Zagadki chemiczne // Sprzęt laboratoryjny

Zagadka: Gdzie są ukryte?

aparatura_Fotor.png




Jakie nazwy noszą poszczególne sprzęty znajdujące się na powyższym rysunku?

Odpowiedzi:

1. Tygiel ang. crucible wykonuje się go z różnych materiałów, zwykle z porcelany odpornej na działanie wysokiej temperatury, służą bowiem do spalania, prażenia lub stapiania substancji. Istnieją również specjalistyczne tygle platynowe i kwarcowe.

Rys. 1 Różne odmiany tygli z pokrywką; tygiel odlewniczy; tygiel trzymany szczypcami

1.jpg

2. Pałeczka zwana bagietką ang. stirring/glass rod, nieodzowna w laboratorium. Używana w wielu prostych operacjach chemicznych m. in. do mieszania cieczy.

Rys. 2 Bagietka

bag.jpg

3. Kolba płaskodenna ang. flat-bottomed flask bardzo wygodna do ogrzewania cieczy na siatce azbestowej. Bywają kolby o różnej pojemności i o różnej szerokości szyjki.

Rys. 3 Różne typy: z wąską szyjką, z szeroką szyjką, z doszlifowanym korkiem;

{75a202cb-0665-4869-b045-2a45f020b752}.png

4. Kolba stożkowa zwana erlenmajerką ang. conical/erlenmayer flask wykonana ze szkła. Przeprowadza się w niej reakcje chemiczne wówczas gdy niepożądana jest duża szybkość parowania cieczy. Bardzo wygodna w użyciu. Rozmaitość wielkości i kształtów jest bardzo duża

Rys. 4 Kolby Erlenmeyera

{5be4ca4c-9b3b-4c8b-b2d6-71bfc44a307c}.jpg

5. Probówka ang. tubes jak wynika z nazwy służy do przeprowadzania prób, do doświadczeń z małymi ilościami substancji. Probówki wykonane są ze szkła- najczęściej ze szkła odpornego na działanie wysokiej temperatury, zazwyczaj bowiem ogrzewa się w probówce jakąś substancję bezpośrednio w płomieniu palnika. Do trzymania probówki służy specjalna drewniana "łapka", a ustawia się ją w specjalnym statywie.

Rys. 5 Probówki szklane i plastikowe

5.jpg

6. Lejek ang. funnel , wyłożony sączkiem z bibuły służy do oddzielania strąconych osadów od cieczy. Ścięta ukośnie rurka ułatwia spływanie cieczy. Lejki moga mieć rurki krótkie lub długie.

Rys. 6 Filtracyjne lejki cylindryczne o poj. 50 ml.

{28fe915c-3902-4ae4-927e-b0ee01654565}.jpg

7. Palnik laboraoryjny ang. burner zasilany gazem z sieci - świetlnym lub ziemnym. Istnieją też palniki na tzw. gaz płynny z butli. Regulując dopływ powietrza można otrzymać płomień świecący i kopcący, albo płomień nieświecący z charakterystycznym stożkiem. Wyróżnia się więc w nim dwie strefy: redukującą i utleniającą. Na różnych wysokościach płomień ma bardzo różną temperaturę (zimny u nasady stożka, bardzo gorący tuż nad stożkiem). Jest to bardzo przydatne gdyż w palnik w laboratorium służy nie tylko do ogrzewania, ale także do przeprowadzania analizy "w płomieniu".

Rys. 7 Palnik Bunsena; mały palnik Teclu - widok od góry

7 pop.jpg

8. Zlewka ang. beaker jest to naczynie szklane, przeważnie z dziobkiem, w którym chemik rozpuszcza, strąca, podgrzewa różne substancje, do którego przesącza i przelewa ciecze. Zlewki różnią się: pojemnością, materiałem, z którego są wykonane i wytrzymałością mechaniczną.

Rys. 8 Zlewki

Diy-Skin-Care-Glass-Beaker-Beaker-1465437.jpg


Inne/ Others: Poczta imion; Proszę o szklankę wody!

źródła/ sources:

Rysunek: Praca własna/ Own work
Rys. 1 by:Attfield, John ; by:nn ; by: GOKLuLe
Rys. 2 by:TarnPraewan;
Rys. 3 by:Aleksander Sobolewski ; by:Lucasbosch
Rys. 4 by:Amy;
Rys. 5 by:Milesl ; by:Dionysios Theofilopoulos ; by: ;
Rys. 6 by:Lilly_M;
Rys. 7 Największy fan palników
Rys. 8 Maxpixel;

Zaczerpnięte z: 500 zagadek chemicznych Marta Jurowska-Wernerowa; wyd. Wiedza Powszechna, Warszawa 1980

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now