[WORK] #6. 150 tyś m2 Amazona w Kołbaskowie

5_wrz.jpg


Centrum Logistyczne Amazon w Kołbaskowie oddalonym kilkanaście km od Szczecina. 150 000 m2 powierzchni, około 1 000 zatrudnionych pracowników i 3 000 zatrudnionych robotów ;) Jedno z pierwszych takich zrobotyzowanych centrów Amazona w Europie. Zaskoczeni?



amaz.jpg


Ten logistyczny kolos powstał w niecałe 10 miesięcy - 3 kondygnacje, parkingi, infrastruktura, wydatek marnych 410 mln zł. ale nie to jest tam najciekawsze. Wart uwagi jest fakt, że w centrum pracuje na codzień około 3 000 robotów, które odpowiadają za dostarczenie regału do pracownika.


Bez tytułu.png


W środku znajduje się mniej więcej 14 mln produktów. Taka ilość jest możliwa do osiągnięcia poprzez współpracę człowieka z robotami. Przestrzeń po której poruszają się roboty z regałami jest całkowicie odizolowana. Ruch odbywa się za pomocą skanowania kodów QR. Roboty poruszają się w liniach prostych unikając kolizji. Mają za zadanie dostarczyć dany regał do danego stanowiska. Tam już człowiek odpowiada za rozmieszczenie towarów na regale. Wszystko nie może obyć się od skanowania kodów produktów regałów i tak dalej.


qr-code-148732_960_720.png

Podobno jest ich ponad 60 000. Naklejone co metr.


Co ciekawe jeżeli robotowi stanie coś na drodze nie można spodziewać się spektakularnej katastrofy. Robot cofnie się i oznaczy w systemie dany fragment magazynu jako nieprzejezdny. Automatycznie o problemach będą "wiedzieć" pozostałe roboty. Tutaj wkraczają informatycy kontrolujący tą część centrum logistycznego. Diagnozują roboty, sprawdzają posadzkę, kontrolują przepływy, mogą wyłączyć zdalnie daną część magazynu przykładowo do umycia podłogi.
BTW odkurzają tam rumby? ;)


Produkty do regałów trafiają losowo, przydzielane są przez pracownika. Maszyna sortująca jest niestety niedostępna dla nikogo. Co tak naprawdę nie dziwi. Stanowi to siłę tego centrum. Moce przerobowe przy takim połączeniu nie są praktycznie do osiągnięcia bez rozwiązań Amazona. Oczywiście akurat to centrum specjalizuje się w przesyłkach o niewielkich gabarytach i masie.


Żeby nie było tak kolorowo na rozwiązaniach Amazona niestety cierpi przewoźnik. Stawki są oczywiście bardzo atrakcyjne ale kierowcy potrafią czekać kilkanaście godzin na załadunek a nawet dłużej. Amazon wpisuje się w coś ala Just in Time. Produkty trafiają do klientów bardzo szybko. Wymaga to ogromnych zdolności transportowych. Czekanie wynika także z tego, że magazyn tak naprawdę jest jeszcze w fazie wdrażania. Z czasem zejdą do kilku godzin. Niestety w tak wielkich zakładach trzeba brać poprawkę na czas załadunku. 4 godziny trzeba przyjąć na starcie. Trzeba brać także poprawkę na spóźnienia. W takim przypadku możemy nawet dobę albo i więcej przestać na parkingu. Przy korkach i codziennych wypadkach ryzyko jest spore.


Usprawnienia magazynów i centrów logistycznych to jedno ale trzeba także zacząć myśleć o usprawnieniach transportu. Nie można przecież w nieskończoność dokładać pasów na autostradzie.


traffic-2251530_960_720.jpg






Do you like this post? UPVOTE, RESTEEM and FOLLOW

@jasiu

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center