Kláštorní Pivovar & 1st Slovak Pub; Bratislava

Even though I usually avoid touristy bars, I enjoyed the 1st Slovak Pub in Bratislava. The pub is a part of the Kláštorní pivovar chain, which runs several other venues and brews two beers, Kláštorní ležiak 11° and Kláštorní ležiak tmavý 11°. Pilsen style lager and dark bohemian lager respectively. For those who don’t have Slavic background, “Klášterní pivovar” means monastery brewery, sort of a common thing in this part of the world. Many monasteries used to run a brewery in its manors. No wonder that the traditional greeting of Czech (and Slovak) brewmasters is “Dej Bůh štěstí” (see the coaster below), that literary means May God give you luck. But let’s get back to beer, shall we?

Turistickým podnikům se většinou vyhýbám, ale 1. Slovak pub v Bratislavě jsem si docela užil. Pub patří Klášternímu pivovaru, který má po městě několik dalších podniků a vaří dvě piva, Kláštorní ležiak 11° and Kláštorní ležiak tmavý 11°.

Remember my last #beersaturday post from Germany? I mentioned a “tuplák” there, a large 1L glass of beer that is typical for Bavaria and some parts of the Czech republic and Slovakia. Here it is, accompanied by a “normal” glass for comparison. I guess I don’t really have to mention how thirsty I was after spending several hours in a train to Bratislava and then wandering around the city.

Pamatujete na můj poslední #beersaturday post z Německa, ve kterém jsem zmínil tuplák? Tak tady je, i když nepředpokládám, že pro Čechy jde o něco neobvyklého. V pozadí klasický pivní půllitr. Po několikahodinové cestě vlakem a toulkách po městě jsem měl prostě žízeň.

I had a hunch that we shall drink the dark lager there. And the hunch was definitely right. The dark lager was just right for its style and considering its lesser content of original malt. I am more used to drink a bit stronger dark lagers. Anyways, the beer was bittersweet with chocolate and coffee tones as it should be, had the proper colour and felt all right overall. There was just one flaw that I cannot blame the beer for – the bartender used a common pouring trick to draft less beer and more foam… The dark lager would get 8 of 10.

Měl jsem tušení, že bychom měli raději pít tmavé pivo. A to tušení se ukázalo býti správným. Tmavý ležák odpovídal svému stylu, byť měl menší stupňovitost než na jakou jsem u tmavých ležáků zvyklý. Pivo bylo tak akorát hořkosladké s kávovými a čokoládovými tóny. Mělo správnou barvu a celkově jsem z něj měl dobrý pocit. Za jedinou špatnou věc nemohlo pivo ale obsluha, dostali jsme klasický napěněný podmírák... Pivo bych hodnotil 8 body z 10.

The food was fine too but I am going to write down a separate foodie post with restaurant recommendations from Bratislava, so let’s put eating aside for now. There was still one more beer to try – the lager. I must admit that my bohemian and Pilsen lager standards are pretty high and this one didn’t really impress me. The beer was a little bit too plain – nothing remarkable to mention both in the good and bad manner. I would have already forgotten tasting it if I didn’t take a picture and take a mental note in order to write about it. It would get 5.5 of 10.

Jídlo bylo slušné, ale o bratislavské gastronomii a tipech na restaurace chci napsat separátní článek. K ochutnání tak zbývá ještě druhé pivo místní provenience, světlý ležák. Na ležáky plzeňského typu mám vysoké nároky a tohle pivo mě nijak neoslovilo. Bylo takové nijaké, nic zaznamenáníhodného v tom dobrém, ale ani v tom špatném slova smyslu. Kdybych si ho nevyfotil a neudělal si kvůli článku mentální poznámku, už bych na něj býval zapomněl. 5,5 bodu z 10.

The note says: If you see this glass anywhere else but in 1st Slovak pub, it has been “moved” without our knowledge.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
7 Comments
Ecency