Artemisia Gentileschi - "Estera przed Aswerusem" (ok. 1620 - 1630)

Artemisia Gentileschi to dla mnie jedna z ciekawszych postaci malarstwa barokowego. Uzyskanie wyszkolenia w malarstwie - słabo dostępnego wówczas dla kobiet - musiała okupić wieloma trudnościami. Wielką traumę, ale również piętno na jej późniejszej twórczości odcisnął jej nauczyciel, Agostino Tassi. Jako nastolatka Gentileschi miała być przez niego wielokrotnie wykorzystywana seksualnie.

Co orientalnego można znaleźć w malarstwie Gentileschi? Przede wszystkim wiele scen biblijnych, ukazujących opowieści z dziejów Bliskiego Wschodu. Chyba najbardziej znane są jej obrazy przedstawiające sceny z Księgi Judyty.

U Gentileschi często pojawiają się sceny, w których dochodzi do konfrontacji między kobietą a mężczyzną. Judyta zabijająca babilońskiego generała Holofomesa. Salome z głową Jana Chrzciciela. I właśnie Estera przed królem Aswerusem.

W biblijnej księdze Estera stanęła przed królem, łamiąc w ten sposób ceremoniał dworski i narażając się na śmierć ze strony swojego porywczego męża. Zrobiła to jednak, aby wybłagać u niego łaskę dla własnego narodu, który wskutek intryg Hamana miał zostać wymordowany na terenie całego Imperium Perskiego.

Co ciekawe, postaci na obrazie ubrane są w europejskie stroje, w stylu współczesnym dla Gentileschi.

Więcej o tej scenie i całej historii Estery porozmawiamy w najbliższy poniedziałek w Królestwie bez Kresu :)

Gentileschi,_Artemisia_-_Esther_before_Ahasuerus_-_c._1628–1635.jpg

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center