Spring Walk - Bahar Yürüyüşü [EN-TR]

Hello my friends, I hope you are having a good day. I have started walking recently but I still have a long way to go. Walking is very popular in our community at the moment. I don't want to be the only one who doesn't share walking posts, so let's go.


In the area where I live, there is a market on Fridays. Do you know where it is? Right in front of my house. When I step out of my house, there's someone in front of my door shouting "I'm selling tomatoes for X price, anyone want to buy?". It's perfect for those who have trouble waking up in the morning. I am sure they will wake you up in a very short time.

April is here and these days it is usually hot in the city I live in. Not scorching hot but sweet hot. Right now we are below seasonal norms and I like that. It's the perfect weather to put on a light jacket and go for a walk. The strangeness of the weather is reflected in the way people dress. Some are wearing shorts and some are wearing jackets xd It can get very cold at night, but you have to be careful not to catch a cold. It's during these transitional seasons that people get sick the most.


I don't live in the city center and if I want to walk that way I have to pass through here. I know it looks like a railroad track but it's a kind of bridge. It also controls the connection of the water you see on the right side to the left side. I like walking here. There are usually ducks on the right side, sometimes I watch them. I can't take pictures because of the fence, but that's okay. Try to visualize the beautiful ducks 😂


There is so much traffic at this intersection at some hours that they have to send traffic police here. It's a mess during rush hour. Fortunately, after 1.5 hours the cars get thinner. Since it is Ramadan, the streets are empty when iftar time approaches. By the way, the car in front of me is the star of the photo. I never noticed it, I was trying to capture a view with the sun.


The arrival of spring has also benefited the trees. Many of them are leafy and colorful. Along with them, the city is also getting colorful. It is getting rid of those cold days. I don't know what this tree is. I tried to look it up on the internet but I couldn't find it. Maybe there is someone here who knows. I apologize for the bad shot, I was just walking under it.


This is the best photo I took during the walk. I love sunset photos, just like sunrise, when the colors are the most beautiful. The sky is not deep blue but it is not dark yet, red and yellow tones can be seen. In the market, people have finished their shopping and the vendors are packing up their stalls.

It was a beautiful walk. I walked about 5 kilometers, not too fast so it wasn't too hard. I will start high tempo walks soon. Thank you very much for reading, I hope you liked it. Take care and have a great day! If you want to share some nice photos from your walks, I'm waiting in the comments!

TR

Selam dostlarım, umarım iyi bir gün geçiriyorsunuzdur. Ben bu aralar yürüyüş yapmaya başladım ancak daha kat etmem gereken çok yol var. Bu ara topluluğumuzda da yürüyüş yapmak çok popüler. Tek yürüyüş postu paylaşmayan kişi ben olmak istemiyorum, hadi gidelim.


Yaşadığım bölgede Cuma günleri pazar kuruluyor. Nerede biliyor musunuz? Tam olarak evimin önünde. Evimden dışarı çıktığımda kapımın önünde biri "X fiyata domates satıyorum almak isteyen var mı?" diye bağırıyor. Sabahları uyanmakta zorlananlar için bire bir. Sizi çok kısa sürede uyandıracaklarına eminim.

Nisan ayı geldi ve bu günler genelde yaşadığım şehir sıcak olur. Kavurucu sıcak değil ama tatlı bir sıcak. Şu anda mevsim normallerinin altındayız ve bu benim hoşuma gidiyor. Üzerime hafif bir ceket alıp yürümek için mükemmel bir hava var. Hava durumunun garipliği insanların giyimine de yansımış durumda. Bazıları şort giyiyor bazıları ise ceket xd Geceleri çok soğuk olabiliyor da, üşütmemeye dikkat etmek lazım. İnsanların en çok hasta olduğu zamanlar bu mevsim geçiş zamanları.


Şehir merkezinde yaşamıyorum ve o tarafa yürümek istersem buradan geçmem gerekiyor. Tren yolu gibi görünüyor biliyorum ama bu bir çeşit köprü. Sağ tarafta gördüğünüz suyun sol tarafla olan bağlantısını da kontrol ediyor. Burayı yürümeyi seviyorum. Genelde sağ tarafta ördekler oluyor, bazen onları izliyorum. Tellerden dolayı fotoğraf çekemiyorum ama olsun. Güzel ördekleri kafanızda canlandırmaya çalışın 😂


Bu kavşakta bazı saatlerde o kadar trafik oluyor ki buraya trafik polisi göndermek zorunda kalıyorlar. İş çıkış saatleri tam bir curcuna. Neyse ki 1.5 saat sonra arabalar seyrekleşiyor. Ramazan ayı olduğu için iftar saati yaklaşınca sokaklar bomboş oluyor. Bu arada önümdeki araba fotoğrafın yıldızı olmuş. Hiç fark etmemiştim, güneşle birlikte bir manzara yakalamaya çalışıyordum.


Baharın gelişi ağaçlara da yaradı. Pek çoğu yapraklandı ve renklendi. Onlarla birlikte şehir de renkleniyor tabi. O soğuk günlerinden arınıyor. Bu ağacın ne ağacı olduğunu bilmiyorum. İnternetten araştırmaya çalıştım ancak bulamadım. Belki burada bilen birileri vardır. Kötü çekimim için özür dilerim, sadece altından geçiyordum.


Bu yürüyüş esnasında çektiğim en güzel fotoğraf. Gün batımı fotoğraflarına bayılıyorum. Tıpkı gün doğumu gibi, renklerin en güzel olduğu zamanlar. Gökyüzü masmavi değil ancak henüz kararmamış da, kızıl ve sarı tonları hakim. Pazarda insanlar alışverişini bitirmiş ve satıcılar da tezgahlarını topluyor.

Güzel bir yürüyüştü. Yaklaşık 5 kilometre yürüdüm. Çok yüksek tempoda olmadığı için zorlamadı. Yakında yüksek tempo yürüyüşlere de başlayacağım. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim, umarım beğenmişsinizdir. Kendinize iyi bakın ve harika bir gün geçirin! Yürüyüşlerinizden bazı güzel fotoğraflar paylaşmak isterseniz, yorumlarda bekliyorum!

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
39 Comments
Ecency