Windows czy Linux?

Kupując komputer stacjonarny czy laptopa w większości przypadków będziesz miał zainstalowany system operacyjny: Windows. Większość użytkowników będzie też wolała korzystać z tego systemu i nawet nie będzie chciała słyszeć o innym systemie.
Dlaczego tak się dzieje? Windows jest systemem który jest w oczach zwykłego użytkownika, piękny, wygodny, dopracowany i szybki. Większość użytkowników nie chce słyszeć o innym systemie, bo obsługa Linuxa czy Mac-a jest dla nich jak czarna magia i kojarzy się z niechlujnym wyglądem i trudnym w obsłudze systemie. Najśmieszniejsze jest to że większość tych użytkowników na oczy nigdy nie widziała tych systemów, ale ktoś gdzieś im coś powiedział i od razu się zrazili.

Miałem już kilka przypadków gdzie klienci przynieśli komputer czy laptopa z zainstalowanym systemem Windows, a wyszli z Linuxem. Jak to się stało? Na wszystkich moich komputerach mam zainstalowany system Linux. Zawsze kiedy klient do mnie wchodzi widzi na ekranie coś innego niż Windows. Pytają a co to za system? Odpowiadam że to Linux i daję mu do ręki laptopa z Ubuntu żeby sobie potestował. Klient korzysta z intenetu, słucha muzyki, ogłąda filmy i jest zdziwiony. Wtedy ja się śmieję i proponuje mu na czas naprawy mojego laptopa z linuxem i jeśli będzie chciał zmienić system to niech do mnie zadzwoni i wtedy format dysk i install Linux :).

Ludzi trzeba uświadomiać, wielu użytkowników nie zna, nie widziało i nie dotykało nigdy sprzętu z zainstalowanym Linuxem. Tylko z niewiedzy decydują się na Windowsa. Pracują na systemie i uważają że ich wiedza kończy się na włączaniu i wyłączeniu komputera i wpisanie hasła. Otóż nie!

Serwisuj swój komputer sam (Windows)
Dla mnie Windows to typowy „śmieciarz”. Z czego byś nie korzystał, czy z internetu, czy z jakiś programów czy nawet oglądał filmy, system w przeróżnych miejscach umieszcza malutkie pliczki. Pliczki te z czasem zapychają pamięć, zakłócają pracę procesora itp. Korzystając z komputera po kilkanaście godzin dziennie komputer z każdym dniem będzie chodził coraz wolniej. Być może na początku tego nie zauważysz, ale po kilku miesiącach już tak.I co wtedy? Do sewisu?

win10.jpg
Otóż nie, musisz nauczyć się podstawowych czynności które powinieneś umieć robić sam. Czyszczenie dysku, defragmentacja to dwie podstawowe czynności które musisz chociaż raz w tygodniu robić sam. Wystarczy w oknie wyszukiwania w sytemie Windows wpisać słowo „dysk” i wyszukać – „oczyszczanie dysku”. Klikamy na okno i klikamy „wyczyść pliki systemowe” po zakończeniu „rozpocznij oczyszczanie dysku”. Jeśli używasz Windowsa długo i nigdy tego nie robiłeś może trwać nawet i 1-4 godziny. Ten proces będzie trwał krócej jeśli będziesz robił to systematycznie przynajmniej raz w tygodniu.

Teraz przyszedł czas na defragmentacje. W przypadku dysków ssh będzie to tylko optymalizacja. Znów w oknie wyszukiwania wpisujemy: „dysk” i wybieramy „Defragmentacja” i po otwarciu okienka wciskamy „defragmentacja” lub „optymalizuj” w zależności od rodzaju dysku.

Alternatywą tych czynności jest zainstalowanie oprogramowania które zdobi to za nas. Polecam oprogramowanie firmy IObit – programy: Advanced SystemCare Ultimate 15 Free i DriverBooster. Te dwa programiki są też w wersji darmowej i pomogą nam utrzymać komputer w dobrej kondycji. Oczywiście wersja płatna byłaby wskazana z uwagi na wiele więcej opcji. Warto co jakiś czas uruchomić DriverBooster-a i przeprowadzić skanowanie i instalację sterowników systemu. Przy aktualnych sterownikach nasz system też będzie zachowywał się inaczej.

Linux
Tutaj dla początkującego użytkownika proponuję zapoznać się co to jest konsola do czego służy. Podstawą jest aktualizowanie systemu chociaż w przypadku Ubuntu i to jest zbyteczne, bo system sam sprawdzi czy są aktualizacje. Powiadomi użytkownika i cały proces będzie się skłaniał do wciśnięcia przycisku „instaluj” lub „anuluj”. Co do oprogramowania, Linux posiada wiele alternatyw co do oprogramowania Windows. Większość programów jest za free i instalujemy je z poziomu graficznego w „centrum oprogramowania”. Praca z Linuxem nie jest trudna, w przypadku problemów, rozwiązanie spokojnie znajdziecie w internecie. Poza tym Linux sam w sobie jest o tyle ciekawy, że w pewnym momencie sami będziecie chcieli poznać tajniki poleceń bash-a i poeksperymentować.

ubuntu.png

Na początek, zapoznajcie się jak otworzyć konsolę, gdy już Wam się uda, możecie sami jak profesionalni użytkownicy przeprowadzić aktualizację systemu. Wpisz polecenie: „sudo apt-get update„, potem wpisz hasło i poczekaj aż program zakończy działanie. Teraz wpisz: „sudo apt-get upgrade” i w ten sposób Twój system zacznie się aktualizować. Po zakończeniu, czas na odinstalowanie zbędnych pakietów, wydajemy polecenie: „sudo apt-get autoremove” i zamykamy okno konsoli. Prawda że łatwe?

Sam jestem fanem Linuxa i zachęcam do instalacji tego systemu. Myślę że nie pożałujecie. A jeśli chcecie się trochę więcej dowiedzieć o obsłudze systemu, wystarczy zajrzeć do internetu, zobaczycie sami, że jest to bardzo wciągające i napewno przypadnie Wam do gustu. Życzę miłej zabawy.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center