Podejmij się wyzwania nauki szybkiego czytania!

Wyzwanie szybkiego czytania

Uczestniczenie w społeczności Steemit, pisanie, głosowanie i angażowanie się w dyskusje stało się moją nową pasją. Jednak ze względu na inne obowiązki i ograniczony czas nie jestem w stanie w przeczytać tyle artykułów ile bym chciał. Przyznam szczerze, że czasem nie doczytuję artykułów do końca i głosuję trochę w ciemno. Czasami, kiedy kończę czytać jakiś tekst np. jadąc autobusem w drodze do pracy, to nie mam już czasu, żeby dodać komentarz, który chciałem napisać.

Mimo szczerych chęci nagradzania swoimi głosami autorów, których twórczość doceniam, ze względu braku czasu, mój dzienny zasób Steem Power w znacznej części marnuje się. Zastanawiałem się nad skorzystaniem z delegacji, lub uruchomieniem jakiegoś bota, jednak doszedłem do wniosku, że automat to nie to samo. Czytanie samo w sobie jest interesujące, więc nie chcę sobie tego odmawiać. Nie mam nic przeciwko botom, ale (nie wiem jak Wam) mi osobiście o wiele większą satysfakcję od samych pieniędzy, sprawiają głosy i komentarze prawdziwych ludzi, niezależnie od tego czy zgadzają się z moimi opiniami, czy nie.

Przez jakiś czas ubolewałem nad tym, że mam za mało czasu, aż w końcu wpadła mi do głowy myśl, że skoro chcę czytać więcej, to mogę nauczyć się czytać szybciej. Już jakiś czas temu chodził za mną ten pomysł, ale brakowało mi motywacji, a teraz po prostu jest mi to potrzebne, więc moja motywacja znacznie wzrosła.

Według testów, które przeprowadziłem przed chwilą moje tempo czytania wynosi obecnie ok. 200 słów na minutę. Słyszałem, że po kursach szybkiego czytania można podnieść ten wskaźnik do 1000-2000 słów na minutę. Do przeprowadzenia testu przydaje się wtyczka Speed Reading Test do Firefox.

Jeżeli masz z czymś trudność, powiedz to swoim znajomym i rzuć sobie wyzwanie

Dodatkowo, żeby już nie mieć wyjścia i zmotywować się jeszcze bardziej postanowiłem opowiedzieć Wam o tym i rzucić sobie wyzwanie podniesienia tempa czytania do 1000 słów na minutę. Jeszcze przed wakacjami zamierzam łykać książki jak młody pelikan.

Zapraszam również Was do przyłączenia się do tego wyzwania, ponieważ możemy dzięki temu dodatkowo motywować się i wymieniać wiedzą oraz doświadczeniami. Jeżeli też chcecie się rozwijać w tym kierunku napiszcie w komentarz z informacją o swoim obecnym tempie czytania i celu, który sobie wyznaczacie. Pamiętajcie, że każdy robi to tylko dla siebie, to nie jest wyścig i nikt tu nikogo nie będzie egzaminował. Chodzi o samodoskonalenie warsztatu kuratorskiego i dobrą zabawę. A poza tym, pomyślcie sobie ile książek w tempie 2000 słów/min. będziecie mogli przeczytać np. przy okazji posiedzeń w toalecie ;)

Moja karta zgłoszenia

  • Ile słów na minutę obecnie czytam: ok. 200
  • Ile słów na minutę zamierzam czytać: 1000
  • Czas na realizację: 4 miesiące
  • Dlaczego to dla mnie ważne i do czego ta umiejętność się przyda:**
    przeczytanie większej ilości książek w krótszym czasie, angażowanie się na Steemit, przyswajanie większej ilości wiedzy z zagadnień, które mnie interesują
  • Jak często zamierzam ćwiczyć: 1-2 razy dziennie po 15 minut
  • Od czego zacząłem: Od napisania tego artykułu i znalezienia optymalnej dla siebie metody nauki.

Jeżeli się dołączacie wypełnijcie swoją kartę zgłoszenia, dodając komentarz według powyższego wzoru. Jest to taka symboliczna umowa z samym sobą. Oczywiście pamiętajcie, że nic się nie stanie, jeżeli nie osiągniecie wyznaczonej sobie poprzeczki. Osobiście wychodzę z założenia, że nawet jeżeli poprawię wynik o 50% to już będzie sukces, więc co mi szkodzi wyznaczyć sobie ambitniejszy cel.

My rozwijamy Steemit a Steemit rozwija nas

Zobaczcie, z jednej strony rozwijamy platformę Steemit, pisząc teksty, tworząc nowe rozwiązania technologiczne i reguły, a z drugiej Steemit też motywuje nas do rozwoju. Gorąco zachęcam Was do przyłączenia się i resteemowania tej akcji na swoich blogach, ponieważ jeżeli przynajmniej jakaś część użytkowników zwiększy tempo swojego czytania, to możemy znacząco podnieść rzetelność oddawanych głosów.

Będę na bieżąco relacjonował na moim blogu postępy, wnioski i to czego się przy okazji nauczę w postaci artykułów i filmów, dlatego jeżeli jesteście zainteresowani tematem to obserwujcie mój profil. Jeżeli również zechcecie dzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą na ten temat szybkiego czytania, to dodawajcie tag #szybkieczytanie.

Lista przydatnych linków

Zacząłem dziś od zrobienia rozeznania w temacie szybkiego czytania i oto lista pomocy i narzędzi, które znalazłem. Na razie nie sprawdzałem ich jeszcze. Wkrótce po przetestowaniu będę pisał recenzje.

Aplikacje na android

Aplikacje na iOS

Wtyczki do Chrome

Książki i poradniki

  • Podręcznik szybkiego czytania - Tony Buzan
  • Szybkie czytanie. Poradnik z ćwiczeniami - Jolanta Jaworska-Jamruszkiewicz
  • Rozwojowiec.pl

Źródło zdjęcia Pixabay.com

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center