Wizyta papieża Franciszka w Iraku: podsumowanie

"Dziś mogę zobaczyć i dotknąć własnymi rękami, że Kościół w Iraku żyje, że Chrystus żyje i działa w tym świętym i wiernym ludzie".

  • Franciszek wylądował w Bagdadzie w piątek około południa czasu polskiego. Po uroczystym powitaniu na lotnisku spotkał się z przedstawicielami irackich władz, m.in. z prezydentem Barhamem Salihem, oraz członkami kościoła w tym kraju. Odwiedził też katedrę należącą do Syryjskiego Kościoła Katolickiego, która w 2010 roku była miejscem krwawego zamachu na zgromadzonych w niej chrześcijan.

  • W sobotę Franciszek udał się do Nadżafu, gdzie spotkał się z ajatollahem Alim as-Sistanim. 90 - letni as-Sistani, będący przywódcą duchowym dla społeczności szyickich na całym świecie, rzadko pojawia się publicznie i udziela wywiadów. Z papieżem rozmawiał około 50 minut. Obaj przywódcy poruszyli kwestie bezpieczeństwa w Iraku i dialogu międzyreligijnego.

  • W sobotę odbyło się też spotkanie przywódców religijnych Iraku w starożytnym mieście Ur, z którego miał pochodzić Abraham. Wydarzenie istotne nie tylko z punktu widzenia irackich chrześcijan, ale również muzułmanów, którzy od lat padają ofiarą konfliktu między szyitami i sunnitami.

  • W niedzielę papież odwiedził Mosul, jedno z najważniejszych miast dla irackich chrześcijan. Wiele tutejszych kościołów zostało w ostatnich latach zdewastowanych i zniszczonych przez członków Państwa Islamskiego.

  • W Mosulu na środku placu na którym papież spotkał się z wiernymi ustawiono drewniany krzyż, wykonany z pozostałości ławek ocalałych z jednego ze zniszczonych kościołów. Inicjatorzy tego pomysłu zaznaczyli, że w przygotowaniu krzyża brali udział nie tylko chrześcijanie, ale również muzułmanie.

  • W niedzielę papież odwiedził też Erbil, stolicę irackiego Kurdystanu, oraz Kara Kusz - miasto, z którego po 2014 roku w obawie przed Państwem Islamskim uciekło ponad 100 tysięcy chrześcijan.

  • Głównym tematem całej wizyty było wezwanie do budowania pokoju i bezpieczeństwa dla wszystkich mieszkańców Iraku. Nie tylko papież, ale również muzułmańscy przywódcy duchowi zaznaczyli, że potrzebny jest dialog międzyreligijny. Jedynie w ten sposób Irak może być odbudowany po fali przemocy i zniszczenia, jaka przetoczyła się przez ten kraj w ciągu ostatnich dwóch dekad.

  • Mimo licznych obaw o bezpieczeństwo, wizyta przebiegła bez żadnych incydentów. Wiadomo, że władze Iraku wyznaczyły duże siły do zapewnienia papieżowi ochrony.

  • Wizyta dobiega końca dziś. W najbliższych tygodniach przyjdzie czas na ocenę jej efektów i znaczenia dla irackiego społeczeństwa.

_117481460_c498570a-ad8c-4337-b6f7-780edc354768.jpg

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center