Chvála kryptomien od amerického kongresu

Americký kongres práve vydal svoju masívnu spoločnú správu o stave ekonomiky a po prvý krát bola celá kapitola venovaná kryptomenám. V tomto článku pridávame len úryvky z jednotlivých odstavcov a celý dokument si môžete pozrieť na tomto odkaze: https://www.congress.gov/115/crpt/hrpt596/CRPT-115hrpt596.pdf

Blockchain vyzerá ako nový internet

Atmosféra, ktorá obklopuje kryptomeny pripomína internetové vzrušenie koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia v čase, keď ľudia začali spoznávať technologické spoločnosti, ktoré mohli zmeniť svet. Mnoho internetových spoločností začalo práve v tejto rozkvitajúcej dobe. Mnohé z nich zanikli, ale niekoľkým sa podarilo úspešne nabúrať konvenčné spôsoby podnikania.

Kryptomeny by mohli predstihnúť nadvládu fiat mien

Niektorí kritici fiat mien privítali kryptomeny, pretože ich množstvo je predom určené a vnímané ako nemenné. Napríklad 21 miliónov Bitcoinov sa bude ťažiť približne do roku 2140. Tvorca spoločnosti Ethereum Vitalik Buterin navrhol, aby odmena za ťaženie exponenciálne klesala s tým, ako budú ťažiari vytvárať nové bloky a podľa jeho výpočtov bude maximálne v obehu niečo cez 100 miliónov Etheru.

Blockchain je bezpečný a efektívny

Kryptomeny a ICO dnes dobíjajú titulky správ a tempo finančných inovácií v blockchainovom prostredí prekvapuje skeptikov. Avšak so všetkými titulkami zameranými na financie môže ľudom unikať digitálna revolúcia, ktorá sa deje s ostatnými blockchainovými aplikáciami. Ešte horší prípad môže nastať, ak budú ľudia vystrašení touto technológiou, pretože si spoja blockchain s negatívnymi titulkami, pričom táto technológia ponúka decentralizovaný, bezpečný a efektívny spôsob ukladania takmer akejkoľvek formy údajov na niekoľkých platformách.

Blockchain môže zmeniť mnohé odvetvia

Vývojári, firmy a vlády si uvedomujú potenciál a začínajú už zavádzať blockcahain na rôzne účely. Napríklad, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a pacienti, ktorí hľadajú bezpečný spôsob, ako digitálne uložiť zdravotné záznamy.

Od aplikácií, správcov elektrickej siete, spoločnosti spravujúce globálne dodávateľské reťazce, ktoré môžu využiť revolučný spôsob blockchainu. Napríklad elektrárne by mohli zaznamenávať elektrickú energiu, ktorú generujú v blockchaine a ktorá je k dispozícií na nákup. Mohli by ste si tak kúpiť elektrickú energiu a blockchain by zaznamenal nákup i prenos energie. Nakoniec by merače koncových užívateľov komunikovali s nástrojom na nákup časti napájania. Tieto kroky už používame aj dnes, ale pomocou tejto distribúcie by sa zjednodušilo a urýchlilo doručovanie a znížili by sa náklady a ušetril výkon.

O spoločnosti WePower, ktorá už začala s distribúciou obnoviteľnej elektrickej energie sme písali v tomto článku: https://kryptotrejder.sk/co-je-wepower/

Spoločnosť LO3 Energy v súčasnosti prevádzkuje pilotný program na obchodovanie s energiou zo solárnych panelov na strechách Brooklynu. Inteligentné merače v celom okolí by mohli kupovať a predávať energiu vyrobenú z alternatívnych zdrojov pri vstupe do siete. S týmto vývojom a nespočetnými možnosťami nie je prekvapením, že vlády na celom svete začali spolupracovať s poskytovateľmi energie na preskúmanie využití blockchainu. Dokonca aj ministerstvo energetiky spolupracovalo s firmou BlockCypher, aby demonštrovalo, ako môže blockchain vytvoriť inteligentnejšiu energickú sieť.

Posielanie produktu od dodávateľa do maloobchodu vytvára zbytočné papierovanie alebo počítačové záznamy, ktoré väčšinou nie sú kompatibilné naprieč rôznymi systémami, najmä keď medzi týmito dvoma subjektami pôsobí distribútor. Papierovanie a sledovanie údajov je o to horšie, keď sa tovar odosiela do zahraničia, alebo ak ide o dovoz. Nie len, že bude produkt obsahovať viac strán, ale dodávateľ či zákazník sa bude musieť zaoberať papierovou činnosťou s colnou agentúrou. Preto sa spoločnosť IBM zapojila spoločne s lodnou spoločnosťou Maersk, aby vytvorila distribuovanú účtovnú knihu, ktorá by umožnila všetkým firmám a vládnym agentúram zaznamenávať, sledovať a overovať produkty počas celej cesty.

Walmart a ďalšie potravinové reťazce začali testov blockchain pre ich dodávateľské reťazce. Konkrétne sa jednalo o sledovanie tovaru z farmy do regálu obchodov, pričom doba doručenia sa pomerne skrátila. Walmart a ďalších desať obchodníkov s potravinami v Amerike vytvorilo koalíciu na implementáciu tejto technológie vo všetkých svojich dodávateľských reťazcoch.

Záver

Každá nová technológia predstavuje vyvíjajúce sa výzvy a vytvára nové riešenia. Blockchain v podstate ukladá a prenáša údaje bezpečne, vo veľkom objeme a pri vysokej rýchlosti. Zatiaľ sa táto technológia ukázala ako veľmi odolná voči hackingu a vzhľadom na túto vlastnosť ju vývojári najprv použili pre digitálne meny. Blockchain však obsahuje oveľa viac potenciálnych využití, ako napríklad prenosné lekárske záznamy, zabezpečenie finančnej a energetickej infraštruktúry a iné.

Správa samozrejme uvádza aj niekoľko upozornení vrátane rizík spojených s investovaním do kryptomien a ich volatilitou. V tomto bode mnohí významní ekonómovia neveria, že kryptomeny môžu uspieť ako platidlo. Podľa nich ide skôr o vysoko špekulatívne aktíva, ktoré sa nepovažujú za uzákonené platidlo. Bitcoin má tiež technické a ekonomické obmedzenia, ktoré bránia jeho používaniu.

Zdroj - https://kryptotrejder.sk Napisala - Veronika

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center