Domowe sposoby na przezi臋bienie. Czy maj膮 poparcie nauki? - Mi贸d 馃嵂

Uwaga, okres przezi臋bie艅 trwa! Zapewne ka偶dy z nas ma jakie艣 w艂asne, wypr贸bowane sposoby na przezi臋bienia i gryp臋. Cz臋sto s膮 to "babcine" metody, kt贸re niekt贸rym mog膮 kojarzy膰 si臋 z altmedem i szama艅stwem. Nie zawsze tak jest! Postanowi艂am przyjrze膰 si臋 najpopularniejszym metodom znanym z naszych domowych aptek. Co nauka s膮dzi na ich temat i jak mo偶na wyja艣ni膰 ich rzekome dzia艂anie?

Na pierwszy ogie艅 poszed艂:

Mi贸d

foodshot0117_scxe4rz-1.jpg

Dodawany do herbaty, mleka, spo偶ywany razem z czosnkiem na 艂y偶eczce- wprost do po艂kni臋cia.

Tak, dzia艂a! Szczeg贸lnie z uwagi na swoje dwie w艂a艣ciwo艣ci: siln膮 higroskopijnos膰 i zawarto艣膰 defensyny-1. Ju偶 t艂umacz臋 o co chodzi.

Higroskopijno艣c miodu

Mi贸d to przesycony roztw贸r cukr贸w. "Wykorzysta" on zatem ka偶d膮 sytuacj臋, aby poch艂on膮膰 troch臋 wody. Oznacza to w艂a艣nie, 偶e jest silnie higroskopijny.

Aby zrozumie膰 ten spos贸b dzia艂ania konieczne jest zrozumienie prostego zjawiska: osmozy.

Osmoza to zjawisko przenikania wody przez b艂on臋 p贸艂przepuszczaln膮 na skutek d膮偶enia do wyr贸wnania st臋偶e艅 pomi臋dzy dwoma roztworami.

Aby m贸c to lepiej wyt艂umaczy膰 przygotowa艂am taki schemat:

B艂ona p贸艂przepuszczalna.png

Widzicie pierwsz膮 zlewk臋? St臋偶enie roztworu po prawej stronie (ilo艣膰 kropek) jest znacznie wi臋ksze. Co zatem si臋 dzieje? Woda z roztworu po lewej stronie przenika przez b艂on臋 (kt贸r膮 symbolizuje czerwona przerywana linia), staraj膮c si臋 wyr贸wna膰 st臋偶enia po obu stronach. B臋dzie tak przenika膰 do czasu, kiedy st臋偶enia b臋d膮 r贸wne.

Dok艂adnie tak samo dzieje si臋 z kom贸rk膮 bakteryjn膮, kt贸ra napotyka na swojej drodze mi贸d. Gdy bakteria znajdzie si臋 w otoczeniu bardzo st臋偶onego roztworu, jakim jest w tym wypadku mi贸d, zaczyna wypompowywa膰 ze swojego wn臋trza wod臋, aby rozcie艅czy膰 ten roztw贸r. B臋dzie to robi膰 do czasu, kiedy st臋偶enia roztwor贸w si臋 nie wyr贸wnaj膮, nawet kosztem ca艂kowitego pozbycia si臋 wody z w艂asnej kom贸rki i jej 艣mierci. Jest to proces zupe艂nie od niej niezale偶ny. Na takiej samej zasadzie dzia艂a te偶 p艂ukanie chorego gard艂a st臋偶onym roztworem soli. Te偶 "odsysa" wod臋 z bakterii i dzia艂a!
Aby jednak wykorzysta膰 t膮 w艂a艣ciwo艣膰 miodu w walce z infekcj膮 gard艂a, konieczne jest spo偶ycie miodu w du偶ym st臋偶eniu. Czyli na 艂y偶eczce sam, lub z czosnkiem do bezpo艣redniego po艂kni臋cia- tak, dzia艂a.

WHO, czyli World Healt Organisation zaleca stosowanie miodu przy infekcjach gard艂a nawet bardziej ni偶 lek贸w aptecznych. Pomaga on bowiem zmniejsza膰 kaszel i nawil偶a膰 gard艂o.

Tak, ale co z miodem rozpuszczonym? Na przyk艂ad takim w herbacie? Przecie偶 wtedy nie jest on ju偶 st臋偶ony i nie wykazuje takich zdolno艣ci. Tak, to prawda. Ale ma te偶 inne w艂a艣ciwo艣ci, kt贸re czyni膮 go przydatnym przy przezi臋bieniach. Na przyk艂ad zawarto艣膰 nadtlenku wodoru, kt贸ry mo偶e dzia艂a膰 kom贸rkob贸jczo, metyloglioksal (potencjalnie bakteriob贸jczy), oraz defensyn臋 1. Na tej ostatniej skupmy si臋 chwil臋 d艂u偶ej.

Defensyna 1

Jest to zwi膮zek bia艂kowy wydzielany przez pszczo艂y. Odpowiada on za antybakteryjne w艂a艣ciwo艣ci miodu. Jest to bardzo istotny, silnie badany przez naukowc贸w zwi膮zek z uwagi na fakt, i偶 zabija on bakterie niemo偶liwe do zneutralizowania przez niekt贸re konwencjonalne antybiotyki. Bakterie bowiem bardzo szybko adaptuj膮 si臋 do otoczenia i staja si臋 oporne na konwencjonalne antybiotyki. Udowodniono, 偶e defensyna-1 zabija szczepy gronkowca z艂ocistego wykazuj膮cego oporno艣膰 na metycylin臋 (antybiotyk), bakterie Pseudomonas aeruginosa, odporne na cyprofloksacyn臋 oraz Enterococcus faecium, odporne na wankomycyn臋. Ju偶 1-2 mililitry miodu zastosowane przez naukowc贸w zabija艂y 10 mililitr贸w bakterii! Daje to pole do popisu badaczom do stworzenia antybiotyku opartego w艂a艣nie o ten zwi膮zek wyizolowany z miodu.

Mi贸d na rany i skaleczenia

Co ciekawe, mi贸d ma tak偶e udowodnione naukowo w艂a艣ciwo艣ci przyspieszaj膮ce gojenie si臋 ran. Sprzyja wydzielaniu cytokin przez organizm w okolicy rany i w艂a艣nie dlatego przy艣piesza jej gojenie. Poza tym wspomniana ju偶 defensyna-1 neutralizuje bakterie w okolicy rany i tym samym nie dopuszcza do powstania zaka偶enia. Chodzi jednak o ma艂e, niegro藕ne skaleczenia, a nie du偶e i powa偶ne rany. Niekt贸rzy naukowcy uwa偶aj膮 mi贸d (szczeg贸lnie mi贸d z manuka) za pomocny w leczeniu ran na stopach u cukrzyk贸w. Badania w tym zakresie nie s膮 jednak jednoznaczne.

Mi贸d jako "lekarstwo" na raka?

Zdecydowanie nie. Co prawda mo偶e on wspomaga膰 radio- i chemioterapi臋, ale s艂owem klucz jest tutaj WSPOMAGA膯. Nie b臋dzie leczy艂 偶adnego rodzaju nowotworu.

Mi贸d "leczy" cukrzyc臋, czyli tegoroczna herezja Anny Lewandowskiej.

DPdlgLOWsAAM13V.jpg

殴r贸d艂o

"Biologiczna bzdura roku" to subiektywny ranking najwi臋kszych bzdur z szeroko poj臋tej dziedziny biologii, sporz膮dzany przez tw贸rc贸w bloga To Tylko Teoria. W tym roku w czo艂贸wce znalaz艂a si臋 Anna Lewandowska ze swoim stwierdzeniem na temat miodu. Jest to zdanie totalnie nieprawdziwe. Mi贸d zawiera co prawda cukry: fruktoz臋, glukoz臋, sacharoz臋, ale ich w艂a艣ciwo艣ci redukuj膮ce to w艂a艣ciwo艣膰 chemiczna nie maj膮ca NIC wsp贸lnego z cukrzyc膮. Poza tym sacharoza wcale nie wykazuje w艂a艣ciwo艣ci redukuj膮cych, ale tak czy siak nie ma to nic wsp贸lnego z 偶ywieniem. Wszystkie z nich to cukry 艂atwo przyswajalne, wi臋c zdecydowanie nie s膮 polecane cukrzykom, a tym bardziej cukrzycy nie lecz膮!

Poza wymienionymi zwi膮zkami mi贸d zawiera tak偶e pewn膮 zawarto艣膰 enzym贸w, witamin, antyoksydant贸w i polifenoli, jednak ilo艣ci te nie s膮 na tyle znaczne, aby mog艂y w du偶ym stopniu wp艂ywa膰 na leczenie infekcji.

Tak, mi贸d ma wiele korzystnych w艂a艣ciwo艣ci, lecz pami臋tajmy, 偶e zawiera tak偶e wiele cukr贸w prostych! W trakcie przezi臋bienia traktujmy si臋 nim obficie, ale nie powinna to by膰 dla nas codzienno艣膰. Cukry proste nie powinny stanowi膰 wi臋cej ni偶 10% dziennego spo偶ycia kalorii, a jak wiemy bogate w nie s膮 tak偶e owoce, kt贸re dostarcz膮 znacznie wi臋kszej ilo艣ci witamin, minera艂贸w i mniejszej ilo艣ci cukru ni偶 mi贸d. Tak wi臋c mi贸d przy przezi臋bieniu- jak najbardziej, mi贸d bez przezi臋bienia- te偶, ale w umiarkowanych ilo艣ciach!

Po bardzo wa偶nym komentarzu @santarius dodam jeszcze, 偶e miodu nie mo偶na spo偶ywa膰 r贸wnocze艣nie przyjmuj膮c leki przeciwzakrzepowe. Zdecydowanie nie mo偶na go te偶 podawa膰 dzieciom poni偶ej 1 roku 偶ycia, gdy偶 mo偶e zawiera膰 przetrwalniki laseczek jadu kie艂basianego z kt贸rymi ich ma艂e organizmy sobie nie poradz膮. Dla dzieci <12 miesi膮ca mi贸d mo偶e by膰 艣miertelnie gro藕ny!

foodshot0217_ohxlfei-1.jpg

W zasadzie chcia艂am w tym wpisie przeanalizowa膰 wszystkie "domowe" sposoby leczenia, kt贸re przysz艂y mi na my艣l, jednak sam mi贸d zaj膮艂 ju偶 ok. 900 s艂贸w, czyli 5 minut Waszego cennego czasu. Rozbij臋 wi臋c ten temat na kilka wpis贸w, aby nikogo nie zanudzi膰. Wypisa艂am do przeanalizowania jeszcze: czosnek, syrop z cebuli, ros贸艂, w贸dk臋 z pieprzem.. No w艂a艣nie, o czym艣 zapomnia艂am ? Macie jakie艣 swoje domowe metody, kt贸re mog艂abym prze艣wietli膰? Je艣li tak koniecznie podzielcie si臋 nimi w komentarzach!

殴r贸d艂a

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20228250
https://www.nature.com/articles/s41598-017-07494-0
https://www.sciencedaily.com/releases/2010/06/100630111037.htm
http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2016/01/pf_2015_172-176.pdf
Kamaratos AV, Tzirogiannis KN, Iraklianou SA i wsp. Manuka honey-impregnated dressings in the treatment of neuropathic diabetic foot ulcers. Int Wound J 2012; 2012:1082.x.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center