7 lat Projektu Inflanty

7 lat temu rozpoczął się Projekt Inflanty, w ramach którego przez cztery miesiące @hallmann mieszkał w Dyneburgu, prowadził warsztaty w polskiej szkole, gromadził dokumentację, pomagał w tworzeniu filmów i przyglądał się życiu polskiej społeczności. Poprojektowe refleksje zostały zawarte w filmie pt. "Kresy Kresów, czyli o tym jak ginie polskość".

W ciągu czterech miesięcy trwania projektu udało się:

  1. Przeprowadzić warsztaty historyczne w sześciu klasach (klasy 6-11) Państwowego Gimnazjum Polskiego im. J. Piłsudskiego w Dyneburgu.

  2. Nawiązać kontakt z Wileńską Młodzieżą Patriotyczną i zorganizować koncert @hallmann'a w Wilnie z okazji 113. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego.

  3. Zorganizować koncert Towarzystwa Michała Archanioła w Centrum Kultury Polskiej w Dyneburgu.

  4. Nawiązać kontakt z Klubem Seniora w Dyneburgu (@hallmann dwa razy grał stare pieśni podczas spotkań Klubu).

  5. Zrealizować dwa filmy poświęcone historii Inflant – „Kokenhuza – klucz do Inflant” oraz „Za wolność naszą i waszą”. Oba zostały wyemitowane w TV Dautkom w ramach cyklicznego programu Polaków z Dyneburga „Akcenty Polskie”.

  6. Zgromadzić dużą (123 GB) bazę zdjęć i nagrań filmowych dotyczących Łotwy i śladów polskości na Łotwie.

  7. Doprowadzić do zawieszenia w Centrum Kultury Polskiej tablicy poświęconej żołnierzom AK, która przez 20 lat leżała w bibliotece oparta o kaloryfer.

  8. Przeprowadzić prace porządkowe na cmentarzu katolickim w Dyneburgu oraz na kwaterze polskich żołnierzy w Ławkiesach.

Należy dodać, że Projekt Inflanty był dla wielu Polaków okazją do odwiedzenia Dyneburga, często po raz pierwszy w życiu. Przez cztery miesiące w mieszkaniu na ulicy Teatralnej ugościliśmy blisko 40 osób z Polski i z Litwy.

O Projekcie Inflanty, jego założeniach i wnioskach była również mowa w trzecim odcinku pierwszej serii naszego podcastu.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
1 Comment
Ecency