Blockchain - dlaczego jest dla nas tak ważny?

Cześć,
W niniejszym poście chciałbym przybliżyć tematykę technologii blockchain. Od jakiegoś czasu zdobywam wiedzę na temat tej technologii i staram dzielić się wiedzą z ludźmi aby uświadomić o możliwościach i szerokim zastosowaniu blockchain. Nie będę wyjaśniał znaczenia słów blockchain gdyż zrobiłem to we wcześniejszych postach do których odsyłam poniżej:

https://steemit.com/blockchain/@grreenn/what-do-we-know-about-the-blockchain-technology
https://steemit.com/blockchain/@grreenn/how-does-blockchain-work

Analizując źródła internetowe natknąłem się na bardzo ciekawą stronę, którą prowadzi grupa o nazwie Future Thinkers. Zajmują się implementacją technologii blockchain oraz przybliżaniem ludziom znaczenia tej znakomitej technologii. Jednym z ich największych projektów, które wchodzą w życie jest zbudowanie ogromnego Blockchain Startup Incubator Lab w Europie, który ma za zadanie rozwój i wspieranie inicjatyw opartych o blockchain.

Jakie znaczenie ma dla świata, gospodarki, środowiska technologia blockchain?

  1. Ograniczenie roli banków i całkowita decentralizacja systemu płatności. Jest to jedno z głównych założeń istnienia technologii blockchain, w którym w skrócie chodzi o odebranie władzy bankom, zmiana systemu płatności i zwrócenie ludziom władzy nad swoimi pieniędzmi. Wynika to z tego, że technologia ta pozwala ludziom na łatwe przysyłanie pieniędzy bez nadmiernych opłat za ich transfer, bez konieczności posiadania konta bankowego. Całość opiera się na wygenerowanych kluczach publicznych i prywatnych ( generowanych metodami kryptografii).

  2. Dane zawarte w technologii blockchain są bezpieczne. W oparciu o metody kryptografii - zaawansowanej technologii szyfrowania dane zamykane są w blokach do których dostęp mają zainteresowani poprzez klucze o których wspomniałem powyżej. Cały system blockchain - tzw. rejestru publicznego poprzez sieć podłączonych do niego użytkowników potwierdza informacje zawarte w blokach tworząc autoryzowane informacje (dowód że jest to oryginalne i niepodrobione) dzięki czemu cały system daje gwarancję bezpieczeństwa i prawdziwości informacji.

  3. Bezpieczeństwo transakcji przez internet- każdy kto chce zrobić transakcję bądź odebrać musi wygenerować dany rodzaj klucza - to wiąże się z weryfikacją czy osoba jest prawdziwa czy nie. Daje to gwarancję, że odbiorca i nadawca są prawdziwymi osobami i można bezpiecznie wysyłać np. pieniądze.

  4. Całkowita eliminacja pośredników- wyobraźmy sobie zakup nowego samochodu za bitcoin. W sieci blockchain wyglądałoby to mniej więcej tak - znajdujemy ogłoszenie, podpisujemy umowę kliknięciem na telefonie bądź komputerze, odbieramy samochód. Nie licząc kilku formalności, jest to proste i nie musimy płacić 7 pośrednikom za sprowadzenie samochodu, za sporządzenie umowy, za opłatę bankową przy przelewie itp.....

  5. Cloud storage - chmury oparte o blockchain - zawarte w nich dane są nie do podrobienia i mogą być w nich przechowywane wiecznie. Eliminuje to problem przechowywania dokumentów przez 5 / 10 lat w segregatorach. -Dubaj do 2020 roku chce to wprowadzić.

  6. Organizacje charytatywne oparte o tę technologię są uwierzytelnione dzięki czemu osoba darująca środki na szczytny cel wie i ma pewność, że jej datek trafił na konto organizacji i środki te zostaną w pełni wykorzystane o czym darujący będzie poinformowany.

  7. WYBORY- dzisiejsze systemy wyborcze a zwłaszcza ich funkcjonowanie pozostawiają wiele do życzenia. Ludzi oddający głos nie mają żadnej kontroli nad tym, czy ich głos został oddany zgodnie z prawdą, gdyż nie można kontrolować osób które liczą głosy. Nie wspominając o mediach które podają rozbieżne dane. Przykładów jest wiele ( manipulacja wielkością okręgów wyborczych w USA - gerrymandering, czy ...hm wybory w RP). W systemie blockchain wyglądałoby to tak: Podpisujemy karte wyborczą w internecie, która w blockchain jest zabezpieczona i nie do podrobienia. Mamy zarówno rzetelne informacje o tym ile faktycznie osób głosowało, jak i kto FAKTYCZNIE zostal wybrany. np. https://www.democracy.earth/

  8. Medycyna - pomiędzy klinikami i szpitalami brakuje współpracy. W trudnych przypadkach mogłyby zasięgać informacji o pacjentach i ich leczeniu z różnych stron świata - takie rozwiązania są możliwe w blockchain.

  9. Przesyłanie wspólnego dobra- dlaczego zmuszeni jesteśmy płacić za odbiór energii elektrycznej państwu, potem spółkom z udziałami państwowymi i jeszcze raz państwu za wykorzystanie, obrót zużyci i inne koszta. Możliwe jest przesyłanie energii elektrycznej z punktu A do B bez żadnych dodatkowych opłat.

Powyższe punkty to jedynie kilka większych pomysłów, które są już w trakcie realizacji. Zapraszam do czytania i jeżeli macie jakiekolwiek dodatkowe pomysły albo pytanie to podzielcie się tym poniżej.

Źródła:
http://futurethinkers.org/videos/

grreenn

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now