wie czym jest Steemit, bo każdego dnia, z każdym nowym użytkownikiem Steemit staje się czymś innym...

Piszę ten artykuł, ponieważ wierzę w ludzi, których poznałem tu na Steemit i mam świadomość, że uczestniczymy we współtworzeniu nowej jakości relacji społecznych, biznesowych, makroekonomicznych i osobistych. Chociaż nie jest to system idealny, to właśnie te niedoskonałości motywują nas do pracy nad sobą i rozwoju. Wolność, którą oferuje Steemit wiąże się z odpowiedzialnością i ukierunkowuje nauk komunikowania się w sposób, którym nie naruszymy dóbr osobistych innych użytkowników. Tego typu problemy nie mogły by zaistnieć na platformach zarządzanych centralnie takich jak Facebook, Youtube, Twitter, gdzie administratorzy sami cenzurują niewygodne treści lub usuwają użytkowników naruszających odgórnie narzucony regulamin.

Na Steemit rolę moderatorów usuwających niektóre treści mogą przejąć użytkownicy posiadający wysoką reputację. Ich flagi, przydzielane wpisom sprawiają, że publikacje zostają ukryte i trzeba je odblokować dodatkowym kliknięciem, tak jak we wspomnianym pierwszym artykule. Z drugiej strony osoby z wysokim Steem Power poprzez oflagowanie posta mogą zablokować wypłatę wynagrodzenia dla jego autora.

Na Steemit granica między relacjami osobistymi i ekonomicznymi zaciera się. Osobiście jestem przekonany, że uczestniczymy w eksperymentalnym projekcie, którego wzorzec zostanie zapisany na kartach historii ludzkości i jeżeli się powiedzie ewoluować, to w przyszłości będą mogły z niego czerpać inne społeczności.

Tego typu konflikty na Steemit mogą stać się gwoździem do trumny tego projektu (inne konflikty na angielskim też już trwają od jakiegoś czasu m.in @haejin, który mając ogromny SP i głosując na siebie zagarnia aż 7% dziennego przyrostu Steem). Steem Power w pewnym sensie zobowiązuje do pracy na rzecz społeczności i dzielenia się swoją mocą poprzez docenianie wartościowego contentu. Więc jeżeli wpływowi użytkownicy są zajęci zwalczaniem siebie nawzajem, to traci na tym cała polska społeczność. Z drugiej strony można to wyzwanie potraktować jako lekcję i wiele z niej nauczyć. Konflikt jest naturalnym procesem rozwoju każdej grupy, wystarczy tylko zmienić perspektywę i zainicjować zmianę od siebie.

Jak wyjść z kryzysu?

Nie wiem kto zaczął, ale w obecnej sytuacji szukanie winnych niewiele wniesie. Wiadomo, że zazwyczaj zaczyna się od nieporozumień i nadinterpretacji czyichś intencji. Później konflikt się eskaluje, strony przerzucają się inwektywami i demonizują przeciwnika. Schemat powtarzany od wieków.

Oto kilka moich sugestii, które mogą pomóc w zażegnaniu tego konfliktu:

Tak już działa ten Wszechświat, że przeciwieństwa lubią sobie wchodzić drogę. Inaczej mówiąc sami szukamy tego co nas najbardziej wkurza. Dlatego łatwo jest przypisywać komuś cechy, których szczególnie nie lubimy, a poglądy z którymi walczymy prześladują nas poprzez napotykanych ludzi. Jak nie poradzisz sobie z uprzedzeniem do zwolenników lub przeciwników szczepionek lub GMO, to spotkasz ich wszędzie i bezsensownie będziesz tracił energię na przekonywanie ich do swoich racji lub walkę.

Jeżeli masz choć odrobinę świadomości, że to jedynie Ty sam projektujesz na kogoś swoje emocje, z którymi sobie nie radzisz, to daj sobie chwilę na oddech zanim napiszesz jakieś głupstwo i obrazisz człowieka.

W sytuacjach, które mogą być zarzewiem konfliktu zamiast oceniać osobę, powiedz dlaczego nie podoba Ci się jej postawa lub przytocz merytoryczne argumenty. Pamiętaj jednak, że nie możesz oczekiwać, że dyskutant zmieni zdanie pod wpływem tej argumentacji. Nie zmienisz czyjegoś zdania naciskiem, w takim przypadku spotkasz się z obroną lub kontratakiem. Jeżeli masz większą moc swojego konta, tym większa odpowiedzialność spoczywa na Tobie względem kuratorstwa i cenzurowania osób o mniejszej mocy. Pamiętaj jednak, że jeżeli nadużyjesz swojej mocy, to możesz trafić na większego kozaka, który doładuje sobie portfel i może Ci oddać, tak jak w podanym przypadku.

Osoby, które chcą wprowadzać regulaminy dla komentujących ich artykuły powinny dodawać taką informację w stopce każdego wpisu. W przeciwnym razie będzie dochodzić do nieporozumień ze strony użytkowników, do których nie dotarły informacje podawane we wcześniejszych wpisach.

Jeżeli ktoś Cię oflagował, to lepiej zwrócić się bezpośrednio do tej osoby i zapytać po co to zrobiła, niż wytaczać działa. W 90% przypadków są to nieporozumienia. Sam dostałem przypadkową flagę na moim powitalnym wpisie, którą flagujący później odwołał i przeprosił.

Na koniec proponuję utworzenie wspólnego tagu #pl-debata dla skonfliktowanych stron, który będzie polem dla merytorycznej dyskusji o wolności słowa, dopuszczalnych jej granicach i kwestii flagowania. Widzę to w taki sposób, że pojawi się jakaś problematyczna sprawa to dyskutanci opiszą tam swój argument jako wpis, a społeczność będzie głosować na opcje wybranych dyskutantów. Głosy były by liczone demokratycznie wg ilości, a nie Steemów, a decyzja większości będzie wiążąca po tygodniu głosowania. Tag ten w przyszłości może być wykorzystywany do rozwiązywania innych sporów na polskim Steemit. Propozycję tą poddaję dalszej dyskusji w komentarzach.

Jeżeli nie trzymałem się faktów lub pominąłem coś istotnego, albo coś zmieniło się już w temacie, to napiszcie o tym w komentarzach, dodając linka. Po sprawdzeniu wystosuję sprostowanie na końcu artykułu.

A na koniec muzyczna dedykacja dla obu zwalczających się obozów :)

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center