Socjalizm na Hive?

wieloryb.jpg

W swoim ostatnim artykule (Ekonomia Hive i powiązanych walut) @sarmaticus wyraził opinię, że:

należy tak zmienić system dystrybucji, aby konta o mniejszej wartości otrzymywały procentowo większe wypłaty za swój udział w sieci czy to czynny jak pisanie, czy bierny jak zamrażanie HBD czy nagrody kuratorskie.

Osobiście rozumiem motywacje tworzenia takich alternatywnych koncepcji. Wiele razy bowiem słyszałem pytanie od osób, którym stworzyłem konta na Hive: "dlaczego mój głos jest znikomy?" Nie jest to jednak problem, który określiłbym jako istotny. Ale o tym napiszę później. Na razie pochylmy się nad pomysłem @sarmaticus'a.

Uprzywilejowanie biedy

Przyjmijmy więc, że zmieniamy obecny system i wprowadzamy jakąś krzywą, która procentowo przydziela większe nagrody małym kontom. Obstawiam, że jeszcze tego samego dnia część wielorybów, orek a nawet delfinów stworzyłaby farmy małych kont, którym zostałyby oddelegowane małe ilości HP. Potem wystarczyłoby zrobić odpowiedni trail i wio.

Obecny system nie jest idealny, ale muszę się zgodzić z @mariuszkarowski, że jest najlepszy z dotychczasowych. Początkowo byłem lekko zdystansowany do ostatniego hardforku. Cóż, lubiłem tę grę, w której polowałem na dobre posty z małą wypłatą, aby potem otrzymać większą nagrodę kuratorską. Czasem się udawało. W ostatecznym rachunku jednak, nowe zasady okazały się o wiele korzystniejsze. Potwierdzają to statystyki z Hivestats. Po HF jeszcze nie udało mi się zejść poniżej 10% Curation APR.

Prawdziwy problem

Przejdźmy teraz do realnych problemów Hive'a. Jak już napisałem, często słyszę pytanie: "Dlaczego mój głos jest znikomy?" Należy mieć jednak na uwadze fakt, że wszystkim tworzonym przeze mnie kontom deleguję na start 10 HP. Gdyby nie to, słyszałbym zapewne zupełnie inne pytanie (zwykle po napisaniu zaledwie kilku komentarzy): "Dlaczego nie mogę nic zrobić?"

Irytujące są też inne kwestie techniczne. Otóż wczoraj założyłem konto @jacoblynx i jak zwykle poleciłem "super aplikację Hive Keychain". Problem w tym, że w ogóle nie dało się zalogować. Jeszcze z innym problemem ma do czynienia @raptusiewicz, którą udało mi się namówić na codzienne relacje z Albanii. Problem w tym, że Keychain sam się wylogował i d... Mi osobiście się to nigdy nie przytrafiło. Najgorsze jest jednak to, że za każdym razem, gdy chcę pokazać jak wspaniałym narzędziem jest Hive to coś akurat się chrzani. Przykład pierwszy z brzegu: przychodzi @lpa do KBK, ja mu mówię o RCRT, pokazuję mu apkę, proponuję pierwszą transakcję, emocje sięgają zenitu i... ZONK. Przelew nie przechodzi. Robię kolejny. Nic. Próbuję z poziomu komputera i okazuje się, że poszły dwa transfery. I to jest prawdziwy problem!

Bogaci się bogacą, a biedni się... bogacą

Ostatnio Naomi Brockwell (@skycorridors) nagrała film pt. How to Earn Crypto on Social Media, w którym wspomniała m.in. o Hive. Przysłowiową łyżką dziegciu była właśnie rola wielorybów, które mają ogromny wpływ na to co jest wynagradzane (czytaj: nie zawsze wynagradzają to, co najlepsze) oraz fakt, że każda początkująca płotka musi myśleć strategicznie, aby zostać zauważoną. Sęk w tym, że tak jest wszędzie. Nie znam platformy, która gwarantowałaby wynagrodzenie za dobry content. W każdym przypadku trzeba się nieźle napracować, aby zostać zauważonym. I moim zdaniem to właśnie na Hive początki są najłatwiejsze. Wystarczy użyć odpowiedniego tagu (lub tagów). Jeśli dodatkowo publikuje się regularnie, to jest całkiem duże prawdopodobieństwo, że zostanie się zauważonym przez kuratorów i wtedy nawet z bardzo skromnym HP można otrzymywać całkiem przyzwoite nagrody swoje wpisy.

Przyszłość Hive

Hive ma przyszłość. To już coś znacznie więcej niż tylko platforma blogowa. Można tu publikować artykuły, filmy, różne NFT (od muzyki, przez filmy i grafiki po zdjęcia). Można grać w gry. Ekosystem powiększa się z każdym rokiem. Powstają nowe aplikacje. I największy nacisk trzeba położyć na to, by... działały.

Istotne są również kuratorstwa i świadomość wielorybów, że im więcej użytkowników, tym lepiej dla Hive, bo w tego typu przedsięwzięciach zwykle działa efekt sieci. Trzeba tylko osiągnąć masę krytyczną. Świadomość tego powinna z kolei prowadzić do ściągania popularnych twórców dobrej treści (niekoniecznie patostreamerów) i odpowiedniego ich wynagradzania.

Rycar

Jako, że @sarmaticus wspomniał o rycarze, to nie mogę go pominąć w tych rozważaniach, choć trudno go porównywać do Hive. Różnic jest wiele. Rycar przede wszystkim budowany jest na realnej wartości. Z założenia wartość tokenu ma brać się z faktu, że istnieje @krolestwo, które ma swoje "terytorium" i oferuje coś, na co jest popyt. Na przykład przestrzeń, w której można zrobić prywatne spotkanie. Aby jednak coś "wynająć" trzeba mieć... rycary. A tych są dwa rodzaje. Pierwszy to rycary depozytowe (RCR), które otrzymuje się za wsparcie Królestwa. W grę wchodzą zarówno darowizny (1 RCR za 2 PLN) jak i wolontariat (5 RCR za 1 godzinę). Rycary depozytowe można nie tylko wymienić na nagrody, ale również uprawniają one do głosowania, a ich ilość określa siłę głosu. Minusem rycara depozytowego jest to, że nie można go dowolnie transferować, jest bowiem ściśle scentralizowany. Drugi rodzaj tokenu to rycar transferowy (RCRT). Ten można dowolnie transferować, nie uprawnia jednak do głosowania. RCR można zamienić na RCRT, ale w drugą stronę już nie.

W kontekście tego co pisał @sarmaticus rycar jest bardzo oligarchiczny. Ponad połowa RCR należy obecnie do trzech osób. Z RCRT jest jeszcze "lepiej", bo 97.77% stakowanych tokenów należy do konta @rcrt. Sęk w tym, że proporcje te w każdej chwili mogą się zmienić. Nikt przecież nikomu nie zabrania wspierać KBK.

@krolestwo jest w centrum rycarowej ekonomii. Co prawda sam pomysł rycara transferowego pojawił się w związku ze starą koncepcją "Kulturalnego Utopiana". W praniu jednak wyszło, że emisja tokenu bez pokrycia nie ma świetlanej przyszłości. Warto więc najpierw zbudować wartość KBK i jego ekonomii. Dopiero na twardej skale popytu na dobra Królestwa można tworzyć projekty wspierające twórczość (lub w ogóle kulturę) na Hive.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
33 Comments
Ecency