Pięćdziesiąty start Falcona 9 zakończony sukcesem

4 czerwca 2010 roku, Falcon 9 wystartował po raz pierwszy. Za ładunek posłużyła makieta kapsuły Dragon, a sama misja zakończyła się sukcesem. 6 lutego 2018 roku, Falcon 9 wystartował po raz pięćdziesiąty. Tym razem, w przestrzeń kosmiczną wyniesiony został satelita telekomunikacyjny wielkości autobusu, o masie ponad 6 ton. Warto dodać, że w trakcie misji podjęta została próba lądowania, co 8 lat temu nie było możliwe.

Na przestrzeni 8 lat, SpaceX poczyniło niezwykły, wręcz niemożliwy postęp. Z małej firmy, która otrzymała kontrakt na dostarczanie towarów na ISS, stała się największym graczem na rynku, regularnie ląduje pierwszymi stopniami rakiet i wykorzystuje je ponownie, a ceny za pojedynczy start są dużo niższe niż w przypadku konkurencji. Podczas wtorkowej misji również planowano odzysk pierwszego stopnia rakiety. Niestety zła pogoda na oceanie uniemożliwiła dostarczenie autonomicznej barki OCISLY w dane miejsce na Atlantyku. Zdecydowano się więc na porzucenie rakiety, ale nie zrezygnowano z lądowania, którego procedura została przeprowadzona od początku do końca. Rakieta wylądowała w wodzie, a firma zebrała kolejne, bezcenne dane dotyczące odzysku rakiet.

Pierwsza wersja Falcona 9 była dużo mniejsza, posiadała mniejszy udźwig i nie była przystosowana do wielokrotnego użytku. Obecna wersja, Block 4 posiada dużo większy udźwig, jest znacznie większa, a jej pierwszy stopień jest zdolny do lądowania, ale to dopiero nadchodząca wersja Block 5 będzie ostateczną iteracją rakiety Falcon 9 i Heavy. Jej pierwszego lotu powinniśmy spodziewać się na początku kwietnia tego roku.

Zastanawiam się, co uda się dokonać SpaceX w ciągu kolejnych 8 lat. Jak wszyscy dobrze wiemy, firma celuje w budowę systemu BFR/BFS, loty na Księżyc, budowę wielotysięcznej konstelacji małych satelitów, które dostarczą internet na całym świecie i ostatecznie w misję na Czerwoną Planetę i jej kolonizację. Ostatnia z wymienionych rzeczy jest z pewnością najciekawsza, ale do jej osiągnięcia potrzebne będą wszystkie wymienione wcześniej cele.

Źródło: SpaceX.com.pl


Pierwotnie opublikowano na Głodni Wiedzy. Blog na Steem napędzany przez dBlog.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now