Dla początkujących użytkowników Steem: trochę o blockchainie Steem, wynagrodzeniu kuratorskim i kategoriach.

Tytułem wstępu

Użytkownik @piotr-galas zadał pod wpisem @noisy'iego kilka pytań, na które poniżej postarałem się odpowiedzieć. Oczywiście z zastrzeżeniem, że sam mam niezbyt długi staż na tej platformie i mogę się mylić. Tym samym, proszę bardziej doświadczonych użytkowników o ewentualne sprostowania i uzupełnienia. Jednocześnie mam nadzieję, że poniższy artykuł okaże się dla kogoś przydatny.

Gdzie zapisywane są treści?

Chciałbym dowiedzieć się jak działa blockchain steem i kto przechowuje te wszytkie dane. Czy cała treść artykółów jest przechowywane w blockchainie czy tylko odpowiadające artykułom hashe?

Cała treść artykułów, wszystkie komentarze, transakcje w tokenach Steem i SBD, operacje follow i unfollow, upvote'y, flagi i głosy na witnessów są zapisywane w blockchainie Steem. W przypadku edycji artykułów czy komentarzy, zapisywana jest wyłącznie różnica między oryginałem a nową wersją. To oznacza, co wielokrotnie podkreśla @noisy, że raz zapisana w blockchainie treść zostaje tam na zawsze (tak naprawdę do końca istnienia blockchaina Steem albo internetu, co jednak z naszego punktu widzenia oznacza zapewne na zawsze). Nawet usunięcie wpisu (możliwe tylko przez 7 pierwszych dni od publikacji) tak naprawdę oznacza tylko dany wpis jakimś tam znacznikiem, by nie był wyświetlany - w blockchainie zostanie i tak.

Jeszcze odpowiadając na pytanie "kto przechowuje te wszytkie dane" - to, że te dane są zapisane w blockchainie oznacza, że są na dysku każdego komputera (węzła) obsługującego sieć blockchaina Steem. Każdy taki węzeł posiada kopię całego łańcucha bloków czyli wszystkich danych, które kiedykolwiek zostały do niego zapisane.

Rozdzielanie wynagrodzenia kuratorskiego

Nie udało mi się jeszcze znaleźć indormacji w jaki sposób 25% kwoty jest rozdzielane pomiędzy głosujących.

Jest to mocno skomplikowane i czytałem o tym ostatnio post, którego oczywiście nie mogę teraz znaleźć (pomocy?). Nie jest to jednak podział po równo, w sensie jeśli ktoś zagłosował za 0,01$ a cały wpis uzyskał 1$ to ten ktoś dostanie dokładnie jedną setną tych 25%. Wpływ na podział ma po pierwsze SP głosujących, moc poszczególnych głosów, ale także czas głosowania. Głosujący z najwyższym SP i najwyższą mocą głosu dostaną najwięcej (są udziałowcami platformy o większym wkładzie więc więcej im się należy). Ale jeśli zagłosujesz dość wcześnie nawet niewielkim głosem na post, który potem stanie się bardzo popularny, masz szansę otrzymać wynagrodzenie nawet kilka razy wyższe niż Twój wkład w upvote'a. Przy czym przez pierwsze 30 minut po opublikowaniu posta, autor dostaje część z puli przeznaczonej dla kuratorów (ta odbierana część się liniowo zmniejsza - w tej samej sekundzie co czas publikacji to będzie 100%, w piętnastej minucie 50% a tuż przed upływem 30 minut już tylko mały ułamek). Dlatego nie wszyscy rzucają się na głosowanie w pierwszych sekundach po publikacji (w szczególności boty).

Jest narzędzie do szacowania wypłaty z głosu: https://steemcalculator.github.io/ ale wydaje się obecnie nie działać.

O kategoriach (tagach)

Przypisywanie do kategorii

Jak tagować

Ostrożnie. Za świadome publikowanie do popularnego taga niezwiązanego z treścią wpisu z nadzieją na wyższe upvote'y bardzo łatwo dostać flagę. Za nieświadome tagowanie złym tagiem również, ale jeśli się taga zmieni to najczęściej flaga jest zdejmowana. Trochę zależy od społeczności, która się skupiła wokół danego taga, niektóre są bardziej tolerancyjne, niektóre mniej.

Czy jesli np napiszę post po Polsku i dodam tag np PHP to czy nie zaśmiecę wątku PHP który jest anglojęzyczny?

Tak jak pisałem wcześniej - to zależy od społeczności wokół danej kategorii. To znaczy, raczej nie zauważyłem jawnego flagowania postów w innym języku niż angielski - co nie znaczy, że takie flagowanie nie miało miejsca, po prostu ja na takie nie trafiłem. Poza tym łatwo sobie wyobrazić sytuację, gdy wkrótce przy popularyzacji Steema, liczba postów w językach innych niż angielski może zacząć przekraczać liczbę tych w języku angielskim i wtedy, dzielenie kategorii według języka będzie wręcz wymuszane (flagowaniem). Ale jeśli zakładasz, że Twoimi odbiorcami mają być Polacy to może warto rozpocząć nową kategorię np. pl-php. Ja osobiście polecam oznaczanie kategorii, w których będzie się pisać wyłącznie po polsku przedrostkiem pl-. Takie kategorie dość łatwo się wyróżniają na listach kategorii, przy sortowaniu alfabetycznym są wszystkie koło siebie i w wielu miejscach gdzie można używać filtrów, biorą one pod uwagę tylko początek nazwy (gdy wpiszesz pl wyszukają kategorie zaczynające się od pl np. pl-php ale nie znajdą php-pl).

Dla jasności wspomnę, że według moich obserwacji istnieje jeszcze drugie podejście, gdzie nazwy kategorii, które są słowami występującymi wyłącznie w języku polskim nie wymagają dodatkowego oznaczenia (np. literkami pl). Przy takim podejściu jeśli chciałbyś pisać o PHP po polsku, musiałbyś użyć przedrostka pl- lub przyrostka -pl. Natomiast przy chęci pisania o sztuce produkowania mydła ( ;-] ) mógłbyś użyć po prostu samego słowa mydlo. Mnie się taki sposób nazewnictwa mniej podoba, przede wszystkim dlatego, że chcąc znaleźć podobne treści musiałbyś wiedzieć, że taka kategoria istnieje. Drugim problemem jest weryfikacja czy rzeczywiście dane słowo występuje wyłącznie w języku polskim (czy jest gdzieś słownik ze wszystkim słowami we wszystkich językach? - wątpię). Z obowiązkowym prefiksem pl- liczba kategorii do przeszukania będzie znacznie mniejsza (i łatwiej je będzie przefiltrować).

Wyszukiwanie w kategorii

jak przeszukiwać tagi

Mam wrażenie, że jakoś stosunkowo niedawno, API programistyczne do blockchaina Steem zostało zmienione w taki sposób, że ograniczono możliwość przeglądania wpisów w kategorii tylko do tych, które zostały utworzone mniej niż 7 dni temu. Bardzo mi się to nie podoba i nie rozumiem tego podejścia no ale cóż można zrobić (wiem, wiem - napisać własny interfejs, który będzie archiwizować linki wszystkich artykułów w kategorii ;-P ). Oczywiście jeśli znasz linka do danego wpisu to chyba na każdym interfejsie możesz go wyświetlić. Tylko jak taki link znaleźć?

Na szczęście masz odpowiednie narzędzie, mianowicie https://www.asksteem.com. To taka wyszukiwarka na blockchainie Steem. W polu wyszukiwania wpisujesz coś takiego:

(tags:polish) AND linux

...i potwierdzasz Enterem. Wyszuka wpisów z kategorii #polish ze słowem linux. Nie wiem jakimi kryteriami kieruje się ta wyszukiwarka przy sortowaniu wyników - pewnie trzeba by poszukać jakiejś informacji na ten temat.

Lista wszystkich kategorii

Czy jest gdzieś lista wszytkich tagów?

Nigdy czegoś takiego nie znalazłem. Ani narzędzia wyszukiwania wszystkich kategorii. Zakładam, że raczej nie ma. Niektórzy uważają, że pod tym linkiem: https://steemit.com/tags można znaleźć listę wszystkich tagów, ale tak nie jest. To krótka lista tych najbardziej popularnych. Bardzo łatwo jest dodawać nowe kategorie, część zapewne powstaje przypadkiem (literówki) i coraz więcej treści i tagów powstaje w językach innych niż angielski, więc pewnie z tego powodu nie ma sensu budować i utrzymywać listy wszystkich kategorii.

Ja znam trzy sposoby na sprawdzenie czy dana kategoria istnieje. Pierwszy to wpisanie w polu adresu przeglądarki następującego URL:
https://steemit.com/created/nazwa-kategorii
Jeśli istnieją jakieś wpisy w tej kategorii z ostatnich 7 dni to zostaną one wyświetlone (w związku ze zmianami w API o których pisałem wyżej). Jeśli nie istnieją takie świeże wpisy, dostaniemy komunikat, że wpisów w tej kategorii nie ma. Co jest bardzo słabe ponieważ nie wiadomo czy dlatego, że nigdy nie było wpisów w tej kategorii czy dlatego, że nie ma akurat żadnych świeżych.

Druga metoda to skorzystanie z prototypu aplikacji Strimi.it. Wchodzisz na ranking kategorii:
http://strimi.it/tags-ranking

gdzie wyświetlane są te najpopularniejsze. Ale gdy zaczniesz wpisywać coś w polu filtrowania, wszystko wskazuje na to, że wyszukuje ze wszystkich kategorii. Na liście wyników pojawiają się kategorie, które mają niezerową liczbę artykułów, ale po kliknięciu w taką kategorię - nic się nie wyświetla (nie ma świeżych wpisów).

Trzecia metoda to wspomniany wcześniej serwis https://www.asksteem.com. Gdy w pole wyszukiwania wpiszesz:
tags:"pl-linux"
powinien zwrócić wszystkie artykuły z tej kategorii. To moim zdaniem najlepsza opcja. Zwracam uwagę na cudzysłowy, chyba lepiej działa z cudzysłowami gdy w nazwie występuje myślnik.

Mam nadzieję, że pomogłem. Proszę o uwagi i komentarze. Pozdrawiam.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now