Przeciwko ograniczeniu niedzielnego handlu

art.png

Jutro kolejna niedziela, szczęśliwie nieobjęta wprowadzonym 1 marca ograniczeniem handlu. W związku z tym chcący w ten dzień zarówno pracować, jak i wydawać zarobione przez siebie pieniądze, będą mogli działać zgodnie z własnymi preferencjami.

Niestety w kwietniu nasza wolność będzie znacznie bardziej ograniczona, gdyż jedynie jedna niedziela będzie niedzielą handlową.

Nie zgadzam się na tego rodzaju regulacje, a stosowne uzasadnienie takiego stanowiska możecie znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia Libertariańskiego, które to zamieszczam poniżej:

Stowarzyszenie Libertariańskie to organizacja stojącą na stanowisku, że wolność tworzy możliwości. Kluczowymi dla nas wartościami są: wolność, możliwość, otwartość ideologiczna i realistyczna oraz profesjonalizm. Dążymy do tego, by Polska była wolnym, dobrze rozwijającym się krajem, poprzez takie działania, jak: networking projektowy, lobbing, wydawanie książek i publikacji czy organizowanie debat, szkoleń, wykładów i warsztatów. Jesteśmy otwarci na różne poglądy, odmienne środowiska i nowe idee. Niemniej jednak obowiązująca od 1 marca br. ustawa ograniczająca niedzielny handel stoi w sprzeczności zarówno z naszymi celami, jak i z naszymi wartościami.

Sprzeciwiamy się odgórnym, sztywnym rozwiązaniom, które nie szanują odmiennych preferencji pokojowo działających jednostek. Uważamy, że każdy powinien kształtować swoją rzeczywistość swoimi dobrowolnymi i pokojowymi działaniami oraz rynkowymi wyborami. W związku z tym naszym zdaniem przeciwnicy niedzielnego handlu mogą powstrzymać się od robienia w tym dniu zakupów i w ten sposób wpływać na to, że otwieranie sklepów w niedziele stanie się mniej opłacalne. Jeśli zgodnie z argumentami zwolenników tego ograniczenia jest ono rzeczywiście popierane przez większość społeczeństwa, to przedsiębiorcy z własnej woli zamykający swoje sklepy w niedziele mogliby budować swój pozytywny wizerunek, dopasowując się do społecznych oczekiwań. Wolni ludzie, korzystający ze swoich możliwości, mogliby w ten sposób wpływać na swoje otoczenie, nie naruszając przy tym swobody umów oraz praw tych sprzedawców i konsumentów, którzy nie widzą niczego złego w niedzielnym handlu. Wiele wskazuje jednak na to, że sprzeciw wobec handlu w niedzielę nie jest wcale popularny, a ustawa będzie chronić wyłącznie dość wąskie grupy interesu.

Proponujemy zatem, aby ustawa ograniczająca handel została zniesiona w całości. Preferujemy oddolne, dobrowolne umowy i kontakty, w których zatrudniany i zatrudniający określają swoje prawa i obowiązki, dzięki którym każdy może korzystać z możliwości, jakie oferuje mu rynek. Ograniczenia możliwości pracy nie są dobrą drogą do gospodarczego rozwoju i budowania dobrobytu polskiego społeczeństwa.

Ceniąc jednak odmienne od naszych poglądy i idee jesteśmy w stanie rozważyć przyjęcie ustawy, która decyzje o ewentualnym ograniczeniu niedzielnego handlu pozostawiłaby gminom. W ramach tych nowych uprawnień poszczególne samorządy mogłyby w oparciu
o preferencje mieszkańców zadecydować, czy handel w niedzielę powinien być ograniczony, czy też nie. Zamiast jednego, centralnego i odgórnego rozwiązania, lepszym rozwiązaniem jest naszym zdaniem krok w stronę większej decentralizacji.

Pamiętajmy, że to nie państwowe regulacje, a wolność tworzy możliwości dla dalszego, szybkiego rozwoju naszego kraju!".

  • Kilka komentarzy na temat ograniczania niedzielnego handlu można znaleźć również na moim profilu.
H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now