HIVE Power Up Day - July 2022 [ENG-TUR]


I took the photo from hive.io community and rearranged it.

Hi Hiveans

First of all, I would like to thank @hivebuzz, @traciyork and the others who made a very meaningful and useful event for the HIVE Community. I participated in the HIVE Power Up Day for the first time in April, 2022. Today I participated in this event by increasing 10 HP for the fourth time, which is held on the first day of every month. I hope it will be much more when I have reached a certain HIVE Power. I already use HIVE tokens I have received since the day I joined HIVE to increase my HIVE Power.

Merhaba Hiveciler

Öncelikle HIVE Topluluğu için çok anlamlı ve faydalı bir etkinlik gerçekleştiren @hivebuzz, @traciyork ve diğer kişilere teşekkür ederim. HIVE Oy Gücü arttırma gününe ilk defa Nisan 2022’de katıldım. Her ayın birinci günü düzenlenen bu etkinliğe oy gücümü 10 HP arttırarak bugün dördünü defa katıldım. Umarım belirli bir HIVE Oy Gücüne ulaştıktan sonra gelecek aylarda daha fazlasıyla katılacağım. Zaten HIVE’ye katıldığım günden itibaren elde ettiğim HIVE tokenleri HIVE Oy Gücümü arttırmada kullanıyorum.

Here is the proof of my powering up 10 HIVE:

Oy gücümü 10 HIVE arttırdığımın kanıtı burdadır:


PEAKD

I already power up all HIVE I receive from curation and author rewards once a week. Except that, I get %20 annual interest payout by transferring HBD, I receive together with HIVE, into my savings account in my wallet. As I mentioned in the previous post I shared today, my first goal on HIVE is to reach 1000 HP. I have been going to my goal step by step. After reaching this goal, I will continue to increase my voting power. As for HBD, I plan to keep much more HBD in the savings account due to the raised interest rate to %20. I sometimes use the HBD interest payouts to increase my voting power.

Zaten kürasyon ve yazarlık gelirlerinden elde ettiğim HIVE’yi her haftada bir kere düzenli olarak oy gücümü arttırmada kullanıyordum. Bunun dışında, HIVE ile birlikte elde ettiğim HBD’yi ise cüzdandaki birikim hesabıma atarak yıllık %20 faiz geliri elde ediyorum. Bugün paylaştığım başka bir yazımda da belirttiğim üzere HIVE’de ilk hedefim 1000 HP’ye ulaşmaktır. Hedefime adım adım ilerliyorum. Bu hedefime ulaştıktan sonra da oy gücümü arttırmaya devam edeceğim. HBD konusunda ise %20'ye arttırılan faiz oranı nedeniyle birikim hesabında daha fazla HBD tutmayı planlıyorum. Bazen HBD’den gelecek faizleri oy gücümü arttırmada kullanıyorum.

As I stated in my previous posts, I see HIVE as a long-term investment. I also think that HIVE Power needs to be increased up to a specific goal for a stronger account and a stronger HIVE community. This goal can be 1000 HP, 5000 HP, 10000 HP or even more. Especially new members want to immediately cash out the HIVE or HBD they earn here. I don't recommend it; however there is nothing to do if you need to spend it. I think that the HIVE platform and HIVE will be very valuable in the future, and I take my steps accordingly.

May you have many days to power up even more.

Thank you for reading.

Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi ben HIVE’yi uzun vadeli bir yatırım olarak görüyorum. Ayrıca, daha güçlü bir hesap ve daha güçlü bir HIVE topluluğu için belirli bir hedefe kadar HIVE oy gücünün arttırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu hedef 1000 HP, 5000 HP, 10000 HP veya daha fazlası olabilir. Özellikle yeni üyeler, burdan kazandıkları HIVE veya HBD’yi hemen nakde çevirmek istiyorlar. Ben bunu önermiyorum; fakat ihtiyacınız varsa yapacak bir şey yok tabi. Ben ilerde HIVE platformunun ve HIVE’nin çok değerlenceğini düşünüyorum ve adımlarımı buna göre atıyorum.

Oy gücünüzü daha fazla arttırabildiğiniz nice günlere.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
10 Comments
Ecency