Jak rozróżnić pszczołę od osy? Zaraz się dowiesz!

waspbee1346659.jpg

Post powstaje w ramach "Projekt 365 dni"




Krótko o Projekcie 365 dni:


“Projekt 365 dni” jest projektem, który będzie realizowany na moich kontach. Przedsięwzięcie zakłada powstanie 365 postów, które będą ukazywały się codziennie na konkretnym koncie. Posty będą się ukazywały na kontach @mizej , @mizej-studio oraz @pl-pszczelarstwo. Projekt rozpoczyna się 1 stycznia, a kończy 31 grudnia 2019 roku. Treści będą oznaczane tagiem #365dni oraz będą reblogowane na specjalnie do tego stworzonym koncie @projekt365dni




Witajcie!



Dzisiaj opowiem wam jaka jest różnica pomiędzy pszczołą a osą, oraz to dlaczego osy nie są tak pożyteczne jak pszczoły.

Od samego początku gdy chciałem napisać ten post na myśl przychodził mi ten obrazek:




A więc czym różnią się te owady?

Aby łatwiej przekazać wam to czym różnią się te owady podzieliłem te różnice na grupy:

Różnice wizualne


Nie muszę chyba nikomu mówić, że pszczoła i osa się różnią. Pamiętajcie jednak, że podczas “zagrożenia życia” te owady mogą nam się wydawać takie same, a przynajmniej podobne. Są żółte i w paski- to wystarcza, aby podczas stresu naszemu mózgowi niezłą zagadkę.

Różnice:


  • osa jest większa od pszczoły- ta wiedza raczej nam się nie przyda, jeżeli rzadko obcujemy z pszczołami. Po prostu nie mamy punktu odniesienia. Co to znaczy większa? Jeżeli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z osami nie będziemy znali rozmiarów. Warto pamiętać jednak, że pszczela robotnica ma ok. 14mm długości a osa osiąga nawet do 25mm długości

  • ”Pszczoła to osa z U.S.A.”- pomimo, że hasło to jest śmieszne to ma ono sens. Pszczoła na prawdę jest gruba w porównaniu do osy. Nie bez powodu mówi się “smukła jak osa” albo “talia osy”

  • Pszczoła jest owłosiona, a na osie można się z trudem doszukiwać włosków. I powiem szczerze, że przy “ataku” bardzo trudno jest zachować zimną krew i wydedukować, z jakim owadem mamy zaszczyt się pojedynkować

  • Pszczoła ma mniej intensywne kolory Gdy przypatrzymy się tym owadom możemy zobaczyć, że pszczoły mają mniej intensywne kolory

    Różnice w atakowaniu



    Na początku chciałbym tutaj obalić największy mit dotyczący osy. Tak, osa ma żądło. Jest jednak duża różnica pomiędzy żądleniem osy i pszczoły. - Osa ze względu na budowę swojego żądła po dokonanym akcie bez problemu opuszcza ciało swojej ofiary. Żądło pszczoły jest pokryte haczykami, które uniemożliwiają wyjęcie żądła przez pszczołe. Właśnie z tego powodu po użądleniu pszczoła ginie, a osa nie.

    Różnice:

  • Osa potrafi atakować wszystko co się rusza i stanie jej na drodze. Wynika to z tego, że po użądleniu nic jej nie jest, a pszczoła podejmując atak musi liczyć się z tym, że będzie to jej pierwszy i ostatni atak. Dlatego każdy nienawidzi os.


    Różnice w lokalizacji gniazda



    Może to się wydawać dla niektórych dziwne, ale pszczoły nie występują w miejscach takich jak plaża tak często jak osy. Wynika to z tego, że w Polsce (także na świecie) populacja pszczół ciągle spada, a najbardziej tracą na tym pszczoły samotnice. Pszczoły samotnice- jak sama nazwa mówi są to pszczoły, które występują same.

    Różnice:



  • Dzikie pszczoły zakładają swoje gniazda zazwyczaj w drzewach, natomiast osy zakładają gniazda w ziemi. Co to zmienia? Zmienia to bardzo dużo, pomyślcie o wcześniej opisywanej plaży. Jesteście ze swoim dzieckiem nad jeziorem postanawiacie spokojnie rozłożyć swój koc w konkretnym miejscu. Po kilku minutach twoje dziecko zaczyna płakać. Powód? Stanęło na drodze osom, a dokładniej usiadło na ich gnieździe. Chyba nikt nie chciałby przeżyć takiej sytuacji.

  • Nawet jeżeli w naszym otoczeniu zobaczymy gniazdo pszczół nie powinniśmy być szczególnie zmartwieni. Trzeba postępywać ostrożnie.. Należy jak najmniej denerwować pszczoły. Daję wam pewność, że jeżeli pszczoły nie wyczują zagrożenia to nikt nie ucierpi. Już to wcześniej pisałem. Żadna pszczoła nie chce popełniać samobójstwa, a robi to tylko i wyłącznie w celu obrony całej rodziny


    Różnice w pożyteczności dla natury i człowieka



    Nie można jednak zapominać o tym, że jakakolwiek pomoc dla natury jest pożyteczna. Tak osy nie są tylko “tymi złymi”, ale mają także zalety.

    Różnice


  • Osy zapylają kwiaty, ale nie robią tego jednak tak efektywnie jak pszczoły

  • Skutkiem zapylania kwiatów jest zbieranie nektaru, który to pszczoły przekształcają w m.in. miód. Niestety osy tego nie robią.

  • Pszczoła wytwarza produkty, które używa się w wielu różnych rynkach takich jak medycyna, czy chociażby kosmetologii. Produktami tymi są: miód, kit pszczeli, pyłek kwiatowy, jad pszczeli, wosk, pierzga oraz propolis


    Podsumowanie


    Podsumowując pszczoła jest bardziej przyjazna oraz pożyteczna niż osa, ale należy pamiętać, że osy także pełnią określoną rolę w przyrodzie.


    To by było na tyle. Mam nadzieję, że zaciekawiłem Ciebie pszczołami, oraz że wyniosłeś/aś z mojego posta trochę pożytecznej wiedzy.


    Film na dziś:





    Ważne linki:

    @projekt365dni
    @mizej
    @mizej-studio
    @pl-pszczelarstwo
    @pl-spolecznosc
    Donacje

    Najlepsza giełda kryptowalutowa- Reflink



    Trzymajcie się! Do jutra!


H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now