12 gniewnych ludzi

„Dwunastu gniewnych ludzi” to słynny dramat sądowy z 1956, oparty na scenariuszu Reginalda Rose’a. Przez wielu ludzi uważany za jeden z najważniejszych filmów amerykańskich. Reżyser stworzył spektakl pełen wątpliwości, wystawiając tak widzów, jak i bohaterów na pułapki wyborów moralnych. Trzymająca w napięciu od początku do końca, lektura obowiązkowa dla każdego kinomana.  

Sprawa z pozoru wydaje się prosta - proces odbywa się w wyjątkowo upalny dzień i większość ławników chce go początkowo załatwić szybko i bez zbędnych dyskusji. Zebrani w ciasnym i dusznym pomieszczeniu  chcą już wydać werdykt, kiedy ławnik numer 8 zgłasza wątpliwości. 

W otwierającym 12 gniewnych ludzi ujęciu widzimy gmach sądu z takiej perspektywy aby widz od razu zrozumiał że będzie miał do czynienia z potężną władzą decydującą o życiu i śmierci. Zaraz potem kamera schodzi na poziom mikro i krąży po sądowym korytarzu. Staję się więc jasne że ową władzę stanowią zwykli ludzie. To oni ze swoimi słabościami i doświadczeniem zadecydują o życiu 18-to letniego chłopca. Za zabójstwo ojca mogą go skazać na krzesło elektryczne. 

 Bohaterowie nie zostaną nam przedstawieni z imienia i nazwiska. Postacie występujące w filmie są jedynie numerami spełniającymi obywatelski obowiązek. Jednak w zamknięciu, w dusznej atmosferze i wyjątkowych okolicznościach powiedzą o sobie więcej niż by tego chcieli. Dzięki temu zobaczymy szeroki wachlarz ludzkich zachowań. Od najprostszych egoistycznych instynktów po najbardziej szczytne odruchy, z pragnieniem sprawiedliwości na czele.

Na jaw wychodzą indywidualne motywacje poszczególnych członków ławy, ich problemy życia codziennego i te skrywane, z przeszłości. Każdy z nich wysuwa na pierwszy plan samego siebie, zapominając o oskarżonym. Przestaje to być rozprawa o winie bądź niewinności chłopaka. Zaczyna się gwałtowne zderzenie światopoglądów, należących do ludzi z bardzo różnych grup społecznych. Jednak pomimo wszystkich dzielących ich różnic, tworzy się między mężczyznami swego rodzaju więź.

Jeżeli ci się spodobało to wiesz co masz robić xD

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center