Naliczanie godzinowe w usłudze Cloud Pro

Przedtem życie było łatwiejsze - do wyboru był hosting, VPS oraz serwer dedykowany. Teraz tych usług namnożyło się tyle, że nie wiadomo za co się złapać a dzisiaj postaram się w tym wpisie wyjaśnić różnice pomiędzy tradycyjnym VPSem a VPSem w formie Cloud. Artykuł będzie bazował na firmie Aruba Cloud ponieważ mam tam konto i wiem co, gdzie i jak.

1.jpg

Źródło

VPS tradycyjny konta Cloud

W przypadku tradycyjnego VPSa (określanego mianem Cloud VPS) płacimy określoną kwotę za określoną konfigurację za z góry określony czas, najczęściej miesiąc i możemy korzystać z usługi. W przypadku wariantu Cloud Pro płacimy za korzystanie w naliczaniu godzinowym - co to oznacza? Jeśli maszyna działa - płacisz, jeśli nie działa - nie płacisz. Dotyczy to procesora oraz pamięci RAM, ale nie dotyczy dysku twardego. Za dysk twardy również płacimy godzinowo, jednak kwota jest pobierana niezależnie od tego czy korzystamy z usługi czy też nie. Dlaczego? Ponieważ nasze dane cały czas znajdują się na przydzielonej dla nas powierzchni.

Liczymy koszty

Aby łatwiej to wszystko zrozumieć skonfigurujemy naszą przykładową maszynę oraz policzymy ile będziemy płacić w przypadku codziennego, 10 godzinnego korzystania. Konfiguracja wygląda następująco:

  • CPU: 4 rdzenie
  • RAM: 8 GB
  • Dysk: 100 GB
  • System: Linux

2.png

[Źródło własne]

Teraz bierzemy kalkulator do ręki i wykonujemy następujące obliczenia:

CPU = 0,2752*10*7*4 = 77,056
RAM = 0,1720*10*7*4 = 48,16
HDD = 0,0900*24*7*4 = 60,48

Suma: 185,696

Przypominam jeszcze raz, że dysk należy liczyć jako 24 godziny, ponieważ opłata jest pobierana niezależnie od tego, czy maszyna działa czy też nie.

Oprócz tego że płacimy tylko za wykorzystane godziny to posiadamy również możliwość dowolnej modyfikacji parametrów serwera - możemy nie tylko podnosić jego parametry ale także je obniżać. W przypadku tradycyjnych VPSów mamy możliwość po zakupie usługi zwiększyć jej parametry ale już ich zmniejszenie nie jest takie proste albo wręcz niemożliwe (zależy od firmy).

Jak to można wykorzystać?

Jak można wykorzystać ten sposób naliczania? Przykładowo posiadamy usługę z tradycyjnym Windowsem 10 z określonymi parametrami i bez problemu nam to wystarcza. Przychodzi jednak dzień kiedy chcemy uruchomić wymagające oprogramowanie zatem na jakiś czas zwiększamy parametry naszej maszyny a potem przywracamy je do stanu pierwotnego. Za powiększone parametry zapłacimy tyle, ile czasowo z nich korzystaliśmy.

Co wychodzi taniej?

W kwestii stricte cenowej taniej wychodzi zwykły VPS jednak pod kątem elastyczności lepiej wypada wersja Pro. To my musimy zdecydować co będzie dla nas lepsze.

Ujednolicenie nazewnictwa

Cloud VPS - tradycyjny VPS z określonymi parametrami

Cloud Pro - usługa o większej elastyczności z naliczaniem godzinowym

Epilog

Artykuł nie jest reklamą produktu i autor nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia od firmy Aruba Cloud. Artykuł ma na celu pokazanie jak obliczać koszty usług, za które koszt naliczany jest w sposób godzinowy.

Źródła

Strona firmy Aruba Cloud

Wsparcie

Podobało się? Obserwuj i wspieraj!

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center