Dworek Jana Matejski w Krzesławicach (Kraków)

O Dworku Jana Matejki, ktory niespodziewanie odwiedziłem 2 lata temu, pisałem w tamtym roku. W dzisiejszym artykule chciałem napisać trochę wiecej o samym miejscu, nie tylko poprzez zdjęcia.

Obecnie piękna posiadłość znajduje się w Krzesławicach, ktorę są częścią Krakowa i podlegają pod Nową Hutę. I tu pierwsza niespodzianka, do tej pory, sławna dzielnica przedstawiała się jako post-komunistyczny zbiór proletariatu. Okazało się, że jest tam normalna wioska, przylegająca do wybudowanej Huty, w pobliżu Zalewu Nowohuckiego. Jak możecie zosbaczyć na mapce, faktycznie obudowana jest osiedlami:

Na wizytę po Dworku trzeba się wcześniej umówić. Bilety kosztują 15 zł, oprowadza nas osoba, ktora mieszka przy Dworku i zajmuje się nim na codzień. Posiadłość Jana Matejki w momencie budowy, czyli w 1826 roku, znajdowała sie poza Krakowem, czyli w Krzesławicach, ktore były wioską. Wystarczy pomyśleć, że Kraków w tamtych czasach, kończył sie na Błoniach, które obecnie są traktowane prawie jak centrum, a Bronowice, obecnie dzielnica Krakowa, także były samodzielną wioską, gdzei odbyło sie sławne "Wesele".

Dworek otoczony jest zielenią, obok znajduje sie wspomniany Zalew Nowohucki i piękny park. Dom Jana Matejki znajduje się na Rynku w Krakowie, na jednej z najbardziej sławnych ulic: Floriańskiej. Dworek w Krzesławicach, miał inną funckje. Jan Matejko kupił go dokładnie 50 lat później, za pieniądze zarobione ze sprzedaży obrazu "Stefan Batory pod Pskowem". Był miejscem ucieczki dla malarza od swojej chorej psychicznie żony !

Matejko szukał tam weny i przede wszystkim spokoju. Podobno żona go biła, a gdy jechała wozem do Krzesławic z Krakowa, okoliczni wieśniacy, ktorzy wypatrzyli ją z daleka, mieli informować o tym Jana, tak aby zdązył uciec do parku i schować się przed małżonką.

Sam Dworek ma bardzo ciekawą i popularną w tmatych czasach budowę: Nie posiada korytarzy, przez co przechodzimy bezpośrednio z pokoju do pokoju, ktore tworzą wielki kwadrat podzielony na 4 równe części.

Podczas zwiedzania, można się dowiedzieć mnóstwa interesujących ciekawostek z życia Jana Matejki. Każdy z pokojów miał inną funkcję: pierwszy był jadalnią, drugi sypialnią, trzeci pracownią a czwarty, obecnie jest jedną wielką wystawą największego dzieła Matejki, zobaczymy tam każdy obraz tworzący znany: "Poczet królów i książąt polskich".

Gorąco polecam wizytę w Dworku. Informacje na jego temat, mimo że pozostaje nadal mniej znanym obiektem na mapie turystycznej Krakowa, znajdziecie w intenrcie bez problemu.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center