W Nikaragui zlikwidowano zakon jezuitów


Rząd Nikaragui skonfiskował cały majątek zakonu jezuitów i pozbawił go osobowości prawnej. Według władz zakon nie dostarczył oświadczeń finansowych w latach 2020-2022.


Jezuici przypominają, iż ponad 3 tys. organizacji doświadczyło delegalizacji i konfiskaty mienia ze strony rządu od 2018 r., czyli od czasu protestów, które rozpoczęły represje. We wszystkich przypadkach oskarżeni nie mieli możliwości bronić swoich praw przed niezależnym sądem. Za taki stan rzeczy odpowiedzialność ponosi prezydent Ortega. Jezuici wzywają tych polityków do zaprzestania represji oraz poszukiwania rozwiązań opartych na prawdzie, sprawiedliwości, dialogu, szacunku dla praw człowieka i państwa prawa.

Tydzień temu członkom Towarzystwa Jezusowego odebrano Uniwersytet Środkowoamerykański, który władze przekształciły w placówkę państwową. Do tego kroku wystarczyło oskarżenie instytucji edukacyjnej o propagowanie terroryzmu. Wielu studentów postanowiło przepisać się do innych placówek. Związki zawodowe sandinistów poinformowały zaś, że na państwowym uniwersytecie będzie pracować 100 osób – tymczasem, gdy pozostawał on pod opieką jezuitów, zatrudniano 500 pracowników naukowych i dydaktycznych, nie licząc administracji czy innych stanowisk. Prezydent Ortega i jego żona, wiceprezydent Rosario Murillo zamknęli w tym roku kilkanaście uczelni, pozbawiając osobowości prawnej kilka z nich. Rządowe zakazy działalności objęły także niektóre partie polityczne i organizacje pozarządowe.

W sobotę reżim skonfiskował dom jezuitów w stołecznej Managui, gdzie mieszkało 6 zakonników. Do rezydencji weszło 20 uzbrojonych policjantów. Komisarz powiedział jezuitom, żeby zabrali swoje rzeczy osobiste, gdyż teren wraz z całym majątkiem należy do państwa. Jedyne na co im zezwolono, to wyjechanie z posesji małym samochodem.

W Nikaragui rządzi prezydent Daniel Ortega, którego ugrupowanie wywodzi się z ruchu rewolucyjnego. Relacje między Kościołem katolickim a rządem Nikaragui są w kryzysie od 2018 roku, kiedy to protestujący domagający się ustąpienia prezydenta schronili się w świątyniach. Prezydent Daniel Ortega oskarżył wówczas Kościół o współudział w próbie zamachu stanu podjętej, w jego opinii - przez Stany Zjednoczone. W sierpniu zaś został aresztowany biskup Rolando Álvarez z Matagalpy, któremu postawiono następnie zarzuty „spisku” i rozpowszechniania „fałszywych wiadomości”. Hierarcha otwarcie krytykował to, co uważał za ograniczanie wolności religijnej przez lewicowy reżim Ortegi. W lutym biskup Álvarez, który nie chciał opuścić Nikaragui, został skazany na 26 lat więzienia.

narodowcy.net/ekai.pl/vaticannews.va
Tekst opublikowany pierwotnie na portalu [narodowcy.net]( https://narodowcy.net/w-nikaragui-zlikwidowano-zakon-jezuitow/)

Narodowcy.net

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center