Niespodziewana wizyta izraelskiego ministra na Wzgórzu Świątynnym

Koniec roku w Izraelu przyniósł nowy rząd i powrót Beniamina Netanjahu na stanowisko premiera. Od początku zaniepokojenie wywołuje jego skład - kilka ważnych stanowisk przypadło przedstawicielom skrajnie nacjonalistycznych ugrupowań, takich jak Ocma Jehudit (pol. Żydowska Siła).

Dziś ogromne poruszenie wywołał Itamar Ben-Gvir, obecny minister bezpieczeństwa wewnętrznego i polityk znany z radykalnych poglądów. Ben-Gvir odwiedził rano jerozolimskie Wzgórze Świątynne, na którym znajduje się m.in. meczet Al-Aksa, jedna z najważniejszych świątyń dla wyznawców islamu.

Ben-Gvir od dawna głosi potrzebę zwiększenia dostępu dla Żydów do Wzgórza Świątynnego. Przedstawiciele Palestyńczyków twierdzą, że miałby to być krok w kierunku dalszego poszerzania władzy Izraela i ograniczania praw zamieszkujących go muzułmanów.

Dzisiejsza wizyta odbyła się wcześnie rano, kiedy w meczecie znajdowało się stosunkowo niewielu ludzi. Polityk w otoczeniu ochrony odbył kilkunastominutowy spacer po Wzgórzu Świątynnym.

Za pośrednictwem Twittera Ben-Gvir powiedział później, że Wzgórze jest otwarte dla wszystkich, a on sam nie zamierza poddawać się groźbom ze strony palestyńskich ugrupowań takich, jak Hamas.

Wizyta spotkała się z ogromnym oburzeniem. Po stronie palestyńskiej i wśród państw arabskich została nazwana "prowokacją". Potępiły ją rządy m.in. Jordanii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Również Stany Zjednoczone oświadczyły, że popierają utrzymanie obecnego statusu quo wokół Wzgórza Świątynnego i zdecydowanie potępiają wszystkie akcje, które mogłyby zburzyć istniejący stan rzeczy.
Wizyta przedstawiciela izraelskiego rządu w tym miejscu może mieć poważne konsekwencje. Kiedy w 2000 roku ówczesny minister turystyki Ariel Szaron odwiedził Wzgórze Świątynne, wśród Palestyńczyków wybuchły gwałtowne protesty, które następnie przerodziły się w zamieszki. Doprowadziło to do wybuchu powstania zwanego Intifadą al-Aksa, które zakończyło się dopiero 5 lat później.

Źródło 1, źródło 2

F220331YS01.jpg

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center