Ten post może kiedyś uratować czyjeś życie. Jak pomóc osobie użądlonej?

animals2552300_1920.jpg

Post powstaje w ramach "Projekt 365 dni"




Witajcie!



Cześć! Witam was w kolejnym poście poświęconym, a raczej związanym z naszymi małymi przyjaciółmi. Jak dobrze wiecie nie zawsze nasze więzi są trwałe i występują sprzeczki. Nawet między przyjaciółmi. Dzisiaj dowiecie się jak zareagować gdy użądli nas pszczoła. Może pamiętacie, że kiedyś pisałem post o tym dlaczego pszczoły w ogóle żądlą. Ci, którzy nie czytali tego posta mogą zajrzeć na moje wcześniejsze posty. W jednym z postów poruszałem właśnie ten temat.



Krótko o Projekcie 365 dni:


“Projekt 365 dni” jest projektem, który będzie realizowany na moich kontach. Przedsięwzięcie zakłada powstanie 365 postów, które będą ukazywały się codziennie na konkretnym koncie. Posty będą się ukazywały na kontach @mizej , @mizej-studio oraz @pl-pszczelarstwo. Projekt rozpoczyna się 1 stycznia, a kończy 31 grudnia 2019 roku. Treści będą oznaczane tagiem #365dni oraz będą reblogowane na specjalnie do tego stworzonym koncie @projekt365dni






Jedno użądlenie, a różne skutki




Zapewne wiecie, że nie każde użądlenie jest takie samo. Jedne osoby reagują na jad bardzo mocno, a dla drugich jest to tylko bąbel, który może trochę spuchnie i poboli. Zależność ta wywołana jest tym, że niekóre osoby mają uczulenie na niektóre substancje (w naszym przypadku jest to jad pszczeli). Wiem, że niektórzy z naszej polskiej społeczności STEEM (znam taką osobę ;) ) są uczulone na jad pszczeli, także jeżeli chcą dopowiedzieć coś więcej od siebie lub opowiedzieć o swoich przeżyciach to zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Dlaczego więc warto wiedzieć co zrobić w przypadku gdy pszczoła użądli kogoś kto jest uczulony na jad pszczeli?

Z mojej perspektywy jest to pytanie retoryczne, ale pozwolę sobie wytłumaczyć. Pytanie to jest dla mnie banalne, bo chcę być pewnym, że w pzypadku jakiegokolwiek zdarzenia będę wiedział jak się zachować. Wiem, że zapewne silne emocje sprawią, że szczegółowa wiedza mi umknie, ale jestem przekonany, że w takich sytuacjach nie zapomina się wszystkiego. Warto więc ćwiczyć intuicję.
Pytanie jest dla mnie też abstrakcyjne, ponieważ zupełnie odchyla od myślenia obowiązek udzielenia pomocy. Jest na to paragraf, ale nie chcę was straszyć. Każdy zdrowo myślący człowiek pomógłby, albo chociażby starał się pomóc osobie, której stan życia lub zdrowia jest zagrożony. Jest to dla mnie bardzo ludzkie i nie wyobrażam sobie, że jeżeli ja byłbym w potrzebie inne osoby nie zareagowałyby na mój stan. <br


Pierwsza pomoc osobie bez alergii.



Jest jedna bardzo ważna wiadomość o której zapominają ludzie nieuczuleni. Chodzi oto, że pomimo tego, że ktoś nie jest uczulony to użądlenie może sprawić kłopot, a nawet doprowadzić do śmierci. Zaskoczeni? Sytuacje takie zdarzają się stosunkowo rzadko, ale i tak należy pamiętać o tym, aby uważać na te owady. Nie możemy jednak popaść w panikę i nie wychodzić z domu. Takie skutki dla człowieka jad (a raczej opuchlizna po nim powstająca) może wywołać w przypadku użądlenia w przełyku, a nawet ustach (w bardzo rzadkich przypadkach). Cały problem polega na tym, że obrzęk powstały po ukąszeniu uniemożliwia swobodne oddychanie, a w rezultacie prowadzi do uduszenia.

Jak postępować w przypadku użądlenia?

  1. Ułożyć poszkodowanego w wygodny dla niego sposób (można go posadzić np. na krześle)
  2. Postarać się usunąć żądło (w żadnym wypadku nie wyciskać żądła)
  3. Jeżeli mamy dostęp to powinniśmy przyłożyć lód do miejsca użądlenia
  4. Obserwować poszkodowanego
  5. W razie silnych reakcji organizmu, przedłużającego się złego samopoczucia skontaktować się z lekarzem




Pierwsza pomoc osobie uczulonej.




W przypadku osób uczulonych sytuacja wygląda gorzej i jest dużo bardziej niebezpieczna. Bardzo ważne jest to, aby być przy takiej osobie i obserwować jej stan. W każdej chwili sytuacja poszkodowanego może się pogorszyć, a więc jesteśmy mu bardzo potrzebni. Na uczulenie na użądlenia wskazuje dużo czynników. Możecie o nich przeczytać np. tutaj. Moim zdaniem powinniśmy przede wszystkim wezwać osoby, które będą mogły udzielić profesjonalnej pomocy. Mówię tutaj oczywiście o pogotowiu ratunkowym.




Jak postępować w przypadku użądlenia?

  1. Wezwać pomoc
  2. Podać poszkodowanemu leki, które zmniejszą objawy alergii
  3. Usunąć żądło (w żadnym wypadku nie wyciskać żądła)
  4. Do miejsca użądlenia przyłożyć lód, lub inny zimny przedmiot
  5. W przypadku stracenia przytomności ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej.
  6. Na bieżąca kontrolować funkcje życiowe poszkodowanego
  7. Zapewnić wsparcie psychiczne poszkodowanemu
  8. Czekać na przyjazd służb ratunkowych




Podsumowanie



Podsumowując chciałbym powiedzieć, że nie życzę nikomu, aby musiał udzielać pomocy poszkodowanemu w takich przypadkach. Tym bardziej nie życzę nikomu, aby to on znalazł się w takiej sytuacji jako poszkodowany.

Zastrzegam, że nie jestem lekarzem, a wyżej wymienione punkty działania mogą różnić się od książkowych przykładów.

Bądźcie ostrożni! :)



Film na dziś:





Ważne linki:

@projekt365dni
@mizej
@mizej-studio
@pl-pszczelarstwo
@pl-spolecznosc
Donacje




Trzymajcie się! Do jutra!


H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now