The Growroom czyli sferyczny ogród od IKEA

Pomysł „The Growroom” czyli wielopoziomowego sferycznego ogrodu pozwalającego na uprawę ulubionych roślin i ziół zachwycił ludzi na całym świecie. Został zaprojektowany dla mieszkańców dużych miast, lecz także doskonale sprawdzi się małych ogrodach. Dzięki inicjatywie #IKEA miejski ogród „The Growroom” nie będzie sprzedawany w płaskich kartonach, jak większość mebli szwedzkiej marki, lecz trzeba będzie wykonać go samemu, za pomocą szablonów udostępnianych bezpłatnie na stronie projektu.

Pomysł na stworzenia ogrodu sferycznego, który można ustawić choćby w mieszkaniu powstał w duńskim studiu designerskim SPACE10 zajmującym się planowaniem i projektowaniem przestrzeni. Projekt, za który odpowiadają Sine Lindholm i Mads-Ulrik Husum, ma „przywrócić naturę do miast i wykształcić w ludziach nawyk hodowania roślin”.

Według SPACE10 rozwój miejskich farm ma być odpowiedzią na kurczące się zapasy jedzenia. Docelowo sferyczne ogrody produkujące więcej roślin i warzyw powinny się nimi dzielić z krajami, w których występuje problem głodu.

Growroom – konstrukcja

The Growroom to specjalna drewniana konstrukcja o kształcie kuli zapewniająca dostęp do wszystkich donic zajmując jednocześnie dużo mniej miejsca (2,8 m x 2,5 m) niż gdybyśmy ustawili te same donice poziomo na podłodze. Instrukcja samodzielnego wykonania konstrukcji jest dostępna online, a do jej stworzenia potrzebujesz jedynie kawałków sklejki i zestawu śrubek!

EKOnomiszne rozwiązanie

Nowe rozwiązanie od IKEA jest nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Plany specjalnej sfery są udostępnione za darmo. Każdy może z nich skorzystać. Jak to bywa w przypadku mebli od tego producenta, do jego montażu wystarczą podstawowe narzędzia jak dwa młotki, komplet śrub oraz sklejka. Ta ostatnia oczywiście musi być odpowiednio wycięta, ale podane pliki są zamieszczone w formacie .dxf, który wystarczy przekazać w stolarni, aby przywiezione wcześniej płyty sklejki docięli do odpowiednich kształtów.

Wyjątkowy projekt ma pojawić się w przestrzeni miejskiej w Helsinkach, Rio De Janeiro, Taipei oraz San Francisco. Coraz więcej miast jest nim zainteresowanych i chętnie podejmuje inicjatywę. Każdy może podjąć to #eko wyzwanie, tworząc miejski ogród w swoim własnym sąsiedztwie. Lokalnie wyprodukowana żywność to najlepsza alternatywa dla tej uprawianej masowo. Prywatne ogrody z jadalnymi roślinami to korzyść dla zdrowia jak i środowiska!

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now