OSOBY NIEWIDOME I NIEDOWIDZ膭CE - JAK POMAGA膯 ?

Witam 馃槉

Chcia艂abym Ci przedstawi膰, jak powinni艣my si臋 zachowywa膰 widz膮c osob臋 niewidom膮.

29550431_1546472488735931_472327203_n.jpg

Prawdopodobnie ka偶dy z nas spotka艂 kiedy艣 na swojej drodze osob臋 niewidom膮. Oceniamy to po wygl膮dzie, sposobie poruszania si臋, dodatkowych akcesori贸w pomocniczych, np bia艂a laska, czy te偶 os贸b drugich, tzn, przewodnik贸w. Je艣li zapytamy kogo艣, kim jest osoba niewidoma czy niedowidz膮ca, zaczynaj膮 si臋 schody. Wiemy, ale nie potrafimy tego nazwa膰.
Zatem ...

29746816_1547496038633576_253931679_o.jpg

OSOBA NIEWIDOMA

Wed艂ug 艢wiatowej Organizacji Zdrowia ( WHO ), osoba niewidoma, to osoba, kt贸ra:

-Wykazuje ca艂kowity brak wzroku. M贸wi膮c inaczej, osoba ta nie posiada poczucia 艣wiat艂a.
-Ostro艣膰 wzroku nie przekracza 0.05 lepszym okiem, po maksymalnej korekcji. Osoba widz膮ca prawid艂owo posiada ostro艣膰 wzroku 5/5 - zapis za pomoc膮 u艂amka, czyli 1,0- zapis dziesi臋tny.
-Pole widzenia osoby niewidomej wynosi do 20 掳. Osoba widz膮ca prawid艂owo posiada pole widzenia ok 180 掳 w poziomie, oraz ok 160 掳 w pionie.

-Osoba niewidoma, to osoba, kt贸ra nie widzi od urodzenia lub straci艂a wzrok przed 5 r.偶.

OSOBA S艁ABOWIDZ膭CA

-Ostro艣膰 wzroku u takich os贸b wynosi od 0,05 do 0,3
-Pole widzenia jest ograniczone do 30 掳

OSOBA OCIEMNIA艁A

-To osoba, kt贸ra straci艂a wzrok podczas swojego 偶ycia. Przyjmuje si臋, 偶e osoba ta traci wzrok minimum po 5 r.偶. Oznacza to, 偶e mo偶e go straci膰 w wieku 10, 20, 50 czy nawet 70 lat.
Wiek w kt贸rym osoba straci艂a wzrok, jest granic膮 zapami臋tanej wzrokowej pami臋ci. Oznacza to, ile zd膮偶y艂 zapami臋ta膰 jak wygl膮daj膮 dane elementy w jego otoczeniu.

JAKIE MOG膭 BY膯 PRZYCZYNY UTRATY WZROKU ?

S膮 to np. :

-wady oko艂oporodowe
-dziedziczone
-choroby zaka藕ne
-zatrucia
-urazy mechaniczne
-choroby nowotworowe
-awitaminoza

Aby troch臋 rozja艣ni膰 sytuacj臋, postaram si臋 przedstawi膰 Ci, co to takiego ta wspomniana wy偶ej ostro艣膰 wzroku, czy pole widzenia.

OSTRO艢膯 WZROKU

Jest to miara ostro艣ci widzenia oka. Okre艣lamy j膮 na podstawie odleg艂o艣ci z kt贸rej badana osoba rozpoznaje znak o danej wielko艣ci, do odleg艂o艣ci z kt贸rej dany znak zostaje rozpoznany.

Do badania ostro艣ci wzroku wykorzystuje si臋 bardzo cz臋sto tzw. tablic臋 Snellena.

800px-Snellen_chart.svg.png

Ostro艣膰 wzroku zapisujemy w postaci u艂amka. W Polsce przyjmuje si臋, 偶e osoba podczas badania stoi w odleg艂o艣ci 5 metr贸w od tablicy.
W liczniku wpisujemy odleg艂o艣膰 z kt贸rej badany odczytuje optotypy. ( Optotypy to znaki o r贸偶nej wielko艣ci ).
W mianowniku natomiast wpisujemy warto艣膰 jaka widnieje przy ostatnim, prawid艂owo przeczytanym/ rozpoznanym rz臋dzie optotyp贸w.

Przedstawione wy偶ej to badanie ostro艣ci wzroku do dali. Istnieje jeszcze badanie wzroku do bli偶y.

POLE WIDZENIA

Pole widzenia jest to obszar obejmuj膮cy wszystkie mo偶liwe punkty, kt贸re widzi oko, patrz膮c NIERUCHOMO na JEDEN PUNKT.
Podstawowe badania do oceny pola widzenia to PERYMETRIA i KAMPIMETRIA.

badaniepolawidzenia-3.jpg

My艣l臋, ze taka wiedza na temat, kim jest osoba niewidoma nam wystarczy. Badania wzroku, rodzaje schorze艅 etc, to bardzo obszerna dziedzina, wiec jest to temat na zupe艂nie inny post.

Przejd藕my zatem do meritum tego wpisu. Jak si臋 zachowywa膰 w towarzystwie osoby niewidomej, jak pomaga膰 ?

Jestem studentk膮 Terapii Zaj臋ciowej, wi臋c mia艂am i nadal mam sporo zaj臋膰 z takimi w艂a艣nie osobami. Zar贸wno z dzie膰mi jak i osobami starszymi. Niejednokrotnie spotykam takie osoby na ulicy, kiedy to staram si臋 im pom贸c jak i zwracam wtedy uwag臋 na to, jak zachowuje si臋 wtedy reszta os贸b z otoczenia.
Zatem ..

-Je艣li widzisz np, na ulicy, na chodniku, w galerii etc, osob臋 niewidom膮, widzisz, 偶e jest zak艂opotana, stoi niepewnie nie wiedz膮c co robi膰, podejd藕 i zapytaj, czy mo偶esz jej jako艣 pom贸c.

-Chyba nikt z nas nie lubi, jak na si艂臋 kto艣 ci膮gnie nas za r臋k臋, popycha czy szturcha, aby gdzie艣 i艣膰 czy si臋 przesun膮膰. Zawsze zapytaj, czy mo偶esz jej pom贸c. Osoby niewidome wybieraj膮ce si臋 samodzielnie do sklepu, na spacer s膮 艣wiadome tego, 偶e znaj膮 na tyle dobrze teren, aby m贸c samodzielnie spacerowa膰.
Czasami jednak, trac膮 swoj膮 koncentracj臋, kto艣 im przeszkodzi, poprzez roboty drogowe zmienia si臋 organizacja ruchu. Wtedy mog膮 potrzebowa膰 naszej potrzeby.

-Je艣li ju偶 zdecydujesz si臋 pom贸c takiej osobie, np. gdzie艣 j膮 zaprowadzi膰, nie bierz jej nigdy pod r臋k臋 ( np. jak para zakochanych ). Zawsze podajemy sw贸j 艂okie膰.

Za艂贸偶my, 偶e jeste艣my z lewej strony osoby niewidomej. Podajemy jej sw贸j prawy 艂okie膰, b臋d膮c krok przed ni膮. Osoba niewidoma, wyczuje wtedy Twoje kroki, Twoj膮 zmian臋 kierunku czy pr臋dko艣ci. Ty b臋dziesz mia艂/a czas, aby ostrzec j膮 przed wyst臋puj膮cymi przeszkodami, np, schody, stopie艅, zakr臋t etc.

-Na przystanku tramwajowym/ autobusowym coraz cz臋艣ciej mo偶na spotka膰 urz膮dzenia wypowiadaj膮ce zbli偶aj膮ce si臋 numery tramwaju/ autobusu, oraz w kt贸rym kierunku zmierzaj膮.

Czasami nie ma takiej mo偶liwo艣ci, wtedy zapytaj na jaki tramwaj/ autobus czeka, oraz zapytaj, czy potrzebuje Twojej pomocy podczas wchodzenia do autobusu/ tramwaju. Je艣li b臋dziesz wchodzi艂/a razem z osob膮 niewidom膮 do tramwaju/autobusu id藕 przed nim. Pozw贸l wtedy chwyci膰 si臋 za swoje rami臋.

-Opisuj膮c niewidomemu miejsce gdzie si臋 znajduje, unikaj zwrot贸w takich jak " tutaj jest du偶y bia艂y dom ". Niewidomy tego nie zrozumie. U偶yj wtedy "Je艣li przejdzie Pan/i 50 metr贸w prosto, po prawej stronie b臋dzie fontanna a nast臋pne skrzy偶owanie"

-Mijaj膮c drzwi, przewodnik zawsze pierwszy. Je艣li niewidomy to m臋偶czyzna, przewodnik to kobieta - tak samo. Tutaj zasada " Panie przodem " nie obowi膮zuje 馃槈

-Je艣li witasz si臋 z osob膮 niewidom膮 lub niedowidz膮c膮 przedstaw siebie i osoby Ci towarzysz膮ce.

-Wchodz膮c z niewidomym do pokoju czy innego pomieszczenia, poinformuj go, kto jeszcze si臋 tam znajduje.

-Zawsze wyra藕 s艂ownie ch臋膰 kontaktu fizycznego, np u艣cisk d艂oni, przytulenie si臋. Nie 艂ap jej gwa艂townie za r臋k臋 czy bark. Taka osoba mo偶e si臋 wystraszy膰 dotyku, kt贸rego si臋 nie spodziewa艂a. (Zapytaj, czy mo偶esz u艣cisn膮膰 jej d艂o艅 )

-Je艣li z osob膮 niewidom膮 jest jej przewodnik, zwracaj si臋 bezpo艣rednio do osoby niewidomej, nie przez przewodnika.

-Je艣li chcesz pom贸c niewidomemu usi膮艣膰 na krze艣le, wystarczy, ze po艂o偶ysz r臋k臋 niewidomego na oparciu krzes艂a. Wiedz膮c gdzie jest oparcie, b臋dzie potrafi艂 usi膮艣膰 sam. Nie szarp si臋 z niewidomym pr贸buj膮c go posadzi膰 na krze艣le.

-Podczas posi艂ku poinformuj niewidomego o formie u艂o偶enia potraw wed艂ug wskaz贸wek tarczy zegarowej (np. Na 12 znajduje si臋 mi臋so, na 9 sur贸wka etc )

-Nie odchod藕 od niewidomego bez wyra藕nego po偶egnania si臋. Nie ma nic przyjemnego w m贸wieniu do samego siebie do czasu, a偶 zorientujemy si臋, 偶e obok nas nikogo ju偶 nie ma.

-艢mia艂o u偶ywaj zwrot贸w takich jak " Mi艂o by艂o Ci臋 widzie膰 " czy " Do widzenia "

BARDZO WA呕NE !!!

Je艣li widzisz osob臋 niewidom膮 z psem przewodnikiem, nie zaczepiaj go !!! Pies jest wtedy w pracy, musi by膰 skupiony. W trakcie pracy pies ma przywieszon膮 tabliczk臋 z napisem " Nie g艂askaj mnie - Pracuj臋 ! " lub co艣 podobnego.
Cz臋sto jest tak, 偶e ma艂e dzieci ( jak si臋 okazuje doro艣li te偶 ) na widok pieska krzycz膮 " oooo jaki 艂adny piesek " i biegn膮 go pog艂aska膰. To rozprasza psa.
Pies po zako艅czonej pracy ma zdj臋t膮 tabliczk臋 i wie, 偶e wtedy ma czas na szale艅stwo, mo偶e biega膰, szczeka膰, podskakiwa膰 do woli.
Uczmy zatem swoje dzieci, aby tego nie robi艂y.

A Ty, spotka艂a艣/e艣 si臋 kiedy艣 z podobn膮 sytuacj膮 ? Potrafi艂e艣 si臋 zachowa膰 i pom贸c ? Co艣 zwr贸ci艂o Twoj膮 uwag臋 ?

Dzi臋kuj臋 za przeczytanie.

29663892_1547499548633225_1202033521_n.jpg

Do us艂yszenia 馃槈

殴r贸d艂a zdj臋膰:
-Pole widzenia; https://www.szkla.com/poradnik_badanie-pola-widzenia.html
-Tablica Snellena; https://pl.wikipedia.org/wiki/Tablica_Snellena

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now