Visiting the Torture Chamber


Today, as a teacher, I went on a tour with my class to Petschek Palace, the main GESTAPO (GEheime STAatsPOlizei = Secret State Police) office in the Protectorate of Bohemia and Moravia in 1939-1945.

From the outside it is an inconspicuous neoclassical building built for Julius Petschek, one of the richest businessmen in Central Europe, 1856-1932. He was mainly a coal miner and banker.

The family was of Jewish origin. Its members were smart enough to sell all their property and emigrate to the USA by 1939.

During the war, this palace became the headquarters of the German secret police, a symbol of oppression, injustice and Nazi terror.

"Why are we returning to the turbulent events and struggles of the past? Because we love the future." That was also the reason for our visit here.

This room was called the "biograph". Here the Czech patriots waited for several hours before being brought in for interrogation.

The SS guards did not miss any opportunity to abuse and humiliate the prisoners.

Temporary prison cells.

Stretchers for those who couldn't walk after the interrogation.

Coffins for those who didn't survive the interrogation.

Lots of Czech text, documents and photos everywhere. I don't want to show only nice things to children. I want them to appreciate that our nation lives in freedom and democracy.

Freedom and democracy do not exist by themselves. It must be defended and maintained.

Exkurze v Petschkově paláci

Deváťáci mají po přijímačkách. Většina je někam přijata. Tak co s nimi. Vzal jsem je do Petschkova paláce. Čechům, Moravanům ani Slezanům snad nemusím vysvětlovat, co tam za Protektorátu bylo.

Je to zvenku nenápadná neoklasicistní budova vybudovaná pro pana Julia Petscheka, jednoho z nejbohatších podnikatelů střední Evropy, 1856-1932. Pán byl hlavně uhlobaron a bankéř.

Rodina byla židovského původu. Její členové byli natolik chytří, že v roce 1939 prodali veškerý svůj majetek a emigrovali do USA.

Tento palác se stal za války hlavní služebnou německé tajné policie, symbolem útisku, bezpráví, nacistické hrůzovlády.

Proč se vracíme k bouřlivým událostem a bojům minulosti? Protože milujeme budoucnost. To byl také důvod, proč jsem sem vedl exkurzi.

Tolik o "biografu" napsal Julius Fučík.

Cely, připravená nosítka pro ty, co z výslechu nedokázali odejít, rakve pro ty, pro které při výslechu život skončil, kteří byli umučeni.

Všude spousta českého textu, dokumentů a fotografií. Nechci dětem ukazovat jen hezké věci. Chci, aby si vážil toho, že náš národ žije ve svobodě a demokracii.

Svoboda a demokracie není sama od sebe. Je třeba ji bránit a udržovat. Nepřijde mi hloupé citovat Fučíka: "Lidé, bděte!"

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now